Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouci funguje Regionální fotbalová akademie. Vyjdou z ní reprezentanti?

  9:48aktualizováno  9:48
Český fotbal se chce vrátit na výsluní a začíná od základů, tedy u dětí. Po celé republice vznikají ve spolupráci svazu, krajů a měst Regionální fotbalové akademie (RFA). Jako třetí v republice otevřela v Olomouckém kraji, přesněji při Základní škole Heyrovského v Olomouci, která má s výchovou elitních fotbalistů mnohaleté zkušenosti. Zamířili do něj talentovaní starší žáci z celého kraje.

Členové olomoucké fotbalové akademie a jejich slavní hosté. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

„Běžná sportovní výchova na této škole byla 5 hodin týdně, my k tomu přidáváme dalších 9. Pro kluky to znamená každodenní vstávání v 6 hodin, dvakrát týdně mají dvoufázový trénink, a protože k tomu mají běžnou výuku, končí většinou o půl šesté,“ popisuje Ivo Gregovský, šéftrenér RFA Olomoucký kraj.

Akademie je pro čtrnáctileté a patnáctileté hráče, vytipované největší talenty z kraje. „Pilotní rok v tom byl hodně omezený, překlopili jsme dvě třetiny kádru Sigmy, protože už tak to splňovalo myšlenku akademie. Máme hráče z okolí Olomouce – Bukovan, Nákla, Mohelnice, ale i z Bruntálu, Zábřehu, Jeseníku či Přerovska. Zatím akademie není ve Zlínském kraji, takže si dovedu představit, že naše spádová oblast může dosáhnout i do Holešova či Kroměříže,“ říká Gregovský.

Olomouci na talenty dohlíželi i bývalí reprezentanti Karel Poborský (vpravo),...

Olomouci na talenty dohlíželi i bývalí reprezentanti Karel Poborský (vpravo), Petr Kouba či Radek Bejbl.

Jedním z hráčů, kteří do akademie vstoupili, je i František Pawlita z Bruntálu. „Líbí se mi tu trenéři, hráči jsou dobří. Trénujeme každý den, někdy i dvakrát, a do toho máme i tělocviky, takže toho máme dost,“ líčí mladý záložník, který se v cestě za fotbalovým snem musel ve čtrnácti letech vzdát každodenní péče své rodiny. „Z Bruntálu je to kus, šedesát kilometrů, takže bydlím na internátu. Hned od začátku jsem byl rozhodnutý, že sem chci jít,“ přiznává hráč, jenž by si jednou chtěl zahrát za reprezentaci.

Co říká o fotbalových akademiích Karel Poborský

Právě výchova hráčů pro vrcholový fotbal je úkolem akademie, která padesáti talentovaným chlapcům nabízí od pondělí do pátku veškerý servis. Na víkend se rozjedou domů a do mateřských oddílů, za které odehrají mistrovské zápasy. Rodiče platí tisíc korun měsíčně, o zbytek nákladů se dělí Fotbalová asociace České republiky (FAČR), Olomoucký kraj i město Olomouc. V realizačním týmu jsou zkušení mládežničtí trenéři i bývalí ligoví fotbalisté Sigmy Martin Kotůlek, Marek Heinz či Martin Blaha.

Ambasadorem projektu je Karel Poborský. „Vidíme, že ve sportu nám svět a Evropa trošičku odskočili, a tak se vracíme zpátky, kdy se za komunistů hodně podporoval sport. Dnes se k tomu hlásí obce a kraje, za což jim chci poděkovat,“ “ prohlásil 118násobný reprezentant Karel Poborský. „Fotbalová asociace vytvořila program už od takto malých dětí a máme tu čest otevírat akademii v Olomouci. Princip je stáhnout to nejlepší z kraje do dvou tří tříd a pokusit se pomoct z těch lepších kluků udělat výborné.“ ̈

Budíček v šest se bude klukům hodit

Členové olomoucké fotbalové akademie během tréninkového zápasu.

Členové olomoucké fotbalové akademie během tréninkového zápasu.

Vyberou nejlepší mladé fotbalisty z celého regionu a dají jim nejkvalitnější možnou péči. V nově otevřené Regionální fotbalové akademii (RFA) v Olomouci do sebe nasává fotbal pod dohledem expertů padesátka mladých hráčů ve věku čtrnáct a patnáct let. Jednou z nich mají vyrůst reprezentanti.

„Cílem je vytvořit stoprocentní servis k dorosteneckým kategoriím mateřských oddílů hráčů, jako je Sigma, Mohelnice, Zábřeh nebo Přerov, odkud se k nám rekrutují. Chceme jim poskytnout stoprocentní přípravu na zatížení v dorostenecké kategorii,“ vypráví šéftrenér olomoucké akademie Ivo Gregovský, který pochází z Troubek na Přerovsku a má za sebou dlouholeté působení u mládeže olomoucké Sigmy. „Ze strany svazu je cíl a představa, že by měli časem plnit mládežnické reprezentace.“

Jaký mají hráči v akademii během týdne program?
Pro kluky to znamená každodenní vstávání v šest hodin, protože běžná sportovní výchova na sportovní ZŠ Heyrovského byla pět hodin – a my ji natahujeme o dalších devět. Když připočtete další desítky hodin běžné výuky, musíme začínat třikrát v sedm hodin. Po výuce následují čtyři tréninky. V pondělí bývá regenerace a zaměření na herní činnosti jednotlivce. V úterý mají kluci na sedm dvouhodinový trénink a odpoledne taktéž, ve středu od sedmi do devíti mají náplň tělesné výchovy v prostorách centra Baluo na fakultě tělesné výchovy a odpoledne specializovaný trénink fotbalu. Ve čtvrtek máme dvě hodiny zaměřené na atletiku a koordinaci a odpoledne klasický fotbalový trénink. V pátek mají u snídaně jen teorii fotbalu a odpoledne se rozjíždějí na trénink do mateřského klubu, kde odehrají o víkendu utkání.

Ze kterých klubů máte hráče?
Pilotní rok v tom byl hodně omezený, překlopili jsme dvě třetiny kádru Sigmy, máme i hráče z okolí – Bukovan, Nákla, Kozlovic, Mohelnice, ale iz Bruntálu, Zábřehu či Jeseníku. Snažili jsme se vybírat talentované hráče s kulturou pohybu. Pevně věřím, že v dalších letech nabídneme možnost většímu množství fotbalistů z okolí. Například ve Zlínském kraji akademie není, takže si dovedu představit, že naše spádová oblast může být i v Holešově či Kroměříži.

Byl problém sehnat pětadvacet hráčů do každé třídy?
Naopak, několika hráčům jsme museli odříct, protože se nám už do školy nevešli. Kdyby se nám podařilo otevřít komplet nové dvě třídy, dokázali bychom jich uspokojit víc, ale na druhou stranu, pokud má být servis pro top týmy, tak nás zajímá i ta sportovní kvalita, která je už v tomto věku vidět.

V patnácti letech vyjdou základní školu i akademii. Co se s hráči stane dál?
Některým se podaří zakotvit v dorostu Sigmy, která je tu největším klubem. A pokud se jim to nepodaří, zůstanou v mateřském klubu, anebo po nich sáhne někdo jiný. Nám jde o servis talentovaným hráčům a nejsme zatížení tím, že bychom byli fixovaní na nějaký klub. Je ale potřeba, aby na to dokázali navázat i v dorostové kategorii a udrželi množství tréninků stejné. Když to spočítáte, tak jdeme dvakrát týdně dvoufázově, a pokud se má v dorostu zvyšovat zátěž, tak by to mohlo být i třikrát.

Kolik členství v akademii stojí?
Děti to nestojí v podstatě nic, rodiče dávají v rámci nadačního fondu tisíc korun měsíčně.

Podmiňuje se působení v akademii i prospěchem?
Nepsané pravidlo zní, že kdo bude mít v předmětu horší průměr než 3,7, dostane týden dva studijního volna. Pokud by to nepomohlo, pak by se mohlo stát, že bude z akademie dočasně vyřazen, aby si uvědomil výhody akadamie. Ale věřím, že to nebude třeba.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Další z rubriky

Olomouc přivítá špičkové stolní tenisty. Favoritem je 15letý Japonec

Japonský stolní tenista Tomokazu Harimoto se raduje z triumfu na turnaji v...

Zázračný japonský talent Tomokazu Harimoto, dvojnásobný mistr Evropy ve dvouhře a nedávná světová jednička Němec...

Já, Kajrat. Peníze šéfa Kazachům k úspěchu nestačí

Gafuržan Sujumbajev (vpravo) z Kajratu Almaty vidí červenou kartu z rukou...

Jmenuje se stejně jako fotbalový klub, jemuž vládne. Bohatý podnikatel Kajrat Boranbajev je v Kazachstánu pan Někdo....

Nic nepodcenit, hrát zodpovědně. Olomouc míří do Kazachstánu pro postup

Olomoučtí fotbalisté se radují z gólu v pohárovém utkání proti Kajratu Almaty.

Do Kazachstánu, kam odletěli ve středu ráno speciálem z brněnského letiště, vezou olomoučtí fotbalisté nadějný...

Najdete na iDNES.cz