Takto vypadalo nádraží v Loučné nad Desnou po ničivých povodních roku 1997. Na základě nynější dohody by se tři obce u řeky Desné do roku 2020 měly dočkat hrází.

Takto vypadalo nádraží v Loučné nad Desnou po ničivých povodních roku 1997. Na základě nynější dohody by se tři obce u řeky Desné do roku 2020 měly dočkat hrází. | foto: archiv MF DNES

Obce u Desné se mají do čtyř let konečně dočkat hrází proti záplavám

  • 0
Společnou ochranu před velkou vodou připravuje ve spolupráci s Povodím Moravy trojice obcí na Šumpersku. Obyvatelé Rapotína, Vikýřovic a Petrova nad Desnou by se 20 let od katastrofálních záplav v roce 1997 mohli brzy cítit bezpečněji díky plánu, který na řece Desné počítá do roku 2020 s vybudováním protipovodňových opatření.

I když je zatím napevno dohodnuto zabezpečení proti záplavám pouze 2,5 kilometru toku z celkových zhruba dvou desítek, podle Povodí i starostů obcí se i tak jedná o zcela zásadní krok.

„Jde o nejvýznamnější vodohospodářskou investici v povodí Desné a jednu z největších akcí přírodě blízkých protipovodňových opatření v povodí Moravy. Významně přispěje jak ke zvýšení míry ochrany Rapotína, Vikýřovic a Petrova nad Desnou před povodněmi, tak k revitalizaci části toku,“ uvedl Antonín Tůma, pověřený řízením Povodí Moravy.

Protipovodňová ochrana obcí bude podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře spočívat ve vybudování odlehčovacích ramen s biotopy, ochranných hrází a zídek a v dalších úpravách koryta Desné.

„Současně počítáme s rekonstrukcí pevného jezu a vybudováním rybochodu,“ doplnil mluvčí.

Projekt je v souladu s koncepcí protipovodňové ochrany na řece Desné, kterou zajistilo Povodí Moravy společně se Svazkem obcí údolí Desné. Ta do budoucna počítá i s dalšími navazujícími etapami výstavby protipovodňových opatření.

„Na projekt je vydáno pravomocné stavební povolení a v současnosti odborníci zpracovávají dokumentaci pro samotnou stavbu. V roce 2017 se uskuteční i výběrové řízení na dodavatele. Předpokládaný termín ukončení projektu je do konce roku 2020,“ nastínil harmonogram Chmelař.

Zabezpečit je potřeba ještě dalších zhruba 17 kilometrů toku

Rapotínský starosta Pavel Žerníček, který je současně předsedou Svazku obcí údolí Desné, upozornil, že kromě dohodnutého zabezpečení necelých tří kilometrů toku, je třeba se věnovat dalším místům.

„Věřím, že jednou bude zabezpečeno i dalších asi 17 kilometrů kolem řeky Desné nebo alespoň většina území, které ještě na protipovodňová opatření čeká,“ uvedl.

I tak jsou ale starostové všech tří obcí se spuštěním složité a nákladné investice spokojení.

„Jsem přesvědčený, že výrazně zvýší protipovodňovou bezpečnost. Je symbolické, že letos je to dvacet let od katastrofální povodně v roce 1997. Přesto máme stále v živé paměti, jaké škody zde dokázala velká voda napáchat,“ dodal Žerníček.

Šéf Povodí Moravy Tůma popsal spolupráci na projektu mezi obcemi a správcem toku jako příkladnou. Celkové náklady činí přibližně 330 milionů korun. Rozhodující část ve výši pětaosmdesát procent pokryje dotace Státního fondu životního prostředí, zbylých patnáct procent zafinancuje Povodí Moravy a samotné obce.