Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava přerovského nádraží pokračuje, cestujícím se otevře další peron

  8:44aktualizováno  8:44
Nový peron, který získá historizující vzhled a bude vybavený navigačními a orientačními systémy pro slepce a šeroslepé, dostanou už za méně než dva týdny cestující v Přerově. Bude to v krátké době již druhé nástupiště, které železničáři opravili v rámci modernizace přerovského železničního uzlu.
Tento pohled na peron přerovského nádraží bude brzy minulostí. Stejně jako ostatní nástupiště, z nichž už druhé se po obnově nyní opět otevře cestujícím, dostane novou podobu.

Tento pohled na peron přerovského nádraží bude brzy minulostí. Stejně jako ostatní nástupiště, z nichž už druhé se po obnově nyní opět otevře cestujícím, dostane novou podobu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Proměna nástupiště číslo tři v uplynulých týdnech pokročila. Opravuje se historické zastřešení peronu, které bude poté vráceno zpět na své místo, včetně původních sloupů," popsal mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Nové nástupiště bude podle něj vybavené navigačními a orientačními systémy pro osoby se zhoršenou pohyblivostí a orientací, tedy slepce a šeroslepé.

"Jako první se opravovalo čtvrté nástupiště, teď se buduje třetí a zhruba do poloviny listopadu se má pracovat na tom druhém. V březnu příštího roku se konečně dočká změny svého vzhledu i první nástupiště," shrnul plány Halla.

Kvůli výměně mostu drží trolejové vedení provizorní stožáry

Dělníci mají podle něj s pracemi na první - právě se konající - části přestavby přerovského železničního uzlu v úseku za most přes řeku Bečvu skončit v roce 2014. Druhá fáze věnovaná úseku od řeky Bečvy směrem na Hranice a Dluhonice by měla podle ideálního scénáře navázat v roce 2015.

Dělníci už loni obsadili úsek od Horní Moštěnice a postupně se dostanou až za železniční most přes řeku Bečvu. Právě jeho přeměna, která právě probíhá, je technicky komplikovaná. Na mostě je celkem pět kolejí, které se musí vyměnit.

"Museli jsme vybudovat nové provizorní trakční stožáry umístěné v řece Bečvě. Na ně jsme převěsili stávající trolejové vedení. Tím se uvolnil stávající most, který od března postupně demontujeme a nahradí jej nový most," popsal náměstek ředitele olomoucké stavební správy SŽDC Karel Janků. Celá přestavba přijde na 345 milionů.

Železniční uzel prochází také rozsáhlou modernizací

Zlepšení při cestování po železnici mají po skončení prací pocítit lidé i přepravci. "Po dokončení stavby se změní nástupiště, informační či navigační systémy a zvýší se průjezdní rychlost," shrnul Halla s tím, že význam železničního uzlu Přerov je dán především polohou. Leží na druhém tranzitním koridoru Břeclav - Petrovice u Karviné a zároveň je přípojnou větví na ramenu do České Třebové.

Přestože je právě hezčí peron či nový orientační systém to, čeho si lidé nejvíc všimnou, podstatnější a také nákladnější práce se postupně odehrávají v kolejišti. To se dočká například nového trakčního vedení či zabezpečovacího systému.

Po skončení přestavby se tak doprava v Přerově zmodernizuje a zrychlí. Trať umožní vlakům jezdit až stošedesátikilometrovou rychlostí. Podél kolejí se objeví i několikakilometrové protihlukové stěny.

Autor:Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz