Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava přerovského nádraží pokračuje, cestujícím se otevře další peron

  8:44aktualizováno  8:44
Nový peron, který získá historizující vzhled a bude vybavený navigačními a orientačními systémy pro slepce a šeroslepé, dostanou už za méně než dva týdny cestující v Přerově. Bude to v krátké době již druhé nástupiště, které železničáři opravili v rámci modernizace přerovského železničního uzlu.
Tento pohled na peron přerovského nádraží bude brzy minulostí. Stejně jako ostatní nástupiště, z nichž už druhé se po obnově nyní opět otevře cestujícím, dostane novou podobu.

Tento pohled na peron přerovského nádraží bude brzy minulostí. Stejně jako ostatní nástupiště, z nichž už druhé se po obnově nyní opět otevře cestujícím, dostane novou podobu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Proměna nástupiště číslo tři v uplynulých týdnech pokročila. Opravuje se historické zastřešení peronu, které bude poté vráceno zpět na své místo, včetně původních sloupů," popsal mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Nové nástupiště bude podle něj vybavené navigačními a orientačními systémy pro osoby se zhoršenou pohyblivostí a orientací, tedy slepce a šeroslepé.

"Jako první se opravovalo čtvrté nástupiště, teď se buduje třetí a zhruba do poloviny listopadu se má pracovat na tom druhém. V březnu příštího roku se konečně dočká změny svého vzhledu i první nástupiště," shrnul plány Halla.

Kvůli výměně mostu drží trolejové vedení provizorní stožáry

Dělníci mají podle něj s pracemi na první - právě se konající - části přestavby přerovského železničního uzlu v úseku za most přes řeku Bečvu skončit v roce 2014. Druhá fáze věnovaná úseku od řeky Bečvy směrem na Hranice a Dluhonice by měla podle ideálního scénáře navázat v roce 2015.

Dělníci už loni obsadili úsek od Horní Moštěnice a postupně se dostanou až za železniční most přes řeku Bečvu. Právě jeho přeměna, která právě probíhá, je technicky komplikovaná. Na mostě je celkem pět kolejí, které se musí vyměnit.

"Museli jsme vybudovat nové provizorní trakční stožáry umístěné v řece Bečvě. Na ně jsme převěsili stávající trolejové vedení. Tím se uvolnil stávající most, který od března postupně demontujeme a nahradí jej nový most," popsal náměstek ředitele olomoucké stavební správy SŽDC Karel Janků. Celá přestavba přijde na 345 milionů.

Železniční uzel prochází také rozsáhlou modernizací

Zlepšení při cestování po železnici mají po skončení prací pocítit lidé i přepravci. "Po dokončení stavby se změní nástupiště, informační či navigační systémy a zvýší se průjezdní rychlost," shrnul Halla s tím, že význam železničního uzlu Přerov je dán především polohou. Leží na druhém tranzitním koridoru Břeclav - Petrovice u Karviné a zároveň je přípojnou větví na ramenu do České Třebové.

Přestože je právě hezčí peron či nový orientační systém to, čeho si lidé nejvíc všimnou, podstatnější a také nákladnější práce se postupně odehrávají v kolejišti. To se dočká například nového trakčního vedení či zabezpečovacího systému.

Po skončení přestavby se tak doprava v Přerově zmodernizuje a zrychlí. Trať umožní vlakům jezdit až stošedesátikilometrovou rychlostí. Podél kolejí se objeví i několikakilometrové protihlukové stěny.

Autor:


Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Další z rubriky

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Najdete na iDNES.cz