Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá.

Vizualizace nové podoby výstaviště Flora, v tomto případě i s novým pavilonem A2, s nímž zatím první fáze úprav nepočítá. | foto: Stavoprojekt Olomouc

Začátek velké proměny výstaviště Flora se opět posouvá. Teď na květen

  • 1
Seznam termínů začátku proměny olomouckého Výstaviště Flora za tři sta milionů korun je zase o něco delší. V minulosti se jich objevilo už několik, dodržet se ale zatím nepodařilo žádný. Tím nejnovějším je květen. I tento termín přitom prozatím stojí na poměrně vratkých základech. Pokud ale magistrát nechce přijít o dotace, musí letos začít.

Pokud nebude mimo jiné i proměna legendárního pavilonu A hotová do konce příštího roku, může se Olomouci zavřít cesta k dotacím. Z nich má na výraznou proměnu olomouckého výstaviště z Evropské unie dorazit kolem sto dvaceti milionů korun. Cestu k nim by přitom mohlo například zkomplikovat odvolání některé z firem, které nyní o zakázku na Floru bojují ve výběrovém řízení.

"Jde o pět velkých firem, řeší se návrh smlouvy. Vzhledem k tomu, že to je zakázka za zhruba 320 milionů, tak to výběrové řízení poměrně dlouho trvá," přiblížil náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Ten potvrzuje, že se s proměnou pavilonu A či stavbou nové správní budovy pro olomoucké výstaviště musí kvůli dotacím začít ještě letos. "Prostavět tři sta milionů není úplně jednoduché. Vše pak musí být včetně administrativy či kolaudace hotové do konce roku 2013. V případě Flory to ale bude dříve," ujišťuje náměstek.

Promění se "áčko", vznikne nová budova a parkoviště

Příští rok zhruba na přelomu léta a podzimu by tak "áčko" mohlo mít za sebou kompletní přestavbu, zůstane z něj jen původní ocelová konstrukce. Do té dělníci zasadí kvůli izolaci nová skla, klimatizaci a také výtahy pro vystavovatele.

Jak bude výstaviště vypadat

"V nové správní budově, která bude stát při boční štítové zdi domu vedle výstaviště, bude také restaurace," popsal již dříve architekt Petr Brauner, autor plánů nové Flory. Navrhl v nich i nový vjezd na výstaviště, který vznikne propojením ulic Wolkerova a Zamenhofova. Místo blízkého nákladního vlakového nádraží bude parkoviště pro zhruba sto aut.

"Začátek stavby na Floře přichází v úvahu nejdříve v květnu. Záleží ale na tom, kdy bude uzavřené výběrové řízení," doplňuje Vladimír Michalička, který na olomoucké radnici vede odbor investic.

Na staveniště vyrazí archeologové, Flora stojí na hřbitovech

Na budoucí staveniště Flory se chystají také archeologové. Kdy začnou s vykopávkami, však jasné není. "O termínu budeme jednat zhruba příští týden," říká Hana Dehnerová, která zde bude mít průzkum na starosti.

Ještě před začátkem vykopávek obsadí ve dnech 19. až 22. dubna pavilon A jarní etapa olomoucké Flory. Bude tak zřejmě tou poslední, kterou budou moci lidé na 'staré Floře' navštívit. "Před těmito výstavami zde s výzkumem rozhodně začínat nebudeme," ubezpečuje za archeology Hana Dehnerová.

Její tým se zde při vykopávkách před samotným zahájením prací zaměří především na zbytky někdejších hřbitovů z devatenáctého století, po nichž se návštěvníci výstaviště nevědomky procházejí. Při stavbě pavilonu A v šedesátých letech však již byly hřbitovy zrušené. Jeden z nich byl vojensko-civilní, druhý patřil olomouckým evangelíkům, katolíkům a Židům.

"Pohřbívalo se sem před vznikem neředínského hřbitova. V tuhle chvíli nevíme úplně přesně, co tam najdeme. Obě pohřebiště se překrývají, bude tam několik vrstev hrobů," řekla před časem Dehnerová. Archeologové tu mohou narazit i na pravěké nálezy. V nedalekých Smetanových sadech již dříve odkryli neolitické hroby.