Iva Benedu v roce 2007 navrhl a zvolil akademický senát olomoucké právnické fakulty děkanem. Rektor ho ale odmítl jmenovat.

Iva Benedu v roce 2007 navrhl a zvolil akademický senát olomoucké právnické fakulty děkanem. Rektor ho ale odmítl jmenovat. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Rektor univerzity nemusí jmenovat zvoleného děkana, rozhodl soud

  • 0
Ve sporu mezi Univerzitou Palackého a někdejším kandidátem na děkana Ivem Benedou padl rozsudek. Olomoucký okresní soud rozhodl, že ho rektor nemusel jmenovat do čela tamní právnické fakulty, a to přestože Benedu do této funkce zvolil a navrhl akademický senát.

"Rozhodnutí rektora nebylo diskriminací, ale výkonem jeho práva coby zaměstnavatele," uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Jaroslava Jechová a udělala tak alespoň prozatím tečku za sporem.

Benedu zvolil akademický senát děkanem právnické fakulty v roce 2007, tehdejší rektor Lubomír Dvořák ho však kvůli nedostatku zkušeností odmítl jmenovat.

Beneda, který v tuto chvíli pracuje na ministerstvu zdravotnictví, za tím však viděl nezákonnou diskriminaci kvůli svému nízkému věku a ve svých jednatřiceti letech se s univerzitou pustil do sporu. Kromě uvedení do čela fakulty požadoval i omluvu v médiích.

Soudkyně: Rektor děkana jmenovat může, ale nemusí

"Argument týkající se věku pana Benedy se však neobjevil v žádných listinách spojených s volbou děkana, ve svém výslechu před soudem jej nepoužil ani tehdejší rektor Dvořák," vysvětlila soudkyně.

"Diskriminaci kvůli věku se tak nepodařilo neprokázat. Konstatujeme, že není možné rektorovi uložit, aby žalobce Benedu jmenoval. Rektor je oprávněn, nikoli povinen ať už kohokoli děkanem jmenovat. Je pouze na jeho úvaze, zda návrhu akademického senátu vyhoví, či nikoli. Není tak důvod, aby se omlouval," dodala.

Olomoucká univerzita podle ní doložila, že se zde do vedoucích pozic dostávají i mladší lidé. Shodou okolností je mezi nimi i jeden z dřívějších děkanů právnické fakulty Michal Malacka. Stal se jím v devětadvaceti letech.

Zvolený, ale nejmenovaný děkan se zřejmě odvolá

Beneda rozhodnutí soudu nechtěl komentovat. "Vše je teď velice předčasné. Rozhodneme se, až dostaneme písemné vyrozumění rozsudku," uvedl s úsměvem a spěšně se svým advokátem opustil budovu soudu.

Zmocněnec univerzity, proděkan právnické fakulty Filip Dienstbier byl s rozsudkem evidentně spokojený. Při jeho čtení mu v soudní síni na tváři lehce probleskl úsměv. Benedu na krátkou chvíli upřeně pozoroval.

"Od počátku jsme měli za to, že rozhodnutí rektora nejmenovat pana Benedu děkanem je jednak správné a jednak zákonné. Jsme rádi, že to soud uznal," přiblížil Dienstbier, který ovšem předpokládá, že se Beneda proti rozsudku okresního soudu odvolá.