Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodina autisty bojuje o peníze na asistenta, spor míří před evropský soud

  18:31aktualizováno  18:31
Čtrnáctiletý Erik z Olomouce je autista. Do školy chodí se zdravými spolužáky, zvládá ji s pomocí asistenta. Kraj na tohoto pomocníka ale posílá méně a méně peněz. Rodina za asistenta teď bude bojovat u soudu ve Štrasburku. Podporu má také u ombudsmanky.
Erikova diagnóza zní vysoce funkční autismus s přidruženou lehkou mentální retardací. (Ilustrační snímek)

Erikova diagnóza zní vysoce funkční autismus s přidruženou lehkou mentální retardací. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

S takzvanou integrací Erika mezi zdravé děti začala jeho maminka krátce po určení diagnózy. Ta zní vysoce funkční autismus s přidruženou lehkou mentální retardací.

„Dali jsme ho do normální mateřské školky, aby se začlenil do společnosti. Tam se vše úspěšně nastartovalo, paní ředitelka s ním udělala obrovský kus práce, a proto jsme se rozhodli, že budeme pokračovat na klasické základní škole, namísto speciální,“ popisuje Jolana Plisková.

Erikovu integraci do běžné školy doporučili také odborníci. „U Erika se integrace ukázala jako dobrá cesta. Přes svůj handicap se dobře začlenil v kolektivu vrstevníků v běžné mateřské škole a maminka měla zájem, aby pokračoval v plnění povinné školní docházky v klasické základní škole. Tuto variantu doporučovali i odborníci, se kterými spolupracovala. Pokud by měl asistenta pedagoga na doporučený počet hodin, velmi pravděpodobně by ve škole neměl výraznější problémy,“ říká psycholožka Kateřina Lamačová, kterou Erik navštěvoval ve speciálně pedagogickém centru (SPC) od dvou a půl let.

A tak se rodina domluvila se základní školou ve Štěpánově nedaleko Olomouce. Odborníci z řad psychologů i pedagogických poradců jim dali zelenou a Erik mohl začít. Tehdy však ještě ani Pliskovi ani škola netušili, jaké těžkosti jim připraví úředníci, kteří přidělují peníze, a v konečném důsledku tak o Erikově osudu rozhodují.

„Ze začátku vše probíhalo skvěle. Erik měl svou asistentku, která s ním tehdy, v první třídě, byla čtyři hodiny denně. Erik velmi dobře zapadl mezi děti, které mu pomáhaly. Po celou dobu má velmi dobrý prospěch. Postupně ale začaly problémy,“ popisuje Plisková s tím, že od čtvrté třídy se začal úvazek asistenta velmi snižovat.

„Nakonec jsme skončili na 0,29 úvazku. Skončilo to tím, že ředitel školy musel doplácet asistenta ze zdrojů školy a já sama také doplácím měsíčně nemalou částku,“ říká Erikova maminka.

Erikova rodina bojuje za jeho vzdělání, chybějí jí však peníze

Krajští úředníci totiž i přes doporučení SPC nechtěli Erikovi zaplatit asistenta na celý počet hodin. 

„Jestliže SPC doporučí, aby žák absolvoval týdně 28 hodin, a kraj nám zaplatí jen deset, musíme zbytek doplatit sami. V Erikově případě to znamená, že asistenti museli jít s platem dolů a peníze sháníme, kde se dá. Nemůžu sáhnout na peníze učitelům,“ říká ředitel ZŠ Štěpánov Karel Vacek.

S tím ovšem vedoucí odboru školství Miroslav Gajdůšek nesouhlasí. „Tento postup je samozřejmě nezákonný a kroky ředitele vnímáme jako nesprávné. Škola má jednoznačně dostatek finančních prostředků na to, aby asistenta hradila. Ve chvíli, kdy je žák ředitelem školy přijat ke vzdělávání, je ředitel povinen zajistit veškeré personální a materiální podmínky ke vzdělávání,“ tvrdí.

Jenže realita je jiná a Erikova rodina každoročně bojuje s nedostatkem financí, aby mu mohla zajistit kvalitní vzdělání. Přesvědčit kraj o nutnosti zvýšení úvazku se snažila jak škola, tak Jolana Plisková.

Úředníci argumentují i tím, že se Erikův autismus zlepší

„Jednání vždy dopadlo fiaskem, dokonce argumentovali tím, že Erikovo zdraví by se mělo zlepšovat, a proto asistenta potřebuje méně. Což je u autismu samozřejmě hloupost. Začali jsme to řešit soudně, ale ze všech soudů nám přišla odpověď, že nám nemají jak pomoci. Proto jsme se nyní, po dvou letech, dostali až k evropskému soudu. Věřím, že uspějeme,“ říká Plisková.

Že argumentace úředníků o lepšícím se zdraví není správná, říká i psycholožka. Asistent naopak Erikovi pomáhá překonat těžkosti jeho postižení. 

„Autismus se vyléčit nedá. Projevy poruchy se díky vhodným přístupům mohou zmírnit, patří mezi ně i podpora pedagogického nebo osobního asistenta. V období puberty se problémové chování lidí s autismem často zhoršuje. U každého klienta je proto nutné posuzovat jeho vzdělávací potřeby individuálně. Podporu asistenta pedagoga, včetně počtu hodin, navrhují odborníci na základě zhodnocení všech faktorů, které mají na vzdělávání vliv,“ vysvětluje Lamačová.

Ombudsmanka: Erikovu maminku ve Štrasburku podpořím

Podporu má Jolana Plisková i u ombudsmanky Anny Šabatové, která postup krajského úřadu označila jako diskriminační. 

„Maminka se nevzdala a dotáhla to až k Ústavnímu soudu. Negativní rozhodnutí soudu v jejím případě považuji za krajně nešťastné. Jsem přesvědčená, že u evropského soudu už vyhraje. Svým stanoviskem ji ve Štrasburku podpořím,“ řekla Šabatová.

Olomoucký kraj se brání, veřejný ochránce práv podle úředníků nepochopil způsob financování regionálního školství a asistenta pedagoga. 

„Odbor školství nad rámec normativu poskytne škole na asistenta příspěvek. Řediteli školy je současně sděleno, že pokud objem finančních prostředků nebude vzhledem k přidělenému rozpočtu školy po úpravě na základě změny výkonů na školní rok dostatečný, je možné zažádat v podzimním termínu o dofinancování,“ uvedl Gajdůšek. 

Podle Kateřiny Lamačové není Erik jediným případem, kdy v Olomouckém kraji dítě s postižením nedostává takovou podporu, jakou by mělo. 

„Případ Erik je smutným důsledkem nesystémového přístupu krajského úřadu v oblasti integrace dětí s postižením. V Česku neexistuje jednotná metodika, podle které by úředníci postupovali, k doporučením poradenských pracovišť často není přihlíženo,“ dodává.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Najdete na iDNES.cz