Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Spor znalců brzdí při rodiny s nemocnicí o 17 milionů za porod s následky

  • 3
Soudní spor rodičů pětileté těžce postižené Lucie s olomouckou fakultní nemocnicí brzdí již více než rok různé názory znalců. Rodiče nemocnici žalují o 16,9 milionu korun kvůli údajně špatně vedenému porodu, po kterém se dítě narodilo s poškozeným mozkem.

Soud případ odročil naposledy v polovině dubna kvůli vypracování revizního posudku.

„Jednání zatím nařízeno není, ve věci se zatím zpracovává znalecký posudek. Takto dlouho znalecké posudky trvají, znalci to nejsou schopni zpracovat s ohledem na množství věcí, ke kterým se vyjadřují v takto krátké době. Pokud věc bude v takovém stadiu, že bude možné nařídit jednání, tak ho nařídím,“ řekla soudkyně Iveta Nedozrálová.

Spor znalců se týká toho, zda porodníci přikročili včas vzhledem k velikosti dítěte k císařskému řezu a zda při komplikovaném porodu použili zakázanou metodu tlaku, takzvanou Kristellerovu expresi. Rodičům dal naposledy zapravdu soudní znalec, když zhlédl natočený videozáznam z porodu. Podle něj porodník tlačil loktem na dělohu rodičky, což mohlo vést k protržení dělohy.

Lékař však pochybení odmítl a postavilo se za něj i vedení porodnicko-gynekologické kliniky. Z dalších znaleckých posudků například vyplynulo, že svým zákrokem zachránili matce život.

Kvůli náročné péči má rodina finanční problémy

Komplikovaný porod skončil převozem na operační sál a porodem císařským řezem, dítě se však na dlouhou dobu ocitlo bez kyslíku. Výsledkem je, že nyní čtyřletá holčička není schopná samostatného života.

„Základní diagnóza dcery je kvadruspastická dětská mozková obrna, epilepsie a chronický zápal plic a bronchitida. Neumí kašlat a polykat, v břiše má gastrosondu na krmení. Dále má nemocné srdce. Je trvale zahleněná, jen loni měla čtyřikrát zápal plic. A co čtvrt roku bere antibiotika. Má poruchu zraku, takže reaguje spíše jen na světlo a je téměř hluchá,“ shrnula při zahájení soudu matka Jana Blaťáková.

Ženě, které kvůli masivnímu krvácení hrozila smrt, lékaři odstranili dělohu, čímž přišla o možnost mít další děti, přestože s manželem ještě alespoň jedno plánovali.

Rodina, jejíž součástí je ještě osmiletý syn, je podle otce Vlastimila Blaťáka ve velmi špatné ekonomické situaci, protože péče o postiženou dceru je finančně náročná a matka se o ni musí prakticky nepřetržitě starat, takže nemůže chodit do práce.

„Rodina nemá na základní výdaje a na svou existenci. Nikdo si neumí představit, co stojí taková péče. Vše táhneme z jednoho platu a každý měsíc je ten rozpočet minusový, nedá se to ustát,“ řekl.

Léky a jednorázové zdravotnické vybavení totiž měsíčně přijdou na zhruba pět tisíc korun, další tisíce až desítky tisíc pak stojí různé přístroje a pomůcky, které pojišťovny hradí jen v omezeném rozsahu.

Rodina bude mít audienci u papeže

Na náročné postavení rodičů těžce postižených dětí se chystá rodina upozornit během srpnové cesty do Říma, podařilo se jim totiž domluvit prostřednictvím českého velvyslanectví ve Vatikánu audienci u papeže. Lucii, která do Vatikánu zamíří letecky, bude na cestě dlouhé přes 1 500 kilometrů doprovázet netradiční cyklopouť s názvem Tour de Franz.

„Nenacházím nikde zastání, hledal jsem ho proto u morální autority. Z této situace ven mi nepomůže, ale je to pro nás obrovsky významné, že si na nás papež udělal čas,“ řekl otec dítěte Vlastimil Blaťák.

Cesta je podle něj zvolena na tři týdny tak, aby její jednotlivé etapy dokázali ujet i méně zdatní účastníci.

,