Dolní náměstí se mění, lidé se nově budou moci dozvědět i něco z jeho historie. Architekt Pavel Pospíšil ukazuje obrys románského kostela v dlažbě. Ten z ní bude postupně barevně „vystupovat“.

Dolní náměstí se mění, lidé se nově budou moci dozvědět i něco z jeho historie. Architekt Pavel Pospíšil ukazuje obrys románského kostela v dlažbě. Ten z ní bude postupně barevně „vystupovat“. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoucký románský kostel připomenou kostky, které „vystoupí“ z dlažby

  • 0
Nález pozůstatků románského kostela z 12. století na olomouckém Dolním náměstí si po jeho rekonstrukci lidé připomenou díky reliéfu, který archeologové ve spolupráci s architekty nechali zapustit přímo do dlažby. Inspirovali se přitom i podobným zpracováním Berlínské zdi.

Půdorys románského kostela, který archeologové odkryli na náměstí znázorňují tmavé čedičové kostky. Ty sice na místě už jsou, ale barevně "vystoupí" teprve časem.

"Podobný půdorys mají třeba v Brně na náměstí Svobody, tam je ale udělaný pomocí tenké kovové linky. Takové řešení se nám nelíbilo, proto jsme sáhli k výraznějším deskám. Inspirovali jsme se mimo jiné Berlínskou zdí," vysvětlil archeolog Národního památkového ústavu Richard Zatloukal.

"Zatím si lidé reliéfu nemusí ani všimnout, čedič ale ošlapem tmavne a nakonec bude velmi tmavý a půdorys kostela tak bude lépe zřetelný," dodal.

Reliéf archeologové nejprve na základě svého průzkumu zakreslili do souřadnicové sítě. "Poté jsme ho zanesli do digitální katastrální mapy Olomouce a předali architektonickému studiu," popsal Zatloukal.

Historii náměstí si navíc lidé kromě reliéfu budou moci připomenout i díky bronzové desce a plastickému modelu památek.

"Historii Dolního náměstí bychom rádi znázornili ve třech stupních. První dva, tedy půdorys a deska, která historii popíše podrobněji, by měly být hotové do konce června. Třetí vrstva - plastický model za deskou - je zatím ve fázi spíše ideové. Měl by se doplňovat s bronzovým modelem města na Horním náměstí," doplnil Zatloukal.