Ke krmítkům v Přerově létá papoušek, ornitologové se ho pokusí chytit

  • 9
Obyvatelé Přerova mají v těchto dnech nevšední podívanou. Na krmítka umístěná ve městě létá spolu s běžnými strávníky také barvami hýřící papoušek rosela pestrá. Ornitologové se ji pokusí odchytit, než přijdou mrazy, které by ji mohly zabít.

Exotický pták zřejmě uletěl některému z chovatelů.

"Rosela pestrá je středně velký, velmi pestře zbarvený papoušek. Měří 29 až 33 centimetrů včetně ocasu. Má jasně červenou hlavu, světlý zobák, bílé líce a skvrnu pod zobákem, žlutou hruď i vrchní část břicha, na hřbetě má tmavá pera s nažloutlými okraji, křídla a ocasní pera má modravá a zbývající část ocasu tmavě zelenou," popsal ornitolog Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Papoušek pochází z jihovýchodní Austrálie a nadcházející zima by pro něj mohla znamenat i smrt.

"Občas někomu uletí a potom ji můžeme pozorovat i ve městech a obcích. Vzhledem k tomu, že jde o teplomilný druh, tak nemá šanci u nás přežít zimu. Jedinou možností, jak ji zachránit, je odchyt, což není vůbec jednoduché, pokud není ochočená," vysvětlil Šafránek.

Přesto se podle něj ornitologové o odchyt pokusí. "Zatím je hrozně plachá a na krmítku se dlouho nezdrží, ale počítáme s tím, že jakmile přijde větší zima, trošku zkrotne. Dokud bude mít potravu, je schopná přežít i mírnější mrazy," dodal.

Během každého roku zaznamenávají ornitologové ve volné přírodě řadu exotických druhů, především andulky a korely chocholaté.

"Vzácněji se objevují i velcí papoušci, jako jsou arové. Velmi často chovatelům unikají exotické husice, kachny a kachničky, vzácně také ibisové nebo pštrosi. Výjimkou nejsou ani úniky ptáků chovaných v zoo. Před lety se například objevil na Moravičanském jezeře pelikán africký ze Zoo Salcburk," připomněl ornitolog.