Šéf jesenické firmy Fenix Cyril Svozil se vloni stal Podnikatelem roku 2013 v Olomouckém kraji. Teď má další důvod k oslavě, jeho firma byla vyhlášena druhou nejlepší v Česku. | foto: ČTK

Je to impulz k práci, máme nejvyšší ambice, říká šéf druhé nej firmy Česka

  • 0
Ač působí na chudém „severu“, patří mezi nejvýkonnější firmy v Olomouckém kraji a nyní se Fenix Trading z Jeseníku stala druhou nejlepší firmou v republice. Rozhodla o tom porota v soutěži Vodafone Firma roku 2015. Šéf Cyril Svozil přitom společnost vybudoval z firmičky začínající v garáži.

Během 25 let Svozil, který loni získal titul Podnikatel roku 2013 v Olomouckém kraji, vybudoval jednu z největších evropských společností vyrábějících elektrické topné systémy. Své výrobky vyváží do celého světa a letos dosáhne tržeb přes 1,2 miliardy korun.

Co pro vás toto ocenění znamená?
Je to ocenění celého kolektivu zaměstnanců a další impulz k tomu, abychom svou práci dělali ještě lépe a dál firmu rozvíjeli.

Za rok 2013 jste se stal podnikatelem Olomouckého kraje. Kterého ocenění si ceníte víc?
I tento titul jsem vnímal jako ocenění všech, kteří projekt Fenix budovali a budují, ať už to jsou zaměstnanci, nebo naši zákazníci. Je to rovněž velmi prestižní ocenění, ale druhé místo v rámci celé republiky pro mě přece jenom znamená víc.

V čem tkví váš úspěch?
Od začátku jsem držel filozofii, že je třeba snažit se o trvalý růst. Pokud je firma stabilní, ale přestane se rozvíjet, tak je už vlastně na cestě dolů. Já mám hodně rád ekonomickou teorii oken, která říká, že trh je prakticky nevyčerpatelný a otvírá pořád další a další okna. A vy buď u toho okna jste, když se zrovna otevře, anebo jste někde jinde a máte smůlu. Stále musíte předvídat a hledat, které to okno přijde na řadu a kdy. Když k němu dorazíte brzy, je ještě zavřené, když pozdě, tak už tam někdo je...

Jak jste začínal, co vás přivedlo k soukromému podnikání?
Začali jsme s přáteli okamžitě po revoluci v roce 1989. Chtěli jsme si ověřit, zda to, co umíme, jsme schopni využít v podmínkách otevřeného trhu. První výrobky vlastně vznikly v garáži.

Proč jste se vůbec rozhodli pro elektrické vytápění?
Dalo se očekávat, že po revoluci dojde v Česku k poměrně velké redukci spotřeby elektrické energie, především v důsledku výrazného omezení těžkého průmyslu, a že budou velké přebytky proudu, které bude potřeba uplatnit na trhu. Proto jsme si vybrali tuto oblast.

S jakým výrobkem jste začínali?
Byly to sálavé panely. Brzy jsme ale zjistili, že být orientováni jen na jednu výrobkovou řadu nese obrovské množství problémů. Proto jsme začali sortiment rozšiřovat a dnes vyrábíme vlastně všechno, co vás v oblasti elektrického vytápění napadne. To se ukazuje jako velká přednost při jednání se zákazníky.

A co táhne vaši výrobu nyní?
Tahounem je výroba, kterou jsme zahájili od roku 1993, nejdřív z nakupovaných komponentů a od roku 2000 jsme pořídili technologii na topné kabely, ze kterých vyrábíme topné rohože. To je dnes jednoznačně náš sortiment číslo jedna.

Cyril Svozil

Ředitel, jednatel a spolumajitel firmy Fenix Jeseník

Cyril Svozil má 60 let. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Je ženatý, má dvě dospělé děti.

Fenix Trading Je největším výrobcem elektrických topných systémů v České republice. Vyrábí především sálavé panely, topné rohože a topné fólie.

Fenix vznikl v roce 1990. Vedle hlavního závodu v Jeseníku má výrobní pobočky na Slovensku, ve Skotsku, Francii a Španělsku. Vyváží do celého světa. Letos dosáhne tržeb přes 1,2 miliardy korun. Fenix Group má asi 300 zaměstnanců.

Máte čtyři zahraniční závody. Proč jste šli do výroby v cizině?
Vlastně to vyplynulo přirozeně z vývoje, i když Slovensko bylo trochu z donucení. Po rozdělení republiky jsme totiž zjistili, že slovenský trh už nelze obsloužit z Česka. Velmi rychle jsme zřídili obchodní zastoupení v Banské Bystrici a později jsme firmu rozšířili i o výrobní základnu. I když je Slovensko malá země, pořád je pro nás jedním z velmi významných odběratelů.

Jak to bylo s dalšími zahraničními akvizicemi?
S firmou Flexel ve Skotsku jsme spolupracovali od roku 1990. Dodávala nám mimo jiné prvky do našich sálavých panelů. Majitel se rozhodl, že firmu prodá, a tak jsme ji v roce 2004 koupili. Zase to byla dobrá investice. Výrobu topných fólií jsme tam za prvních šest let ztrojnásobili a díky tomu jsme se víc prosadili v celé Británii. V roce 2009 jsme koupili výrobní firmy ve Španělsku a ve Francii. A loni jsme koupili firmu v Norsku.

Vypadá to, že vaše firma se rozvíjí jaksi samozřejmě. Zažili jste vůbec něco jako krizi?
Velkou krizi v Evropě jsme zvládli, a dokonce jsme v té době rostli. Pro nás byla nejhorší doba v letech 1994 a 1995. Elektrické vytápění bylo u nás kvůli tehdejším tlakům proti dostavbě Temelína a neexistující státní energetické politice zatracováno. Tuzemský trh se propadl a ve firmě došlo k omezení výroby i investic a k propouštění. Naštěstí se podařilo během několika let vyrovnat propad vývozem. Nyní vyvážíme přes devadesát procent výrobků do více než 62 zemí.

Co vy a politika?
Za politikou jsem definitivně udělal tlustou čáru. Zato ve firmě mám ty nejvyšší ambice pořád.

21. dubna 2014