Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pustíme se do rozpočtu, pak zřejmě do silnic, říká budoucí hejtman Košta

  15:11aktualizováno  15:11
Olomoucký kraj zatím nezná kompletní složení budoucí vládnoucí koalice, do křesla hejtmana se ale už téměř jistě posadí lídr vítězného ANO Oto Košta. V rozhovoru pro MF DNES řekl, že vítězství očekával. Rozdíl, jakým hnutí porazilo své soupeře, však ne.

Lídr krajské kandidátky hnutí ANO Oto Košta (uprostřed) slaví v olomouckém volebním štábu v hotelu Flora výsledek krajských voleb. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Jaké byly první pocity lídra vítězné kandidátky?
Příjemné, je to takové zadostiučinění za to, co jsme pro náš úspěch udělali.

Očekával jste, že ANO zvítězí?
Ve vítězství jsem věřil, nečekal jsem ovšem, že to bude takové téměř drtivé vítězství.

Čemu to přičítáte?
Především tomu, že nám lidé uvěřili, že chceme provést změnu stylu politiky, její atmosféry, že chceme kraj řídit jiným způsobem. Druhým důvodem snad bylo to, že voliči uvěřili našemu programu v tom, že je pravdivý a reálný. A snad také voliči uvěřili lidem, kteří jim ten program prezentovali. Mluvím v množném čísle, protože o našich prioritách jsem zdaleka nehovořil jen já, prezentoval je celý náš tým. Nebylo to tedy jen o lídrovi kandidátky.

Jakou roli sehrálo ve vašem volebním výsledku jméno Andrej Babiš?
Nebudu nic zastírat, jméno pana Babiše sehrálo obrovskou roli. Stejně tak se do našeho výsledku pozitivně promítla práce našich ministrů ve vládě a dále skutečnost, že hnutí ANO není spojené s žádnou kauzou, která by se týkala korupce nebo klientelismu. Myslím, že když se voliči rozhodovali, komu dají svůj hlas, jaksi podvědomě či podprahově sáhli po nás, protože předpokládají, že lidé na naší kandidátce budou při řízení kraje pracovat podobně jako Babiš a naši ministři.

Takže lidé volili spíše než váš program předsedu ANO a ministry?
To jsem neřekl, volili kombinaci obojího.

Pojďme k povolebnímu vyjednávání. Na spolupráci s ČSSD jste se dohodli několik hodin po vyhlášení výsledků hlasování. Jméno třetího partnera, kterého potřebujete, naopak zatím stále neznáte. Jak tedy hodnotíte dosavadní vyjednávání?
Z jednání mám dobrý pocit z toho úhlu pohledu, že se nesou v korektním duchu. Nicméně bych očekával, že přístup potenciálního třetího partnera - nabídku k účasti v koalici jsme učinili uskupení Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty a ODS - bude pružnější. Já to ale respektuju.

Váš odhad, kdy dojde k podpisu koaliční dohody?
Pokud vše půjde optimálně, mělo by se tak stát v průběhu několika následujících dní. Každopádně už nyní můžu říct, že neměnné a definitivní je to, že v koalici bude ANO a ČSSD. Dále to, že funkci hejtmana budu vykonávat já a mým prvním náměstkem bude lídr ČSSD Jiří Zemánek, který bude mít na starosti krajské finance. S tímto rozdělením postů jsme seznámili i oba možné koaliční partnery a ani ODS, ani uskupení Koalice pro Olomoucký kraj proti tomu nevznesly námitku.

Jak moc stálo hnutí ANO a vy osobně o křeslo hejtmana?
Začnu obecně. Mít funkci hejtmana je určitě důležité. Už jen proto, že reprezentuje kraj a je tedy vidět i mimo něj. To může sehrát důležitou roli i třeba před supervolbami, které nás čekají v roce 2018. Jedním dechem ale dodávám, že nejsem svým egem na funkci hejtmana nijak fixován. Jinak řečeno, kdyby nastala taková povolební matematika, že bychom mohli efektivně plnit náš volební program, ovšem bez nároku na pozici hejtmana, tak já bych tomu urputným a neústupným stanoviskem nebránil. Nepoškodil bych hnutí svým postojem.

Za prioritu ANO jste ještě před povolebním jednáním označil resort financí. Ten nakonec mít nebudete, dostane ho ČSSD.
Politická jednání jsou často o kompromisech a ústupcích. Takto je to třeba brát. Navíc o financích i investicích rozhoduje rada, potažmo zastupitelstvo.

Podle čeho jste se rozhodovali, komu nabídnete spolupráci?
Od prvopočátku jsem říkal, že nám jde prioritně o to, najít shodu mezi naším volebním programem a programy našich budoucích koaličních partnerů. Jména a osoby pro mě byly až na druhém místě.

V čem konkrétně jste našli rovnoběžky s programem ČSSD?
Řeknu to opačně, v našich programech jsme nenašli žádný zásadní rozpor. Dílčí jednotlivosti budou věcí dalšího jednání. Důležité je, že se shodneme v tom hlavním.

ANO mohlo zkusit vytvořit koalici bez ČSSD, která na kraji vládne roky, a rovnou se tak odstřihnout od zavedeného stylu politiky, jenž chcete změnit. Proč jste toho nevyužili?
Když jsem mluvil o změně stylu politiky, měl jsem na mysli zejména to, že chceme zavést mechanismy, které umožní, aby investice plynuly racionálně a hlavně transparentně. A i v tom jsme s ČSSD našli shodu. Zatím jsme si na to podali ruku, což v politice někdy nemusí tolik znamenat, jsem ale přesvědčený, že tyto zásady vtělíme do textu koaliční dohody.

Před dvěma lety ANO vyhrálo olomoucké komunální volby, přesto skončilo v opozici, protože nedokázalo sestavit koalici, respektive ji vaši soupeři vytvořili bez vás. Neobával jste se, že se situace bude opakovat?
Já jsem v tu dobu v ANO ještě nebyl, nicméně jsem si tu situaci nechal popsat a analyzovat tak, abych mohl udělat vše pro to, aby se toto fatální pochybení z podzimu 2014 neopakovalo. Protože jak říká známé přísloví: Jenom hlupák udělá stejnou chybu dvakrát.

Jistili jste se nějak už před volbami, myslím tím, jestli jste vy či někdo jiný z volebního týmu hovořil s některým ze soupeřů o možné koaliční spolupráci?
Já před volbami o koalici s nikým nejednal. Za kolegy mluvit nemůžu, ale nevím o tom, že by k něčemu podobnému došlo.

V předvolebním rozhovoru pro MF DNES (čtěte zde) jste zmínil, že dvě strany oslovily vás. Ani na těchto setkáních nepřišla řeč na případnou povolební spolupráci?
Ne, na těch schůzkách jsme řešili jen to, že se nebudeme v předvolební kampani vzájemně napadat, že souboj o hlasy voličů povedeme korektně. To se také stalo a chtěl bych za to ostatním stranám poděkovat.

Co bude prvořadým úkolem nové koalice?
Primárně musíme dokončit krajský rozpočet, který do jisté míry určuje, jakým směrem se kraj bude ubírat. Poté se budeme s našimi partnery bavit, co je potřeba vyřešit v krátkodobém a dlouhodobém horizontu. Osobně stavím na druhé místo po rozpočtu dopravní infrastrukturu.

Co konkrétně uděláte jako první vy coby nový hejtman?
Vzhledem k tomu, že krajský úřad zatím znám jen zvenčí, i když jeho strukturu jsem si samozřejmě prostudoval, tak se jako první seznámím s jeho fungováním a hlavně s lidmi. Budu chtít promluvit se všemi, kteří reálně ovlivňují jeho chod. Ptát se jich budu na to, v čem vidí dosavadní pozitiva, protože mám za to, že není nutné bořit stavbu tam, kde fungovala. Funkční a dobře nastavené mechanismy budu chtít zachovat. Když ale narazím na oblasti, u kterých to tak není, budu se ptát vedoucích odborů, proč to nefunguje. A samozřejmě budeme hledat řešení.

Dají se očekávat i personální změny na krajském úřadě? Ptám se proto, že jste v předvolebním rozhovoru řekl, že podle neověřených informací na některé posty byly v posledním období dosazeni lidé z titulu politické příslušnosti.
Mně je lhostejno, zda ten či onen úředník je členem nějaké politické strany, a kdybych to odlehčil, tak mě ani nezajímá, jakého je náboženského a sexuálního zaměření. Pro mě je stěžejní, aby na kraji pracovali lidé, kteří své práci rozumí, aby to byli odborníci. Na tom budu trvat.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Další z rubriky

VIDEO: Na Prostějovsku shořela hala plná slámy, škoda jde do milionů

Při velkém požáru shořela v obci Protivanov plná hala slámy. Plameny poničily i...

Na Prostějovsku v noci shořela hala plná slámy. Požár zdolávalo devět jednotek hasičů ze dvou krajů. Plameny poničily i...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Najdete na iDNES.cz