Lídr ANO pro komunální volby v Olomouci Milan Feranec.

Lídr ANO pro komunální volby v Olomouci Milan Feranec. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Město není od toho, aby stavělo zimák za miliardu, říká lídr ANO

  • 4
Úspory dle stejného mustru jako na ministerstvu. Takové řešení navrhuje lídr ANO Milan Feranec zadlužené Olomouci. Peníze navíc by chtěl získat při centrálních nákupech či skrze omezení služeb externistů. Zchátralý zimní stadion dle něj není třeba za každou cenu obnovovat, uvažuje spíš nad novou halou.

„Funguje to na úrovni státu, předpokládám, že to může fungovat i tady,“ říká Feranec, který pracuje jako náměstek ministra dopravy, v rozhovoru pro MF DNES o svém „receptu“ na zlepšení stavu hospodaření Olomouce.

Jste náměstkem na Ministerstvu dopravy. Vzdáte se funkce, když se stanete olomouckým radním? Anebo by impulzem pro odchod byl až post primátora?
Pro mě má smysl od práce na ministerstvu odcházet v případě, že budu moci zásadním způsobem ovlivňovat věci v Olomouci. To znamená, když se dostaneme a budeme mít nějaké slovo v koalici. To zaprvé. A také v případě, že to bude místo primátora anebo náměstka pro ekonomiku. Sedět tam do počtu by mě nebavilo.

Takže kdybyste se stal „jen“ radním, tak byste zůstal i ministerským náměstkem?
Asi bych nechtěl být radním. Ať jsou radními lidé, a máme jich v našem hnutí dost, kteří tady žijí denně. Neucházel bych se tedy potom o místo radního.

Navzdory tomu, že jste lídr?
To se může stát. Uvidíme, jak dopadnou volby.

Co tedy budete považovat za úspěch? Minimálně post olomouckého náměstka?
To není o úspěchu, protože funkce prvního náměstka ministra dopravy je významově vyšší než - a nechci to nijak snižovat - funkce primátora. Nicméně, lidem jsem slíbil, že tady budu kandidovat. Byl jsem od počátku u budování hnutí ANO v Olomouci, takže plním slib. Úspěch je, když dosáhneme na výsledek, jenž nám umožní reálně se podílet na řízení města.

Milan Feranec

Lídr ANO pro komunální volby v Olomouci Milan Feranec.

Narodil se 18. ledna 1964 ve Snině na Slovensku, v letech 1990 až 1995 studoval Právnickou fakultu na Masarykově univerzitě v Brně. Již během studia pracoval jako obchodní zástupce, poté jako podnikový právník. Od roku 1997 zastává manažerské či ředitelské funkce v různých společnostech. Nyní pracuje jako první náměstek ministra dopravy, na starosti má sekci ekonomiky a fondů EU.

Takže to se víceméně rovná postu náměstka či primátora.
Ano. Můžeme to takto říct.

Na celostátní úrovni vládne ANO s ČSSD a lidovci. Je to ve vašich očích nejlepší uspořádání koalice i pro olomouckou radnici?
Na komunální úrovni je to výrazně více o lidech, než o ideologii. Chodníky nejsou levé či pravé. Umím si představit i tuto koalici, ale bavme se podle výsledku voleb. Občané nějakým způsobem rozdají karty.

Je v Olomouci strana, s níž si koalici představit nedokážete?
Asi KSČM.

V programu slibujete, že omezíte nákup externích služeb, kde má město vlastní personální kapacity. Kde přesně podle vás nyní takto plýtvá?
Nemám podrobný přehled výdajů města. Budeme ale postupovat stejně jako na ministerstvu. Vezmu si právní či poradenské služby a podívám se, jestli jsou nezbytné. Víme, že černou dírou na peníze jsou i IT služby. Funguje to na úrovni státu, předpokládám, že to může fungovat i tady.

Víte tedy, že magistrát na poli externích služeb plýtvá, když slibujete, že to zlepšíte?
Konkrétní čísla nemám.

Co když je to teď na radnici nastaveno ideálně?
Pokud to tak je, rádi to převezmeme a poděkujeme, že to ideálně nastavili. (smích)

Při slibu o zlepšení přípravy i realizace projektů dotovaných z EU říkáte, že Olomouc kvůli špatnému plánování a řízení přišla v uplynulých letech o desítky milionů. Máte příklady?
Myslím, že to byla i otázka Dolního náměstí. Celkem jde o zhruba 60 milionů. Jsou to případy, kdy i kvůli porušení zákona o veřejných zakázkách udělí poskytovatel dotace korekci deset procent. Svůj příspěvek tak sníží a pak to musí uhradit město.

Zavazujete se k další regulaci hazardu a k tomu, že budete respektovat výsledek referenda o zákazu, i když nebude závazné. V takovém případě chcete s veřejností projednat dopady na rozpočet a způsoby řešení výpadků příjmů. Co to znamená?
První věc je, že se tady používá klišé, že se z hazardu financuje kultura či sport. To není tak úplně pravda. Peníze jsou věc hromadná a konkrétně toto nejsou účelové prostředky.

Čili nejsou přímo vázané na podporu sportu či kultury?
Jsou to prostředky města. Pochopitelně v případě úplného zákazu půjde o výpadek sto milionů ročně. Pokud tak občané rozhodnou, je to jejich vůle, musíme to respektovat. Nejsme ale zastánci úplného zákazu, hazard nevymýtíme. Přesune se do šedé zóny, stát a město ztratí příjmy.

Rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES před říjnovými komunálními volbami přináší sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek demokratických parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších nových místních uskupení. Ta přišla na řadu nejdříve, poté následovaly strany ze Sněmovny.

Pořadí rozhovorů vychází z procentuálního zisku stran v Olomouckém kraji v posledních parlamentních volbách v roce 2013, a to od nejslabšího po nejsilnější.

Dosud byly uveřejněny tyto rozhovory:

- Pavel Grasse (ProOlomouc)
Dominika Kovaříková (Občané pro Olomouc)
Martin Major (ODS)
Aleš Jakubec (TOP 09)
-  Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL)
Tomáš Sýkora (Úsvit)

Následovat bude:
- Antonín Staněk (ČSSD)

Jaká je ideální podoba olomouckého hazardu?
Nevím, jestli má být na třech, čtyřech či pěti místech, to bych se neodvažoval tvrdit. Nejdříve bychom se museli zeptat i lidí, kterých se to týká. Ale mělo by jít o vytlačování z centra, o posunutí na jeho kraj. Určitě nám nevadí kasina, ta vždycky budou.

Zmínil jste sto milionů z hazardu, jimiž město argumentuje coby zdrojem pro granty na sport, kulturu a sociální oblast...
Rozděluje se ovšem sto milionů korun z rozpočtu.

Při výraznější regulaci hazardu můžeme hovořit třeba o desítkách chybějících milionů. Neohrozil by výpadek tyto granty?
Hrozí výpadek. Ale tyto peníze na ně nejsou účelově vázané. Pokud uspoříme jinde, můžeme to dát na granty. Nechceme je omezovat.

Kde jinde byste na ně vzali?
Mám za to, že při úspoře provozních nákladů. Nemyslím mzdy úředníků, ale například při centrálním nákupu zboží a služeb. A také je nutné se podívat, zda potřebujeme všechny dodávané externí služby. Podívat se na hospodaření městských organizací a firem.

Zmiňujete i podporu zapojení soukromého kapitálu do vybudování nebo rekonstrukce zimního stadionu. Počítáte tedy i s možností, že by se stávající zimák neopravoval? Kde byste postavil nový?
Město není od toho, aby postavilo budovu za miliardu. Navíc rozpočet to neumožňuje, a to ani ve výhledu. Olomouci nepochybně chybí víceúčelová sportovní hala. Určitě by se do toho měl zapojit soukromý sektor. Pojďme si říct, co pro to může udělat město. Jestli má pozemky, nebo zajistí inženýrské sítě, nebo tam bude nějakou formou přispívat. V zásadě má jít o investici soukromého sektoru, radnice pro to má vytvořit podmínky.

Dáváte přednost obnově stávajícího zimáku, či stavbě nového při spolupráci se soukromníkem?
V případě, že se najde investor, tak by to zřejmě i z hlediska dopravního mělo být spíše v nové lokalitě.

Co potom s nynějším stadionem, který patří městu?
Může sloužit jako plocha na bruslení a další záležitosti. Neznám detaily jeho využití, nevím, jaký je přesně jeho technický stav.

Všichni Olomoučané řeknou, že špatný.
Špatný ano, ale nepředpokládám, že bychom ho zítra museli bourat. To, že nesplňuje podmínky pro extraligu, neznamená, že tam nemůže být veřejná plocha na bruslení.