Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město na nový zimák nemá, říká lídr ČSSD. Koalici s KSČM nevylučuje

  4:52aktualizováno  4:52
Stavbu nového zimního stadionu vylučuje, sází na rekonstrukci stávající haly. Jeho cílem je i dokončení tramvajové trati až na jih města či stavba depa pro tramvaje. A nevylučuje koalici s KSČM. Tak zní souhrn názorů lídra ČSSD pro komunální volby v Olomouci a hlavního favorita na post primátora Antonína Staňka.

Lídr ČSSD pro komunální volby v Olomouci Antonín Staněk. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na zářijovém mítinku v Olomouci jste se pochvalně vyjádřil o fungování kraje v souvislosti s tím, že ve vedení sedí dle vašich slov až mytizovaní členové komunistické strany. Přímá účast KSČM ve vládě nad krajem vám tedy nevadí?
Jak to souvisí s komunálními volbami?

Souvisí to s mou další otázkou, zda byste vzal KSČM do koalice pro vedení města?
Pokud jde o kraj, je to věc krajská a tu nehodlám hodnotit. A pokud jde o výsledky voleb do zastupitelstva, tak obligátní odpovědí by bylo, že se zajíci sčítají po lovu. Nicméně pokud někdo sleduje zveřejňované průzkumy, tak to tam nevypadá, že by mohla vzniknout koalice s KSČM. Uvidíme, jak dopadnou výsledky.

Máme to chápat tak, že neexistuje strana, s níž byste už jednoznačně vyloučil možnost řídit město?
Určitě se nedá říct, že by existovala některá strana, kterou chceme vyloučit.

Jste tedy ochotný případně vládnout i s komunisty.
Říkal jsem, že nejsme teď v situaci, že někoho vylučujeme z případných jednání o koalici.

Antonín Staněk

Lídr ČSSD pro komunální volby v Olomouci Antonín Staněk.

Narodil se 2. března 1966 v Olomouci. Na Pedagogické fakultě UP vystudoval učitelství předmětů český jazyk a občanská výchova, v roce 2013 se stal docentem pro obor pedagogika. Na UP vyučuje didaktiku spol. věd a výchovy k občanství, vede katedru spol. věd a je proděkan pro studijní záležitosti.

Od roku 2002 pracuje v komisi městské části Nové Sady, od roku 2010 je zastupitel a o dva roky později se stal i předsedou místního klubu zastupitelů ČSSD.

Je viceprezidentem Českého svazu házené. Je ženatý, má syna.

Na celostátní úrovni vládne ANO s ČSSD a lidovci. Je to nejlepší uspořádání koalice i pro olomouckou radnici?
Kopírovat vládní rovinu je pro olomouckou radnici určitě velmi výhodné. Myslím, že tím odpovídám i na tu předcházející otázku, protože KDU-ČSL má jednoznačné limity ve vztahu k některým politickým subjektům. Mít dobré vazby na vládu je samozřejmě pro město s takovými problémy s rozpočtem jen dobře.

V zastupitelstvu jste jedním z nehlasitějších oponentů současné koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Zvládl byste po tom všem s lidovci, tedy se stejnými lidmi, spolupracovat v koalici?
Na jednáních zastupitelstva jste jako novináři přítomni, a tak víte, že naše kritika není namířena ke konkrétním lidem. A pokud, tak na konkrétní případy. Nejčastější kritika směřovala k TOP 09, která se víceméně odchylovala od svého programu. Už jsem někde uvedl, že si skutečně v některých případech nedovedu představit spolupráci se stejnými lidmi.

Vylučuje to tedy i lidovce?
Říkám v některých případech. Je to celkem jasné u ODS, kde jsou na prvních místech kandidátky stávající členové vedení města, pan Major a pan Holpuch. Ale v ostatních případech u KDU-ČSL jsme kritiku na jejich členy a na jejich nedodržování programu v podstatě neměli. Kritika směřovala zejména na TOP 09 a případně na některé okamžiky u ODS.

Je vám bližší koaliční spolupráce s lidmi z ANO, nebo z KSČM?
Určitě z ANO.

Představme si scénář, kdy coby favorit těsně vítězíte nad spolufavoritem ANO. Pak se ale přete o to nejcennější - post primátora. Ustoupit nechce nikdo. Jak se vám jeví scénář, že půjdete za KSČM a nabídnete jim to, na co za 25 let od Listopadu nedosáhli - přímou účast ve vedení města?
Nevidím důvod, proč by se dva silní hráči nebyli schopni dohodnout. Nevidím důvod, proč bychom měli chodit za někým třetím, který by z toho měl profitovat.

Jaký recept nabízíte Olomouci na její zhruba dvoumiliardové zadlužení?
Jak jsem měl příležitost číst rozhovory svých kolegů (lídrů ostatních stran - pozn. red.), tak de facto nikdo takový recept nemá.

A vy ho máte?
Ten recept existuje, je velice prostý. Zadluženost se blíží ke dvěma miliardám, ale na druhou stranu nelze zastavit investiční akce. Naše představa je, že budeme muset velice zodpovědně zvažovat, které akce realizovat a které ne. Které se dají uskutečnit s pomocí dotací, pakliže na ně bude město moci dosáhnout. A samozřejmě akce, jež budou směřovat ke zvyšování konkurenceschopnosti města a počtu pracovních míst a nebudou mít následně dopad na další výdaje města.

Máte konkrétní příklady věcí, které byste rád uskutečnil?
Určitě dostavba tramvajové trati pokud možno až do Slavonína na ulici Jižní.

Takže byste během čtyř let chtěl dokončit druhou i třetí etapu tramvajové trati?
Pokud by to bylo možné, tak připravit podmínky pro to, aby se tyto dvě etapy mohly dělat souběžně. Dostat trať pouze na konec ulice Zikova splní část tohoto úkolu. Navíc nejvíce problémů je nyní kolem výkupu nemovitosti ve druhé etapě (dům, jenž stojí v cestě kolejím, odmítá majitel prodat - pozn. red.; více čtěte zde). Třetí etapa je víceméně připravena.

O co dalšího byste se zasadil?
Je to otázka dopravního depa. Město nakoupilo za nemalé peníze tramvaje a v současné době není jejich umístění úplně ideální. To by byla dobrá investice, která by se mohla vrátit minimálně v podobě bezpečné ochrany investic, které už jsme udělali.

Trať, depo. Ještě něco?
To jsou největší věci, které by nás čekaly. Další je spolupráce s Povodím Moravy na protipovodňových opatřeních. A pak z drobnějších akcí - tam se shodneme s většinou politických subjektů - to je urychlené řešení situace kolem zimního stadionu. To znamená smysluplná, ekonomicky vyvážená rekonstrukce. A k tomu samozřejmě každodenní údržba města.

Rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES před říjnovými komunálními volbami přináší sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek demokratických parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších nových místních uskupení. Ta přišla na řadu nejdříve, poté následovaly strany ze Sněmovny.

Pořadí rozhovorů vychází z procentuálního zisku stran v Olomouckém kraji v posledních parlamentních volbách v roce 2013, a to od nejslabšího po nejsilnější.

Ostatní uveřejněné rozhovory:

- Pavel Grasse (ProOlomouc)
Dominika Kovaříková (Občané pro Olomouc)
Martin Major (ODS)
Aleš Jakubec (TOP 09)
-  Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL)
Tomáš Sýkora (Úsvit)
- Milan Feranec (ANO)

Jak by měla vypadat rekonstrukce zimáku? Máte představu o nákladech?
Určitě mezi 100 až 200 miliony korun.

Co by se tam změnilo?
Je třeba konzultovat to zejména s uživateli stadionu, což je v současné době hokejový klub. Myslím, že po této sezoně bude stále v extralize a bude mít jasnou vizi, co by považoval za dobré. Byl jsem teď několikrát na hokeji a dokonce zlínští fanoušci byli velmi mile překvapeni olomouckou halou.

V jakém slova smyslu?
Překvapeni, že je mnohem lepší, než se o ní píše. Pokud jde o hlediště, je konstruováno tak, že z každého místa vidíte na led. Takže je to hlavně otázka zateplení a vnějšího pláště.

Takže vylučujete jednání s nějakým soukromníkem, který by se výrazně podílel na stavbě zcela nové haly na jiném místě?
Neumím si představit investora, který by v podstatě větší část zaplatil. Město na novou halu nemá. A v žádných dotačních programech, jak bylo třeba slibováno panem exprimátorem Novotným, že to půjde třeba právě z ITI (dotace pro aglomeraci Olomouc, Prostějov a Přerov - pozn. red.), to prostě reálné není. Tam na toto peníze nejsou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Další z rubriky

Stromy na náměstí nejsou priorita, zeleň patří všude, říká lídr lidovců

Lídr KDU-ČSL pro komunální volby 2018 v Olomouci Ladislav Šnevajs.

Od roku 2006 je nynější lídr lidovců Ladislav Šnevajs náměstkem olomouckého primátora. Předpokládá však, že je to letos...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz