Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město na nový zimák nemá, říká lídr ČSSD. Koalici s KSČM nevylučuje

  4:52aktualizováno  4:52
Stavbu nového zimního stadionu vylučuje, sází na rekonstrukci stávající haly. Jeho cílem je i dokončení tramvajové trati až na jih města či stavba depa pro tramvaje. A nevylučuje koalici s KSČM. Tak zní souhrn názorů lídra ČSSD pro komunální volby v Olomouci a hlavního favorita na post primátora Antonína Staňka.

Lídr ČSSD pro komunální volby v Olomouci Antonín Staněk. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na zářijovém mítinku v Olomouci jste se pochvalně vyjádřil o fungování kraje v souvislosti s tím, že ve vedení sedí dle vašich slov až mytizovaní členové komunistické strany. Přímá účast KSČM ve vládě nad krajem vám tedy nevadí?
Jak to souvisí s komunálními volbami?

Souvisí to s mou další otázkou, zda byste vzal KSČM do koalice pro vedení města?
Pokud jde o kraj, je to věc krajská a tu nehodlám hodnotit. A pokud jde o výsledky voleb do zastupitelstva, tak obligátní odpovědí by bylo, že se zajíci sčítají po lovu. Nicméně pokud někdo sleduje zveřejňované průzkumy, tak to tam nevypadá, že by mohla vzniknout koalice s KSČM. Uvidíme, jak dopadnou výsledky.

Máme to chápat tak, že neexistuje strana, s níž byste už jednoznačně vyloučil možnost řídit město?
Určitě se nedá říct, že by existovala některá strana, kterou chceme vyloučit.

Jste tedy ochotný případně vládnout i s komunisty.
Říkal jsem, že nejsme teď v situaci, že někoho vylučujeme z případných jednání o koalici.

Antonín Staněk

Lídr ČSSD pro komunální volby v Olomouci Antonín Staněk.

Narodil se 2. března 1966 v Olomouci. Na Pedagogické fakultě UP vystudoval učitelství předmětů český jazyk a občanská výchova, v roce 2013 se stal docentem pro obor pedagogika. Na UP vyučuje didaktiku spol. věd a výchovy k občanství, vede katedru spol. věd a je proděkan pro studijní záležitosti.

Od roku 2002 pracuje v komisi městské části Nové Sady, od roku 2010 je zastupitel a o dva roky později se stal i předsedou místního klubu zastupitelů ČSSD.

Je viceprezidentem Českého svazu házené. Je ženatý, má syna.

Na celostátní úrovni vládne ANO s ČSSD a lidovci. Je to nejlepší uspořádání koalice i pro olomouckou radnici?
Kopírovat vládní rovinu je pro olomouckou radnici určitě velmi výhodné. Myslím, že tím odpovídám i na tu předcházející otázku, protože KDU-ČSL má jednoznačné limity ve vztahu k některým politickým subjektům. Mít dobré vazby na vládu je samozřejmě pro město s takovými problémy s rozpočtem jen dobře.

V zastupitelstvu jste jedním z nehlasitějších oponentů současné koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Zvládl byste po tom všem s lidovci, tedy se stejnými lidmi, spolupracovat v koalici?
Na jednáních zastupitelstva jste jako novináři přítomni, a tak víte, že naše kritika není namířena ke konkrétním lidem. A pokud, tak na konkrétní případy. Nejčastější kritika směřovala k TOP 09, která se víceméně odchylovala od svého programu. Už jsem někde uvedl, že si skutečně v některých případech nedovedu představit spolupráci se stejnými lidmi.

Vylučuje to tedy i lidovce?
Říkám v některých případech. Je to celkem jasné u ODS, kde jsou na prvních místech kandidátky stávající členové vedení města, pan Major a pan Holpuch. Ale v ostatních případech u KDU-ČSL jsme kritiku na jejich členy a na jejich nedodržování programu v podstatě neměli. Kritika směřovala zejména na TOP 09 a případně na některé okamžiky u ODS.

Je vám bližší koaliční spolupráce s lidmi z ANO, nebo z KSČM?
Určitě z ANO.

Představme si scénář, kdy coby favorit těsně vítězíte nad spolufavoritem ANO. Pak se ale přete o to nejcennější - post primátora. Ustoupit nechce nikdo. Jak se vám jeví scénář, že půjdete za KSČM a nabídnete jim to, na co za 25 let od Listopadu nedosáhli - přímou účast ve vedení města?
Nevidím důvod, proč by se dva silní hráči nebyli schopni dohodnout. Nevidím důvod, proč bychom měli chodit za někým třetím, který by z toho měl profitovat.

Jaký recept nabízíte Olomouci na její zhruba dvoumiliardové zadlužení?
Jak jsem měl příležitost číst rozhovory svých kolegů (lídrů ostatních stran - pozn. red.), tak de facto nikdo takový recept nemá.

A vy ho máte?
Ten recept existuje, je velice prostý. Zadluženost se blíží ke dvěma miliardám, ale na druhou stranu nelze zastavit investiční akce. Naše představa je, že budeme muset velice zodpovědně zvažovat, které akce realizovat a které ne. Které se dají uskutečnit s pomocí dotací, pakliže na ně bude město moci dosáhnout. A samozřejmě akce, jež budou směřovat ke zvyšování konkurenceschopnosti města a počtu pracovních míst a nebudou mít následně dopad na další výdaje města.

Máte konkrétní příklady věcí, které byste rád uskutečnil?
Určitě dostavba tramvajové trati pokud možno až do Slavonína na ulici Jižní.

Takže byste během čtyř let chtěl dokončit druhou i třetí etapu tramvajové trati?
Pokud by to bylo možné, tak připravit podmínky pro to, aby se tyto dvě etapy mohly dělat souběžně. Dostat trať pouze na konec ulice Zikova splní část tohoto úkolu. Navíc nejvíce problémů je nyní kolem výkupu nemovitosti ve druhé etapě (dům, jenž stojí v cestě kolejím, odmítá majitel prodat - pozn. red.; více čtěte zde). Třetí etapa je víceméně připravena.

O co dalšího byste se zasadil?
Je to otázka dopravního depa. Město nakoupilo za nemalé peníze tramvaje a v současné době není jejich umístění úplně ideální. To by byla dobrá investice, která by se mohla vrátit minimálně v podobě bezpečné ochrany investic, které už jsme udělali.

Trať, depo. Ještě něco?
To jsou největší věci, které by nás čekaly. Další je spolupráce s Povodím Moravy na protipovodňových opatřeních. A pak z drobnějších akcí - tam se shodneme s většinou politických subjektů - to je urychlené řešení situace kolem zimního stadionu. To znamená smysluplná, ekonomicky vyvážená rekonstrukce. A k tomu samozřejmě každodenní údržba města.

Rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES před říjnovými komunálními volbami přináší sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek demokratických parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších nových místních uskupení. Ta přišla na řadu nejdříve, poté následovaly strany ze Sněmovny.

Pořadí rozhovorů vychází z procentuálního zisku stran v Olomouckém kraji v posledních parlamentních volbách v roce 2013, a to od nejslabšího po nejsilnější.

Ostatní uveřejněné rozhovory:

- Pavel Grasse (ProOlomouc)
Dominika Kovaříková (Občané pro Olomouc)
Martin Major (ODS)
Aleš Jakubec (TOP 09)
-  Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL)
Tomáš Sýkora (Úsvit)
- Milan Feranec (ANO)

Jak by měla vypadat rekonstrukce zimáku? Máte představu o nákladech?
Určitě mezi 100 až 200 miliony korun.

Co by se tam změnilo?
Je třeba konzultovat to zejména s uživateli stadionu, což je v současné době hokejový klub. Myslím, že po této sezoně bude stále v extralize a bude mít jasnou vizi, co by považoval za dobré. Byl jsem teď několikrát na hokeji a dokonce zlínští fanoušci byli velmi mile překvapeni olomouckou halou.

V jakém slova smyslu?
Překvapeni, že je mnohem lepší, než se o ní píše. Pokud jde o hlediště, je konstruováno tak, že z každého místa vidíte na led. Takže je to hlavně otázka zateplení a vnějšího pláště.

Takže vylučujete jednání s nějakým soukromníkem, který by se výrazně podílel na stavbě zcela nové haly na jiném místě?
Neumím si představit investora, který by v podstatě větší část zaplatil. Město na novou halu nemá. A v žádných dotačních programech, jak bylo třeba slibováno panem exprimátorem Novotným, že to půjde třeba právě z ITI (dotace pro aglomeraci Olomouc, Prostějov a Přerov - pozn. red.), to prostě reálné není. Tam na toto peníze nejsou.
Nejčtenější

Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Třinec chtěl útočit na první místo v tabulce, v Olomouci ale neuspěl

Zleva třinecký brankář Šimon Hrubec, jeho spoluhráč obránce Tomáš Linhart a...

Hokejisté Olomouce porazili v předehrávaném duelu 21. kola hokejové extraligy Třinec jednoznačně 4:0. Hosté přitom měli...Třeba má oběť nebude zbytečná, říká chartista Hradílek držící hladovku

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek drží už třináctý den protestní hladovku. Chce tak podle svých slov...

Řidič kamionu na přejezdu prorazil závory, srážce zabránil i strojvůdce

Kamion uvěznily na přejezdu v Bludově závory. Srážce s přijíždějícím vlakem...

Na nepozornost v úterý málem doplatil řidič kamionu, který na Šumpersku vjel na železniční přejezd navzdory blikajícím...

Při obnově fresek v Olomouci experti zjistili, že strop tíží tuny suti

V olomoucké základní škole Komenium restaurátoři pokračují v obnově výzdoby...

Už druhý rok obnovují restaurátoři fresky v jedinečném slavnostním sále olomoucké základní školy Komenium. Přestože teď...

Další z rubriky

Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Rodina se přiotrávila oxidem uhelnatým, na hasiče čekala na balkoně

Ilustrační snímek

Pět lidí se nadýchalo oxidu uhelnatého brzy ráno v jednom z domů ve Šternberku. Nebezpečný plyn tu unikal kvůli...

Turistika živí místní jen na české straně Jeseníků, ta polská skomírá

(Ilustrační snímek)

Pro českou stranu Jeseníků je turistika poměrně významným zdrojem příjmů, za polskými hranicemi to ale neplatí. Vyplývá...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.