Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odříznout akvapark od města? Je to nemožné, říká lídr TOP 09

  6:15aktualizováno  6:15
Další snížení počtu heren či revize fungování městské policie, s níž není spokojen. I to by v příštích čtyřech letech rád uskutečnil lídr TOP 09 Aleš Jakubec. Odmítá však miliardovou proměnu zimního stadionu. A zbavit se akvaparku by podle něj znamenalo větší ztrátu, než za něj dál platit.

Lídr TOP 09 Aleš Jakubec. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na kandidátce TOP 09 může člověka zarazit, že v čele nestojí současní náměstci primátora Ivo Vlach či Eva Machová. Mají zkušenost z nejužšího vedení města, vy jste neuvolněný radní. Proč lídrem není někdo z nich?
Oba jsou na volitelných místech. Současně jsou to ale místa, která dávají voličům možnost jejich práci ohodnotit. Jsem přesvědčen, že se do zastupitelstva dostanou. Ukazujeme, že nejsme stranou jednoho či dvou lidí. Nechceme, aby nám zkostnatěl politický aparát. Dáváme možnost novým lidem.

Co občané ohodnotí u vás? Jako neuvolněný radní jste ve srovnání s nimi nebyl tolik vidět.
To je pravda. Na druhou stranu naše kampaň je zaměřena právě na lídra. Snaží se mě ukázat jako člověka, který zkušenosti v komunální politice už získal, mám i zkušenosti z akademického prostředí. Myslím, že jsem schopen získat si důvěru lidí.

Na stranickém webu říkáte, že by se Olomouc měla zaměřit na levnější akce typu oprav chodníků. Ale současně i to, že je třeba rekonstrukce ulice 1. máje či zimního stadionu, což bude zřejmě drahé. Jak to jde dohromady?
Megalomanskými akcemi myslím například akvapark. O tom se moc nemluví, ale akvapark nám v tomto volebním období zvýšil o polovinu zadlužení. To je teď asi dvě miliardy, z toho jsme ho v tomto období zvýšili o zhruba 670 milionů. A právě kolem 350 milionů jde na vrub akvaparku. Ostatní projekty pro nás nejsou problematické, pokud budou pokryty z dotací.

Vidíte u akvaparku možnost, jak to řešit?
Chtěli jsme akvapark vyřešit už v tomto volebním období, zvažovali jsme odříznutí města od akvaparku. Ale tím, jak jsou nastaveny smlouvy, je to v podstatě nemožné. Finanční dopad takového kroku by byl pro město horší než si akvapark nechat.

Aleš Jakubec

Lídr TOP 09 Aleš Jakubec.

V Olomouci žije od svých 18 let, kdy zde začal studovat na Univerzitě Palackého. Nyní ve svých 38 letech vyučuje fyziologii zátěže na Fakultě tělesné kultury, zaměřuje se na zdatnost sportovců a zabývá se výzkumem v oblasti působení pohybové aktivity na zdraví člověka.

Zároveň působí na pozici zástupce vedoucího katedry, druhé volební období je členem Akademického senátu Univerzity Palackého.

Ve vedení města Olomouce je pak za TOP 09 neuvolněným radním. Je ženatý, má dceru.

Měla by se Olomouc vrátit k plánům na stamilionovou rekonstrukci zimáku a jeho okolí, které představilo nynější vedení města, k němuž patří i TOP 09?
Projekt za miliardu a čtyři sta milionů korun, který nám byl naposledy prezentován, je pro město s rozpočtem dvě miliardy opravdu nerealizovatelný. Umíme si představit rekonstrukci, která by podle mých informací mohla stát kolem 200 milionů.

Jak konkrétně by vypadala?
Šlo by o zateplení a rekonstrukci opláštění. Musela by se opravit střecha a další věci. Co je však problém, pořád nám to komplikují majetkoprávní vztahy - vlastnictví pozemků kolem zimního stadionu, malé haly a chladicí strojírny.

Už několikrát se zmiňovala probíhající jednání s vlastníky pozemků. To se za čtyři roky nepodařilo vyřešit?
Požadují asi dvakrát či třikrát více, než nám vychází posudky na ocenění tohoto majetku. Ale v okamžiku, kdy bychom tuto částku zaplatili, můžeme se vystavovat riziku trestního stíhání pro nehospodárné chování.

Dle informací z kuloárů se lidé z ODS snažili TOP 09 přesvědčit, aby se spolu s ní veřejně přihlásila ke spoluzodpovědnosti za nynější problematické dvoumiliardové zadlužení města. Proč jste odmítli?
Ten problém je, že zadlužení je ve velké míře způsobeno předchozí koalicí. Akvapark si půjčil 500 milionů, tato částka jde na vrub města až v tomto volebním období. Pořád jsme chtěli zadlužování snižovat, bohužel se nám to nepodařilo. Na druhou stranu, pokud se bavíme o zadlužení, jsem ochoten říct, že jsme ho nyní jako součást koalice zvýšili o zhruba 330 milionů korun. Akvapark nepočítám. Ale zároveň jsme přitom udělali investice za 2,6 miliardy korun.

Proč se vám zbývající koaliční partnery nepodařilo přesvědčit o snížení zadlužení?
Byly tady rozjeté projekty, řada smluv byla podepsaná. Už nešly zastavit, to je asi ten hlavní důvod.

Kdy bude rozpočet Olomouce v uspokojivé situaci?
Rozpočet na příští období bych neviděl tak tragicky, jak je nám představován. Na investice máme v příštím roce naplánováno kolem 300 milionů. Z toho je už sice 250 milionů vázaných například na rozárium či africký tropický pavilon v zoo, ale pořád nám zůstává dalších 50 milionů na kofinancování dalších dotovaných akcí. Nepředpokládám, že bychom nějakou velkou investici platili z městských peněz bez evropských zdrojů.

O jaké velké investice byste se jako součást vedení města v příštích čtyřech letech snažili?
Určitě dokončení tramvajové trati. A to druhé etapy. Je otázka, jestli ta třetí do Slavonína nebude spíše až v dalším volebním období než v tomto přicházejícím. Dále je to rekonstrukce třídy 1. máje. To bych bral jako dva základní body.

Ještě máte v programu zimní stadion.
Zimní stadion - 200 milionů. Musíme zahájit kroky k domluvě s majiteli pozemků. To je klíčové.

Byl nějaký krok současné koalice, se kterým jste zásadně nesouhlasil?Nesouhlasili jsme a podařilo se nám i prosadit, že se zatím nebude rekonstruovat olomoucký hrad. Nejsme proti tomu, ale umíme si představit levnější řešení než to za 100 milionů, z čehož 50 by šlo z městské pokladny.

Bude ale ještě v budoucnu možné tuto rekonstrukci udělat?
Dveře k ní zavřené nejsou, prostředky zde budou. Umíme si představit méně nákladnou verzi za dvacet či třicet milionů. To by mělo stačit na zprůchodnění cikánské branky do letního kina farskou zahradou až na dómské návrší. S tímto propojením určitě problém nemám. Druhou věcí je nákladná investice do letního kina, které se mělo za desítky milionů opravovat. Je otázkou, jestli Olomouc letní kino potřebuje, máme Korunní pevnůstku. K tomuto bychom se chtěli vrátit.

Předvolební rozhovory s kandidáty na primátora

MF DNES před říjnovými komunálními volbami přináší sérii rozhovorů s lídry olomouckých kandidátek demokratických parlamentních stran a také s lídry nejvýraznějších nových místních uskupení.

Ta přijdou na řadu nejdříve, poté budou následovat strany ze Sněmovny. Pořadí rozhovorů vychází z procentuálního zisku stran v Olomouckém kraji v posledních parlamentních volbách v roce 2013, a to od nejslabšího po nejsilnější.

Seriál začal v sobotu 6. září rozhovorem s lídrem hnutí ProOlomouc, architektem Pavlem Grassem, následoval rozhovor s Dominikou Kovaříkovou (Občané pro Olomouc) a Martinem Majorem (ODS) a pokračuje dnešním rozhovorem s Alešem Jakubcem (TOP 09). Následovat budou: * Ladislav Šnevajs - KDU-ČSL * Tomáš Sýkora - Úsvit * Milan Feranec - ANO * Antonín Staněk - ČSSD

Zaručujete se i za další snižování počtu heren. Kolik by jich ideálně měla Olomouc mít?
Nechci říkat přesné číslo. Ke konci roku se ze 110 heren dostaneme na 57. V tomto okamžiku bych si tady dovolil říct, pojďme v příštím volebním období na další polovinu. Ale uměl bych si ten počet představit ještě nižší.

Jak to ladí s tím, že slibujete i zachování zvýšené podpory neziskových organizací skrze granty? Vaše koalice v debatě o hazardu argumentuje, že právě na příjmech z něj granty stojí.
V současné době došlo k navýšení těchto grantových prostředků a pravdou je, že tyto peníze město skutečně získává z hazardu. Pokud ale půjdeme cestou postupného snižování počtu heren, myslím si, že by tento výpadek nemusel být tak citelný. Rozpočet by se tomu mohl postupně přizpůsobovat.

Odkud konkrétně byste při omezení hazardu vzali chybějící peníze?Rozpočet města počítá s tím, že na investice půjde zhruba 300 milionů. Pravděpodobně by se tak tato částka snížila. Do provozních výdajů se už moc sahat asi nedá.

Nenahrává to odpůrcům heren, kteří chtějí jejich úplný zákaz? Tvrdí právě to, že finance na granty lze najít i jinde.
Jedna věc je udělat tlustou čáru a říct: teď už žádný hazard a peníze z něj, a druhá jít pozvolnými kroky, kdy budeme tyto finance snižovat postupně.

Slibujete i zásadní revizi fungování městské policie. Proč je třeba?Městská policie by se měla zaměřovat více na věci, které obtěžují občany. Ať je to obtěžování bezdomovci či podomní prodejci, kteří k lidem i přes vyhlášku stále chodí. A neměli by se například zaměřovat na cyklistu, který jede osvětlen čelovkou, místo aby měl světlo připevněné k řídítkům.

To je vaše osobní zkušenost?
Mám takovou zkušenost. Obešlo se to bez pokuty, jen domluva. Ale neřekl jsem jim, že jsem radní.

Toto je vaše zkušenost. Ale i celkově nejste s fungováním městské policie spokojený?
Městská policie by mohla fungovat lépe.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Jesenickou školu povede ředitel, který nikdy neučil. Má to být jeho výhoda

Nový ředitel Základní školy Jeseník Dominik Liberda.

Novým ředitelem jediné základní školy v Jeseníku se od února stane jednatřicetiletý Dominik Liberda, který v konkurzu...

Olomoucká fakultní nemocnice staví první úspornou kliniku v Česku

Vizualizace nové kliniky fakultní nemocnice.

Z nejstarší a nejzastaralejší do nové a přelomové budovy se na sklonku léta budou ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL)...

Šéf filharmonie skončil kvůli kritice, od města dostal odměnu 117 tisíc

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, který na konci května...

Olomoucká radnice schválila někdejšímu řediteli Moravské filharmonie Vladislavu Kvapilovi odměnu 117 tisíc za...

Najdete na iDNES.cz