Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucké spojení ODS a ČSSD je hazard s důvěrou voličů, říká politolog

  4:55aktualizováno  4:55
Hazardování s důvěrou voličů doprovází dle politologa Pavla Šaradína ustavení koalice, která v následujících čtyřech letech bude řídit Olomouc. Spojila se v ní kromě lidovců i TOP 09 a ODS s ČSSD. A především sociálnědemokratičtí voliči by s tímto svazkem mohli mít problém, míní v rozhovoru pro MF DNES.

Politolog z olomoucké Univerzity Palackého Pavel Šaradín. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Překvapil vás vznik koalice v tak krátkém čase po volbách?
Byla to jedna z variant, byť možná méně pravděpodobná. Očekával jsem delší jednání a rovněž to, že se ANO 2011 bude chtít setkat se všemi subjekty, představit se jim. Tedy ano, jsem překvapen rychlostí vzniku koalice.

Které varianty byly více pravděpodobné?
Před volbami se hovořilo, že by ve městech mohly vznikat rady kopírující vládní půdorys. Kromě ANO se počítalo se sociální demokracií a křesťanskými demokraty.

Mimo hlavní proud vyjednávání o možných koalicích se o volebním víkendu ocitla uskupení Občané pro Olomouc a ProOlomouc. Proč se to stalo? Dohromady získali pět cenných mandátů.
Pan Milan Feranec (lídr hnutí ANO - pozn. red.) prohlásil, že zejména s Občany pro Olomouc jednat nebude, a to kvůli zveřejnění toho, že jedna z kandidátek jeho hnutí pracuje ve společnosti zabývající se hazardním průmyslem. Osobně podobné obstrukce nemám rád. Proč s nimi nejednala ČSSD, to netuším.

Jak hodnotíte vznik čtyřkoalice v kontextu vyjádření Antonína Staňka, který před volbami říkal, že si jen obtížně dokáže představit spolupráci s některými lidmi z předcházející koalice, především z ODS a TOP 09?
Lídr ČSSD to bude muset ještě několik týdnů vysvětlovat, zejména svým voličům. Pokud je pravda, že hnutí ANO trvalo na většinovém zastoupení v radě, byla to od něj strategická chyba. V tomto směru bude vysvětlování ČSSD jednodušší. Postupně se dozvídáme další informace, například o nepřipravenosti ANO bezprostředně po volbách jednat o personálních otázkách. Řekl bych, že značnou roli může hrát i neznámost zastupitelů hnutí. Třeba jsou to slušní lidé, ale nevíme o jejich názorech vůbec nic.

Podrobné výsledky voleb

Jak novou olomouckou koalici hodnotíte celkově?
Jde o krok, který mne nenadchl, ani nepobouřil. Ovšem chci ji hodnotit až po programovém prohlášení. Doufám, že o svých zásadních krocích bude hodně komunikovat s voliči. Osobně bych si přál větší zastoupení žen v radě. Na druhé straně mne nyní těší, že zde bude silná, barevná a aktivní opozice.

V čem bude silná? Co může spojit ANO, KSČM, Občany pro Olomouc a hnutí ProOlomouc?
Tyto subjekty nepojí takřka nic, kromě blízkosti obou občanských subjektů. Myslel jsem to spíše tak, že zde budeme mít čtyři kontrolory. To v zastupitelstvu dlouho nebylo. Přicházejí občansky aktivní lidé jako například právnička Dominika Kovaříková či architekt Tomáš Pejpek. Věřím, že jejich kritický hlas bude ku prospěchu věci.

Jak podle vás na zrod olomoucké vlády zareagují voliči stran, které ji tvoří? Komu bude vadit nejvíce, komu nejméně?
Koalice jistě nevadí středopravicovým subjektům, respektive jejich voličům. Bude to sociální demokracie, která musí vysvětlovat, proč tak učinila. Na samém počátku vidíme negativní ohlas na toto spojenectví.

Politolog Pavel Šaradín

Působí jako docent politologie na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci, je také předsedou tamní oborové rady. Je absolventem olomoucké univerzity. Vedle základů studia politologie přednáší o vývoji politického systému v České republice, o metodách politologického výzkumu či o samotné teorii demokracie.

Nehazardují ale strany koalice s důvěrou svých voličů?
Principem komunální politiky je mít co nejširší zastoupení stran ve vedení města. To se podařilo. Samozřejmě spolupráce mezi ČSSD a ODS je hazardováním s důvěrou voličů, zejména těch sociálnědemokratických. Pokud však vládnoucí koalice bude diskutovat s občany a provádět transparentní politiku, lze negativní vnímání spolupráce částečně eliminovat.

Jak obtížné bude sladit programy vládnoucích stran pro programové prohlášení na další čtyři roky? Například TOP 09 se v minulé vládě rozcházela s ODS a KDU-ČSL v tom, jak a především za kolik se má přebudovat areál olomouckého hradu.
Existují zde věci zásadní a podružné. Všechny subjekty se shodují na nutnosti šetřit. Žádný z nich nechce velké investice, sociální demokraté o nich chtějí debatovat s občany. Vytvořit koaliční program nebude, myslím, problém. Pokud jde například o olomoucký hrad, TOP 09 je sice odpůrcem, ale přesně tyto věci musejí mít i podporu opozice, respektive by se měli jistým způsobem vyjádřit obyvatelé Olomouce. Tím nemyslím referendum, ale spíše veřejné debaty.

Označil byste vzniklou koalici jako programově a ideově nesourodou?
V komunální politice bychom velmi obtížně hledali nesourodé koalice. Program všech subjektů v zastupitelstvu se překrývá z osmdesáti procent, včetně komunistů. Jde spíše o to, aby se kvalitativně zvýšilo zapojení občanů do informování o práci volených zástupců. Zkrátka aby nevznikaly potajmu takové šílenosti, jakou je Namiro.

Kde je nejslabší a nejsilnější místo olomoucké čtyřkoalice?
Nejsilnější je v tom, že přicházejí do rady někteří noví lidé - profesor Čestmír Neoral či Pavel Urbášek. To by mohlo být osvěžující. Nejslabším místem může být to, že sociální demokracie v radě stojí v menšině vůči subjektům, které tu čtyři roky vedly město.

Jak v návaznosti na to hodnotíte postavení Antonína Staňka? Jako primátor se bude muset domluvit se svými ohledně nejužšího vedení města mnohem zkušenějšími náměstky Martinem Majorem z ODS, Ladislavem Šnevajsem z KDU-ČSL či Jaromírem Czmerem z ČSSD. Nezískají tak tito tři politici ve vedení města až nepřiměřený vliv?
Docenta Staňka nepovažuji za nezkušeného politika, vždyť byl šéfem opozičního klubu zastupitelů. Stejně tak v těch třech jménech nevidím žádné démony. Pokud se stane Antonín Staněk primátorem, pak v radě budou mít většinu lidé, kteří v ní nikdy neseděli.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Přerovský zámek už si mohou „prohlédnout“ i nevidomí, má svůj velký model

Nevidomí a slabozrací si mohou nově udělat jasnou představu o podobě...

Na to, co se skrývá uvnitř přerovského zámku, se nevidomí lidé podívat nemohou. Jak vypadá tato kulturní památka...

Z olomoucké filharmonie chci nejlepší orchestr Moravy, říká nový ředitel

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Moravská filharmonie má po čtvrtstoletí nového ředitele, neboť loni zde vyvrcholila nespokojenost hudebníků s...

Vánoční stromek hozený z paneláku přistál ve větvích, sundali ho hasiči

Hasiči museli v Olomouci sundat ze stromu vánoční stromeček, který se na jedné...

Kuriózní zásah si dnes připsali hasiči z Olomouce, kteří museli z koruny stromu zůstat zaklíněný vánoční stromeček....

Najdete na iDNES.cz