Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není to zásluha komunistů. Dobabrali jsme to, říká fotograf Pacholík

  12:51aktualizováno  12:51
Neschopnost pravicových stran přesvědčit své voliče může podle prostějovského fotografa a spoluautora publikace Prostějovská „sametová revoluce“ Boba Pacholíka za to, že ve městě po čtvrt století opět usednou ve vedení radnice komunisté.

Prostějovský fotograf Bob Pacholík fotil také život v Prostějově. Na jeho fotkách ze 70. let jsou zachyceny vývěsky, hrající si děti i opilci. | foto: Bob Pacholík

„Jsem skeptik, dobabrali jsme to. Naší nadějí jsou mladí lidé, kteří budou chtít věci zlepšit,“ komentuje povolební uspořádání v Prostějově fotograf a malíř Bob Pacholík, který se mimo jiné podílel na vzniku knihy Prostějovská „sametová revoluce“. Sám ve volbách z posledního místa kandidátky symbolicky podporoval hnutí Změna pro Prostějov. Teď však sám říká: „Potvrdilo se, že volby jsou tak trochu šaškárna.“

Jak vnímáte novou koalici? Překvapilo vás, že v ní usedli komunisté?
Překvapilo mě to, protože velmi dlouho si s nimi nikdo nechtěl zadat. Překvapilo mě to ale i proto, že si myslím, že ČSSD uzavřením takové koalice do budoucna dost riskovala svou pověst.

Bob Pacholík

Prostějovský fotograf Bob Pacholík je původní profesí strojař. Od počátku sedmdesátých let až do sametové revoluce působil jako tvůrčí pracovník na půdě okresního kulturního střediska. Stál u vzniku sdružení Prostějovská amatérská fotografie. Pacholíkovým stěžejním tématem je Velký Kosíř nedaleko Prostějova. Proslul ale také svými ironickými reportážními kompozicemi zachycujícími atmosféru života v socialismu. Autorsky se realizuje také jako malíř.

Uzavřením smlouvy s komunisty, nebo s novým politickým hnutím PéVéčko?
Potvrdilo se, že volby jsou tak trochu šaškárna. Dobře, jestli se dala dohromady ČSSD s komunisty, tak to bych ještě tak nějak pochopil. Je to možné, obě strany demonstrují svůj prostor nalevo, ale že si k sobě vzaly novou stranu vzniklou z přeběhlíků z ODS, která by měla být jejich pravým protipólem a protikladem, to mě dost zaskočilo.

Jaký vzkaz tedy strany, které v koalici usednou, podle vás vyslaly lidem?
Na rovinu říkám, že mi skoro víc vadí to nově vzniklé PéVéčko než komunisté. Ti jsou jakousi stranou, která si hájí to svoje, zatímco u PéVéčka šlo v podstatě o podvod. Kdyby tohle před volbami udělala každá strana, že se rozpustí, nově se pojmenuje a bude znovu kandidovat, tak kde to jsme? Čím se má volič řídit?

Zapomínají podle vás lidé rychle na minulost? Je 25 let tak akorát na promlčení hříchů minulosti, nebo v čem vidíte příčinu, že se po čtvrt století do vedení města dostali opět komunisté?
Vidím průšvih především v tom, že pravice své voliče nepřesvědčila. Zkrátka, kdyby se pravice chovala slušně a tak jak má, lidé by nebyli zahnáni ke komunistům. Není to ani tak zásluha těch komunistů, těm k úspěchu bohužel dopomohlo chování pravicových stran.

Ve vedení města usednou stejní lidé, kteří tam byli už před těmi pětadvaceti lety. Tedy ne žádná reformovaná strana, za kterou se komunisté rádi považují. Cítíte jistou marnost?
Těžko říct. Jsou houževnatí a nevzdali se, to jim nelze upřít. Je to důsledek toho všeho okolo. Znovu říkám, spíš vidím marnost opravdu v tom, že pravice voliče tentokrát nedokázala přesvědčit, aby ji volili. To není zásluha komunistů.

Co to podle vás znamená do budoucna?
Lidé jsou, jací jsou, a ve společnosti se s tím musíme smířit. Je několik procent darebáků, pár procent slušných lidí. Dobabrali jsme to, jsem skeptik.

Co přesně jsme dobabrali?
Po revoluci bylo všechno bezprecedentní. Idealizovali jsme si před revolucí za bolševika svět a ta ideální představa nám zůstala hodně let po ní. Skočili jsme na to, že soukromník se bude lépe starat o všechno, že kdo bude mít hodně peněz, bude hodný a bude pomáhat chudým, to všechno byly fámy, na které jsme skočili. I já jsem tomu věřil. A teď už víme, že to tak není.

Takže v současném výsledku podle vás svou roli sehrála i jistá deziluze z porevolučního vývoje?
Samozřejmě že ano. Plno slušných lidí se po revoluci snažilo a nakonec byli odstaveni. Moc získali v mnoha případech gauneři, tak jak by tu nemohla být deziluze?

Jak vidíte budoucnost politického dění v Prostějově?
Věřím v novou generaci mladých, která se z minulosti poučí. Jestli v ní bude dost lidí, kteří se o politiku budou zajímat a půjdou do ní a budou to chtít zlepšit, tak se to taky zlepší.

To by ale museli začít chodit mladí lidé volit v daleko větší míře než dosud.
Ano, to by samozřejmě museli. Jenže teď jsou vychováváni tak, aby neměli zájem. To politikům vyhovuje, protože se jim lidé bez zájmu lépe ovládají.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Další z rubriky

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Najdete na iDNES.cz