Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není to zásluha komunistů. Dobabrali jsme to, říká fotograf Pacholík

  12:51aktualizováno  12:51
Neschopnost pravicových stran přesvědčit své voliče může podle prostějovského fotografa a spoluautora publikace Prostějovská „sametová revoluce“ Boba Pacholíka za to, že ve městě po čtvrt století opět usednou ve vedení radnice komunisté.

Prostějovský fotograf Bob Pacholík fotil také život v Prostějově. Na jeho fotkách ze 70. let jsou zachyceny vývěsky, hrající si děti i opilci. | foto: Bob Pacholík

„Jsem skeptik, dobabrali jsme to. Naší nadějí jsou mladí lidé, kteří budou chtít věci zlepšit,“ komentuje povolební uspořádání v Prostějově fotograf a malíř Bob Pacholík, který se mimo jiné podílel na vzniku knihy Prostějovská „sametová revoluce“. Sám ve volbách z posledního místa kandidátky symbolicky podporoval hnutí Změna pro Prostějov. Teď však sám říká: „Potvrdilo se, že volby jsou tak trochu šaškárna.“

Jak vnímáte novou koalici? Překvapilo vás, že v ní usedli komunisté?
Překvapilo mě to, protože velmi dlouho si s nimi nikdo nechtěl zadat. Překvapilo mě to ale i proto, že si myslím, že ČSSD uzavřením takové koalice do budoucna dost riskovala svou pověst.

Bob Pacholík

Prostějovský fotograf Bob Pacholík je původní profesí strojař. Od počátku sedmdesátých let až do sametové revoluce působil jako tvůrčí pracovník na půdě okresního kulturního střediska. Stál u vzniku sdružení Prostějovská amatérská fotografie. Pacholíkovým stěžejním tématem je Velký Kosíř nedaleko Prostějova. Proslul ale také svými ironickými reportážními kompozicemi zachycujícími atmosféru života v socialismu. Autorsky se realizuje také jako malíř.

Uzavřením smlouvy s komunisty, nebo s novým politickým hnutím PéVéčko?
Potvrdilo se, že volby jsou tak trochu šaškárna. Dobře, jestli se dala dohromady ČSSD s komunisty, tak to bych ještě tak nějak pochopil. Je to možné, obě strany demonstrují svůj prostor nalevo, ale že si k sobě vzaly novou stranu vzniklou z přeběhlíků z ODS, která by měla být jejich pravým protipólem a protikladem, to mě dost zaskočilo.

Jaký vzkaz tedy strany, které v koalici usednou, podle vás vyslaly lidem?
Na rovinu říkám, že mi skoro víc vadí to nově vzniklé PéVéčko než komunisté. Ti jsou jakousi stranou, která si hájí to svoje, zatímco u PéVéčka šlo v podstatě o podvod. Kdyby tohle před volbami udělala každá strana, že se rozpustí, nově se pojmenuje a bude znovu kandidovat, tak kde to jsme? Čím se má volič řídit?

Zapomínají podle vás lidé rychle na minulost? Je 25 let tak akorát na promlčení hříchů minulosti, nebo v čem vidíte příčinu, že se po čtvrt století do vedení města dostali opět komunisté?
Vidím průšvih především v tom, že pravice své voliče nepřesvědčila. Zkrátka, kdyby se pravice chovala slušně a tak jak má, lidé by nebyli zahnáni ke komunistům. Není to ani tak zásluha těch komunistů, těm k úspěchu bohužel dopomohlo chování pravicových stran.

Ve vedení města usednou stejní lidé, kteří tam byli už před těmi pětadvaceti lety. Tedy ne žádná reformovaná strana, za kterou se komunisté rádi považují. Cítíte jistou marnost?
Těžko říct. Jsou houževnatí a nevzdali se, to jim nelze upřít. Je to důsledek toho všeho okolo. Znovu říkám, spíš vidím marnost opravdu v tom, že pravice voliče tentokrát nedokázala přesvědčit, aby ji volili. To není zásluha komunistů.

Co to podle vás znamená do budoucna?
Lidé jsou, jací jsou, a ve společnosti se s tím musíme smířit. Je několik procent darebáků, pár procent slušných lidí. Dobabrali jsme to, jsem skeptik.

Co přesně jsme dobabrali?
Po revoluci bylo všechno bezprecedentní. Idealizovali jsme si před revolucí za bolševika svět a ta ideální představa nám zůstala hodně let po ní. Skočili jsme na to, že soukromník se bude lépe starat o všechno, že kdo bude mít hodně peněz, bude hodný a bude pomáhat chudým, to všechno byly fámy, na které jsme skočili. I já jsem tomu věřil. A teď už víme, že to tak není.

Takže v současném výsledku podle vás svou roli sehrála i jistá deziluze z porevolučního vývoje?
Samozřejmě že ano. Plno slušných lidí se po revoluci snažilo a nakonec byli odstaveni. Moc získali v mnoha případech gauneři, tak jak by tu nemohla být deziluze?

Jak vidíte budoucnost politického dění v Prostějově?
Věřím v novou generaci mladých, která se z minulosti poučí. Jestli v ní bude dost lidí, kteří se o politiku budou zajímat a půjdou do ní a budou to chtít zlepšit, tak se to taky zlepší.

To by ale museli začít chodit mladí lidé volit v daleko větší míře než dosud.
Ano, to by samozřejmě museli. Jenže teď jsou vychováváni tak, aby neměli zájem. To politikům vyhovuje, protože se jim lidé bez zájmu lépe ovládají.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Dostavba D1 nabere kvůli přesunu na jiný úřad další zpoždění až osm měsíců

Snímek ze staveniště úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. (srpen...

Obavy, že stěhování spisu k dostavbě posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic přinese zdržení stavby, se...

Na lídra byla třeba mladší tvář, říká osmapadesátiletá nová jednička KSČM

Lídr KSČM pro komunální volby 2018 v Olomouci Jiří Zima.

V minulých komunálních volbách byl v Olomouci dvojkou kandidátky KSČM a nakonec ho jeden spolustraník při sčítání hlasů...

VIDEO: Parkovištěm zněl při závodění v jízdách ve smyku pískot pneumatik

U olomouckého obchodního centra Olympia soupeřili závodníci v driftingu, kdy je...

Tři desítky mužů a žen z tuzemska i zahraničí brázdily o víkendu v závodních vozech parkoviště u obchodního centra...

Najdete na iDNES.cz