Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přiznání k loupeži bez advokátů neplatilo, trest padl za prodej šperků

  15:28aktualizováno  15:28
Krajský soud v Olomouci rozdal tresty dvěma mužům, kteří podle obžaloby revolverem přepadli zlatnictví a odnesli šperky za dva miliony korun. Za mříže je ale poslal na tři roky a za takzvané podílnictví. Když se totiž muži k loupeži přiznávali policii, chyběli u toho advokáti. A tak soud neměl v ruce argument pro přísnější trest právě za loupež.

Na začátku případu hrozilo čtyřiadvacetiletému Štefanu Bohumelovi a šestadvacetiletému Jaroslavu Šromovi za loupež pět až dvanáct let. Kvůli neplatnosti jejich přiznání byli ale nakonec odsouzeni za takzvané podílnictví. Po změně právní kvalifikace jim rázem hrozil výrazně nižší trest v rozmezí dvou až šesti let, soud je potrestal tříletým vězením.

Dle původní obžaloby vtrhli 28. března 2013 před pátou hodinou odpoledne do známého olomouckého zlatnictví ve Vídeňské ulici. Prodavačku, která tu pracuje od roku 1995, jeden z nich zatlačil do zadní místnosti a vyhrožoval jí revolverem.

„Přinutili ji, aby si lehla na zem. Obžalovaný Šrom mířil na prodavačku a na další přítomnou ženu. Obžalovaný Bohumel současně odcizil z prodejny zlaté náramky a řetízky,“ shrnula státní zástupkyně.

Prodavačka, která u soudu rovněž vypovídala, se dle svých slov bála o život, z události se doposud zcela nevzpamatovala. Před časem ji například v papírnictví rozrušila maska King Konga, kterou měl lupič podle policie na obličeji.

„Musela jsem odejít, úplně jsem se třásla,“ svěřila se. Majitelé zlatnictví vyčíslili hodnotu zmizelých šperků na téměř dva a půl milionu.

U přiznání chyběli advokáti, v Česku už muži nevypovídali

Muži část zlata odvezli na Slovensko, přes tamní bezdomovce se ho zbavovali v bratislavských zastavárnách. Platili jim dle žalobkyně za to, že kradené řetízky a náramky prodávali na své jméno.

Už po dvou týdnech ovšem oba zatkla slovenská policie a část šperků u nich našla. Konečnou škodu zlatníků proto jejich zmocněnec při prvním soudním jednání stanovil na zhruba 1,7 milionu korun. Šperky této hodnoty se totiž do Olomouce již nevrátily.

Ani jednoho z mužů ale olomoucký soudce Vladimír Hendrych nakonec za loupež nepotrestal. Na Slovensku se sice podle něj Šrom s Bohumelem policistům k vyloupení zlatnictví přiznali a jeden se s tím předtím svěřil i přítelkyni. U těchto klíčových výslechů ovšem neseděli advokáti.

„Nemohli jsme z nich proto vycházet. Jde z hlediska práva o neplatné úkony,“ podotkl při odůvodnění verdiktu Hendrych a vysvětlil tak, proč souzené muže nakonec poslal do věznice s ostrahou za takzvané podílnictví. Šroma na tři a půl roku, Bohumela na tři roky.

Ani jeden z nich totiž už v České republice u olomouckého krajského soudu nevypovídal, důkazy na prokázání loupeže tak Hendrychovi chyběly.

Muže soud potrestal pouze za prodej uloupených šperků

Pachatelé přepadení, z nichž jeden držel revolverem v zázemí obchodu v šachu personál, a druhý přímo na prodejně kradl, tak de iure zůstávají stále neznámí.

„Nikdo nebyl schopen pachatele identifikovat, a to z toho důvodu, že byl maskován,“ popsal soudce. Nepomohla mu ani analýza nalezeného oblečení či masky, žádné stopy včetně DNA se na nich nezachovaly.

S olomouckou loupeží mladíky spojují především nepřímé důkazy. Netvoří ovšem zjednodušeně řečeno nezpochybnitelný uzavřený řetězec, a soud proto kvůli pochybnostem musí rozhodovat ve prospěch souzených.

„Nemáme dostat informací pro určení toho, jak šperky získali. Ale nemohli jsme na druhou stranu přijmout argument, že by k nim přišli legálním způsobem. Chovali by se totiž jinak,“ zdůraznil soudce s tím, že mladíci jezdili zlato prodávat do ciziny, kde si k tomu navíc pokoutně najímali další osoby.

Verdikt je prozatím nepravomocný, odsouzení muži si stejně jako státní zástupkyně vzali lhůtu na zvážení odvolání.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který...

Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní...

Najdete na iDNES.cz