Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc při druhé obnově Rudolfovy aleje vysází lípy, stromů ale ubude

  11:54aktualizováno  11:54
Konec března a listopadu. To jsou klíčové termíny druhého pokusu o obnovu historické Rudolfovy aleje v novodobých dějinách Olomouce. Na jaře tu kvůli zákeřné nemoci půjdou k zemi nedávno vysazené kaštany, na podzim pak místo nich město vysadí odolnější lípy. Kvůli větším rozestupům ale bude stromů méně.

Před pár lety obnovenou olomouckou Rudolfovu alej čeká velké kácení. Stromy totiž napadla smrtelná choroba, slizotoková nekróza. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

V jednom ze symbolů hojně navštěvovaných olomouckých parků půjde k zemi všech 206 kaštanů vysazených při velké obnově aleje v letech 2010 a 2012. Stát tu přitom podle původních plánů měly desítky let. Napadla je ovšem smrtelná choroba decimující jírovce v celé Evropě - takzvaná slizotoková nekróza.

Na hledání řešení pro nemocnou alej, kterou je nutné vykácet, pracovala komise odborníků. Mimo jiné řešila, jaké rozestupy budou stromy mít, což má vliv na jejich počet. Přes dvě stovky kaštanů od sebe teď dělí pět metrů, mezi lípami však budou mezery deseti- až dvanáctimetrové. Tento týden výsledek práce komise projednali radní.

„Návrh komise byl odstup deset anebo patnáct metrů. V případě patnácti metrů by se nové stromy nestříhaly. Po sedmdesáti až devadesáti letech by došlo k úplnému zastínění aleje. To se nám nelíbilo. Proto chceme desetimetrové odstupy, kdy by třicet let od výsadby měl proběhnout první řez. Necháme na našich potomcích, jak budou vzhled aleje řešit,“ doplňuje náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec.

Fakt, že známé stromořadí půjde kompletně k zemi, je znám od konce loňského roku. Kvůli prozatím nevyléčitelné nemoci kaštanů tak neslavně skončila roky trvající snaha o jeho obnovu, na které město pracovalo v letech 2009 až 2012.

Vedle oprav chodníků a výměny laviček, lamp i odpadkových košů pokácelo všechny staré vzrostlé stromy. Mnohdy už byly ve špatném zdravotním stavu. Nahradily je opět - nyní nakažené - kaštany. Nebezpečná slizotoková nekróza však tehdy nebyla tak rozšířená a vysázení kaštanů prosazovali i památkáři.

Vykácené stromy čeká spálení

Nemocné stromy musejí zmizet do konce března. Povolení odstranit 206 jírovců už Olomouc získala.

Symbol parků

Rudolfova alej vznikla z popudu arcibiskupa Rudolfa Jana Habsburského v první polovině 19. století. V roce 1866 byla zničena při pruskorakouské válce. Olomouc ji vzápětí obnovila, vysadila tu kaštany a lípy. V roce 1919 byly seříznuty do podoby vysokých zelených stěn.

V novodobé historii radnice alej obnovila v letech 2009 až 2012. K zemi tehdy padlo ve dvou etapách 234 přestárlých a nemocných stromů, které nahradilo 225 mladých jírovců maďalů. S výsadbou zahradníkům pomohli i Olomoučané. Celkové náklady se i díky opravám chodníků a výměně mobiliáře vyšplhaly na 9,6 milionu korun.

„Stromy budou vytrhány. Kvůli slizotokové nekróze je třeba je spálit,“ upřesňuje Jiří Uhlíř, ředitel Výstaviště Flora, jež olomoucké parky spravuje. Přesný termín město ještě určený nemá. Náklady se předběžně pohybují kolem milionu.

Kromě vítězných lip odborníci vybírali také mezi javory a platany. „Platany se ale potýkají s rakovinou, ve Francii se kácejí kilometry platanových alejí. A pokud jde o javor, je náchylný na klíněnku,“ dodává Jakubec.

Lípu velkolistou tak vedení města zvolilo jako nejodolnější variantu. Navíc má na Rudolfovu alej historickou vazbu, v 19. století v ní lípy rostly spolu s kaštany. Šéf Flory navíc u lip vyzdvihuje jejich odolnost při případném tvarování.

„V budoucnu bude možné alej upravit řezem do podoby vysokých zelených stěn a obnovit tím koncepci starou sto let, anebo alej ponechat volnému růstu,“ popisuje Uhlíř.

Zdůrazňuje, že kromě samotných stromů čeká letos u aleje obnova také záhony. Příští rok na jaře uplyne 150 let od založení Rudolfovy aleje. Uhlíř si tak přeje, aby stromořadí bylo při oslavách v co nejlepší kondici.

Město musí zachovat počet stromů, do aleje se však nevejdou

Alej musí město znovu vysázet do konce listopadu. Ze zákona o ochraně přírody má ovšem povinnost za vykácené stromy do parku doplnit takzvanou náhradní výsadbu.

V praxi to zjednodušeně řečeno znamená, že za každý pokácený kaštan, by radnice měla vysadit nový strom. Dvě stě mladých lip se však do aleje kvůli větším rozestupům už nevleze.

„V parku proto musíme najít vhodná místa pro další stovku stromů,“ dodává Jakubec.

Počítá s tím, že i tentokrát se do obnovy známé aleje částečně zapojí coby dobrovolníci sami Olomoučané. Přednost by ovšem podle něj měli dostat ti, kteří se účastnili výsadby v letech 2010 a 2012.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

Restaurátoři zbaví trhlin sochy na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí.

Čtyři sochy na čestném Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci potřebují zásah restaurátorů. Na Horní náměstí k baroknímu...

Vánoční stromek hozený z paneláku přistál ve větvích, sundali ho hasiči

Hasiči museli v Olomouci sundat ze stromu vánoční stromeček, který se na jedné...

Kuriózní zásah si dnes připsali hasiči z Olomouce, kteří museli z koruny stromu zůstat zaklíněný vánoční stromeček....

Vlakvedoucí souzená za tragický pád dítěte ze dveří nedbalost odmítá

V kauze tragického pádu dítěte z vlaku vypovídala před olomouckým okresním...

Olomoucký okresní soud pokračoval v projednávání předloňské nehody, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá dívka a...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz