Jak zareagují čtenáři na případné rušení poboček? Knihovna se bojí nárůstu

Jak zareagují čtenáři na případné rušení poboček? Knihovna se bojí nárůstu provozu v centrále (na snímku). | foto: MAFRA

Olomoucká knihovna kvůli nižšímu rozpočtu možná zruší pobočky

  • 0
Knihovní pobočky na olomouckých Nových Sadech a Tabulovém vrchu jsou v ohrožení. Knihovna města Olomouce totiž bude v příštím roce muset hospodařit s rozpočtem nižším o dva miliony. Kromě zvýšení členských poplatků a pokut za pozdní vracení knih je ve hře i uzavření některých z celkem patnácti poboček.

Plány na rušení poboček olomoucké knihovny pro MF DNES popsala její ředitelka Lenka Prucková. Změny Knihovnu města Olomouce čekají kvůli výpadku klíčové státní dotace. Mračna se podle Pruckové stahují především nad pobočkami ve čtvrtích Tabulový vrch a Nové Sady.

"To jsou dvě naše pobočky, u kterých, si myslím, že ani já, ani město či občané nebudou mít problém s jejich případným zrušením," přemítá Prucková. Zdůrazňuje ovšem, že definitivní rozhodnutí padne na olomoucké radnici.

Jako důvod pro zrušení knihovny na Tabulovém vrchu vidí ředitelka především to, že nedaleko má její knihovna další pracoviště. "Tabulový vrch je pobočka v Karafiátové ulici. Kousek odtud, zhruba dvě zastávky autobusem, máme ovšem další," líčí ředitelka.

Knihovna dostane o dva miliony méně

Jiná situace je u další knihovny, na kterou Prucková při dotazu na rušení poboček ukázala. Nové Sady patří k jednomu z nejzalidněnějších olomouckých sídlišť. "Tady bychom skutečně potřebovali spíše velkou pobočku, ale můžeme zde mít jen jednu malou místnost, za kterou však platíme nájem," vysvětluje ředitelka její možné uzavření.

V příštím roce musí olomoucká knihovna vyjít se zhruba šestnácti miliony korun. Její rozpočet bude tak ve srovnání s těmi předcházejícími zhruba o dva miliony nižší, stojí za tím výpadek stěžejního státní příspěvku. Kolem sedmnácti a půl milionu korun ze státní pokladny již nepřijede, návrh rozpočtu s tím nepočítá.

Ministerstvo financí, které příspěvek pro městskou knihovnu z rozpočtu vyškrtlo, argumentuje, že tyto peníze Olomouc získá zpět díky změnám v rozpočtovém určení daní. Vedení magistrátu to však odmítá s tím, že stát na daních vybírá méně, než dříve počítal. "Fakticky tak předpokládám, že peněz dostaneme stejně, anebo méně," popsal nedávno olomoucký primátor Martin Novotný.

Financování knihovny je nyní pouze na radnici. Doposud posílala zhruba půl milionu, teď to bude šestnáct milionů. "Ze čtyřiceti milionů, které nyní dostáváme z výtěžku z hazardu, pokryjeme polovinu nákladů knihovny. Dalších osm milionů pak půjde z rozpočtu města," přiblížil před časem náměstek primátora Jan Holpuch.

Zvednou se čtenářské příspěvky i pokuty

Hubenější rozpočet knihovny znamená změny. "Počítá s úsporami, které souvisí s vlastním provozem, s mírným navýšením příspěvků čtenářů a také s navýšením pokut při pozdním vrácení knih," uvedl již dříve Holpuch.

Po Olomouci je rozeseto celkem patnáct poboček knihovny. Rozhodující v otázce rušení bude analýza, která se na stůl radních dostane příští rok v lednu. "Vedle informací o nákladech jednotlivých poboček a počtu čtenářů by její součástí měly být i plány na případné další využití těchto prostor. Například pro rozšíření mateřských škol," řekl náměstek.

Na mysl se ředitelce Pruckové při úvahách o rušení poboček dostaly také ty velké v ulicích Brněnská, Jungmannova a na Tererově náměstí. Jejich zrušením by knihovna ušetřila nejvíce peněz, již zmíněné pobočky na Tabulovém vrchu a na Nových Sadech patří spíše k těm menším.

"Ovšem každá z těchto velkých poboček má až kolem dvanácti set čtenářů. To je srovnatelné se samostatnými knihovnami na menším městě, jako je Litovel či Šternberk," upozorňuje ředitelka.

"Část čtenářů při zrušení některé z poboček bohužel ztratíme. Ale problematické je i to, že ti zbývající začnou využívat naši hlavní budovu na náměstí Republiky. Ta není nafukovací. Chápu, že šetřit se musí, ale tato budova je malá už teď."

Kromě náporu čtenářů se podle ní centrální knihovna bude muset při zrušení některé ze svých poboček vyrovnat také s většími požadavky na skladování knih.

"Ty ze zavřené pobočky můžeme samozřejmě prodat či vyhodit, ale budou chybět. Navíc naší podstatou je, že nakupujeme a půjčujeme nové knihy, které tak všechny půjdou do centrální budovy. Při úsporách nechci sáhnout či jen naprosto minimálně právě na nákup knih. Kdo by k nám také chodil jen na ty staré," uzavírá Prucková.