Hejtman Olomouckého kraje a nyní už i senátor Martin Tesařík.

Hejtman Olomouckého kraje a nyní už i senátor Martin Tesařík. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

S fanděním jsem byl na rozpacích, říká hejtman Olomouckého kraje

  • 0
Mohlo by se zdát, že funkce krajského hejtmana se sportem příliš nesouvisí. Ovšem Martin Tesařík, jenž je hejtmanem Olomouckého kraje, řeší i otázky týkající se sportu. "Podpora samospráv sportovním klubům je důležitá zejména nyní při známých potížích Sazky," prohlásil hejtman, který si nenechal ujít finále Českého poháru volejbalistek.

V něm se v olomoucké univerzitní sportovní hale utkaly týmy Olomouce a Prostějova.

Jak se vám líbil samotný zápas?
Dají se ohodnotit především dvě věci. Atmosféra v hale byla báječná, diváci to prožívali velmi emotivně, velmi početnou a aktivní skupinu příznivců měl hostující Prostějov, ale fandilo se samozřejmě i domácím Olomoučankám. Co se dění na palubovce týče, hrál se špičkový volejbal na vrcholné úrovni.  Ostatně hosté jen těsně neuspěli v Lize mistryň s velkoklubem z Baku a kvalita prostějovského kádru se promítla i do úrovně domácího pohárového utkání.

Výsledek vyzněl jasně 3:0 pro Prostějov.
Ale jako divák jsem byl spokojený. Výsledek se sice mohl jevit jako jednoznačný, jenže atmosféra zápasu byla díky kvalitě hry i zájmu fanoušků opravdu špičková.

Narodil jste se v Prostějově, ale žijete v Olomouci. Komu jste při finále fandil?
Byl jsem velmi na rozpacích, komu fandit. Nakonec jsem se rozhodl přát sportu. A ten sport zvítězil. Byl hrán fair play, což všichni vnímali, a proto byla ta atmosféra tak báječná a  bouřlivá.

Těší vás jako krajského hejtmana fakt, že se ve finále Českého poháru utkala právě dvě družstva z olomouckého regionu?
Mám z toho upřímnou radost. Myslím si, že se tím mimo jiné zúročuje i fakt, že Olomoucký kraj podporuje vrcholové sportovce.

Co kraj vede k takové podpoře?
Kraj tak činí ze dvou důvodů. Jednak kvůli prezentaci kraje na úrovni republiky i mezinárodní, a za druhé proto, že mladí lidé mají možnost vidět velké sportovní vzory, což je prevence proti nejrůznějším patologickým jevům. Každý rodič řeší, co s dětmi, když přijdou ze školy a rodiče ještě nejsou doma. Nejlepší je jim dát možnost, aby sportovali. Kladné vzory v oblasti sportu jsou tedy dobrou příležitostí, jak nabídnout rodičům a dětem využití volného času.

Plánujete tedy v tomto trendu pokračovat?
Myslím si, že ta cesta je dobrá. Podporujeme však nejen vrcholový sport, který nás reprezentuje na národní a mezinárodní úrovni, ale z rozpočtu kraje jdou finanční prostředky i na masový sport. I na něj myslíme a stejně to vnímají i samosprávy měst a obcí, s nimiž se setkáváme třeba právě při příležitosti různých sportovních utkání. Veřejná podpora sportu je dnes nezastupitelným zdrojem, protože podpora ze strany státu a společnosti Sazka je čím dál tím složitější.

Řešil jste to s někým?
Mluvil jsem o tom například s předsedou volejbalového svazu panem Zdeňkem Haníkem a říkal jsem mu, že si svazy musí udělat jasno v tom, co vlastně chtějí po Sazce a jak to budou prosazovat. Protože krajské a místní samosprávy jsou sice významnými zdroji, ale nemohou být zdroji jedinými. Řada sportů výrazně trpí tím, že státní dotace přes svazy jsou v poslední době podstatně nižší. A to je špatně.