Kauzu odstartoval únik e-mailové korespondence mezi úřednicí a uchazečkou o místo ředitelky. Ilustrační foto

Kauzu odstartoval únik e-mailové korespondence mezi úřednicí a uchazečkou o místo ředitelky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S úřednicí domlouvala výběrové řízení. Teď sama viní kraj, že ji poškodil

  • 1
Podivné výběrové řízení na olomouckém Krajském úřadu dostalo další absurdní rozměr. Uchazečka o místo, která se s jednou z úřednic domlouvala e-mailem na otázkách konkurzu, teď sama obvinila hejtmanství z porušení zákona.

Jedna z aktérek skandálu okolo prazvláštního výběrového řízení na post ředitele Poradenského centra sociálních služeb Olomouckého kraje Jana Gebauerová nařkla krajský úřad z porušení zákona o ochraně osobních dat.

Přitom právě Gebauerová si psala e-maily s vedoucí krajského odboru sociálních věcí Markétou Čožíkovou, ve kterých spolu obě ženy předem probíraly otázky výběrového řízení.

Z jejich komunikace vyplývá, že obě braly ještě před ukončením konkurzu jmenování Gebauerové za hotovou věc. V dopisech pomlouvaly ostatní kandidáty a domlouvaly si dokonce časové podrobnosti nástupu do funkce.

Kraj nakonec celou soutěž zrušil a případ vyšetřovala policie. Ta konstatovala, že konkurz byl zvláštní, řešení ale nechala na krajském úřadu, který nakonec celou věc zametl pod koberec.

"Tato korespondence mezi námi proběhla. Cílem nebylo něco zmanipulovat, ale aby byly poradenské služby kvalitně poskytovány," potvrdila už dříve pravost zpráv Gebauerová.

Kraj poškodil mé dobré jméno, stěžuje si uchazečka

Bez ohledu na to, že výběrové řízení by bylo za takových podmínek podvodem, Gebauerová nyní obvinila kraj z porušení zákona.

"V rámci výběrového řízení došlo vůči mé osobě ze strany státní instituce, která jej vyhlásila, k porušení zákona o ochraně osobních dat. Následně došlo k poškození mého dobrého jména," tvrdí Gebauerová.

Vadí jí, že hejtmanství v rámci konkurzu poskytla svá osobní data, a ta byla zveřejněna. Na otázku, že výběrové řízení bylo zmanipulované, Gebauerová nyní řekla: "Ta pošta byla pravdivá jen z části. Z části byla zmanipulovaná." Nevysvětlila však jakým způsobem.

Se zveřejněním mailů nemáme nic společného, hájí se kraj

"Olomoucký kraj neudělal nic, co by mohlo doktorku Gebauerovou poškodit. Tento názor potvrzuje jak osobní setkání s dotyčnou účastnicí výběrového řízení, tak i názor našich právníků," uvedl mluvčí kraje Ivo Heger.

"Podle právního posudku, který máme k dispozici, mohlo doktorku Gebauerovou poškodit pouze zveřejnění její údajné korespondence, s nímž však kraj neměl nic společného," dodal Heger.

Vedoucí odboru sociálních věcí na Olomouckém kraji Markéta Čožíková popírá, že by si s Gebauerovou psala.

Náměstkyně hejtmana odpovědná za sociální oblast Yvona Kubjátová stojí za úřednicí. K celé kauze dokonce tvrdila, že šlo o fiktivní e-mailovou schránku. Pošta totiž Čožíkové nechodila na její služební adresu, ale na e-mail na veřejném serveru. Před nedávnem však vyšlo najevo, že o žádnou fiktivní schránku nešlo.

Gebaureová: Byla jsem jako Johanka z Arku

Bývalý ředitel poradenského centra a známý olomoucký psycholog Lubomír Smékal, který na podezřelou e-mailovou korespondenci upozornil, uvedl, že celý případ je velmi zarážející.

"Skutečně se ale nedomnívám, že původcem velmi nestandardních postupů při výběrovém řízení byla kolegyně Gebauerová. Nabývám spíše pocitu, že se stala obětí podivných manipulací, které byly směřovány k cílům, o kterých nebyla kolegyně prostě informována, a které snad do této chvíle nebyly vůbec vyjádřeny," naznačil Smékal.

Tuto verzi začala nyní razit i Gebauerová. "Byla jsem naivní a jako Johanka z Arku jsem chtěla zachránit rodinné poradenství na Olomoucku, aby bylo dostupné všem potřebným. Bohužel těm, kteří by měli hájit potřeby rodiny, jde asi jen o jejich osobní prospěch," prohlásila. Kraj toto nařčení považuje za nesmysl.