Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sadaři v kraji se obávají mrazíků. Sázejí na oheň, mlhu i nástřik

  16:18aktualizováno  16:18
Ovocné stromy jsou obsypané květy, jejich pěstitelé ale nemají čas se nad tím dojímat. Klid a spánek jim berou nízké noční teploty, mrazíky by je totiž mohly připravit o úrodu. A tak dělají, co mohou. Od zapalování slámy až po sofistikovanější tvorbu mlhy.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Maňas, MF DNES

„Pravděpodobnost, že ještě přijdou noční mrazy, je vysoká, vždyť přicházejí každý rok. My jsme připraveni na ochranu sadů nasadit snad všechny dostupné prostředky,“ říká ředitel ovocnářské divize společnosti Úsovsko Klopina na Zábřežsku Michal Horáček.

Meteorologové potvrzují, že obavy zemědělců z mrazů v Olomouckém kraji jsou namístě.

Ovocnáři nakoupili vyvíječe mlhy

Úsovsko patří k největším pěstitelům jablek v republice. „Prvním opatřením, pokud se dá očekávat mráz, je nástřik stromů biostimulátory, což jsou látky zvyšující odolnost. Je to vlastně první ochrana proti mrazům,“ popisuje Horáček.

Ovocnáři z Úsovska mají také připravené menší balíky slámy, které rozvezou po sadech a zapálí. „Má to dvojí efekt. Jednak se zvýší teplota a kouřová clona nepustí teplejší vzduch nahoru,“ říká Horáček.

Loni Úsovsko pro své sady nakoupilo tři vyvíječe mlhy. Letos přikoupilo tři další. Speciální výkonné motory přisávají roztok vody s glycerinem a vytváří mlhu.

Teplo ze země tak nestoupá nahoru, ale drží se pod mlhou. Zdejší ovocnáři mají také techniku na rosení vodou.

„Dělali jsme si rozbor, které způsoby ochrany jsou nejlepší. Nejúčinnější je zapálení balíků slámy. Na druhém místě jsou vyvíječe mlhy. Ty jsou ale účinné jen při mrazech blízko nule, na rovinatých plochách a zároveň nesmí foukat. Nejméně výhodné je rosení vodou. Je také nejnáročnější, protože se musí aplikovat po celou dobu mrazu a to nejsme schopni na velké ploše udělat,“ srovnává Horáček.

Loni ovocnáři z Úsovska díky nasazení různých způsobů ochrany podle něj zachránili polovinu úrody.

„Dá se říct, že jsme dopadli dobře. Hodně podniků na tom bylo mnohem hůř, mnozí nesklízeli vůbec. Bez ochrany proti mrazům se dnes už neobejdeme,“ ví šéf úsovských ovocnářů.

V Medlově sázejí na dřevěné uhlí

Nový vyvíječ mlhy koupilo do svých sadů také Hospodářské družstvo Určice na Prostějovsku, které pěstuje jabloně, třešně, višně a hrušně.

„Zatím jsme proti mrazům nepoužívali nic. Uvidíme, jestli vyvíječ mlhy pomůže. Pokud by byly mrazy jako loni, tak ano, na ty předloňské už to ale nestačí,“ porovnal vedoucí sadů Pavel Melka.

To Zemědělské družstvo Moravan z Domamyslic na Prostějovsku spoléhá na klasiku. „Máme nachystané hromady chrastí a balíky slámy. Když bude potřeba, pomůže nám teplo z ohně,“ říká šéf družstva František Koudelka.

Loni zdejší sady přežily mrazivé noci relativně dobře. „Bohužel pak nám úrodu zničily kroupy, takže jsme sklízeli jen procento jablek,“ doplnil předseda družstva.

Unisad Králová v Medlově na Olomoucku má vyvíječ mlhy. Teplo si však nevyrábí zapálením slámy nebo chrastí, ale využívá dřevěné uhlí, které zapálí v koších.

„Vyrobíme teplo, přikryjeme stromy mlhou. Teplo se tak déle udrží. Loni se nám tato kombinace velmi osvědčila,“ vysvětlil ředitel společnosti Pavel Vodseďálek. Unisadu se tak podařilo loni zachránit podstatnou část úrody.

Někteří pěstitelé nechávají vše na přírodě

Existují však i podniky, které spoléhají na to, že mrazy „přežijí“ bez použití techniky.

„Sady máme ve svahu, takže stromy v mrazech přece jen tak netrpí. Loni jsme první vlnu mrazů zvládli s vytápěním, jenže 21. května přišel mráz bez varování, meteorologové s ním nepočítali. Sklizeň byla jen zanedbatelná. V našich podmínkách nevidím účinné technické řešení, jak ztrátám způsobeným mrazy zabránit,“ shrnul ředitel Tagrosu Troubelice na Olomoucku Bohuslav Nevěřil. Firma pěstuje především jablka a švestky.

Zemědělec Zdeněk Horák z Hradčan na Olomoucku pěstující jabloně, hrušně, švestky a meruňky nechává vše na přírodě.

 „Několikrát za sebou mi úplně vymrzly švestky i meruňky. Pořizovat ale nákladnou techniku se mi v současné době ve starších sadech nevyplatí. V horizontu několika let ale plánuji obnovu sadů, takže potom o nějaké ochraně budu přemýšlet,“ řekl Zdeněk Horák.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se...

Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci...

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Hasiči u Dolan bojují s lesním požárem, kouř bylo vidět až z Olomouce

Les u obce Dolany na Olomoucku zasáhl požár (19. srpna 2018).

Oheň zachvátil v neděli odpoledne les na Olomoucku. Plameny zasáhly porost o rozloze přibližně jednoho hektaru. Hasiči...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz