Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K pacientovi přijela sanitka záchranky bez lékaře, rodinu to zaskočilo

  9:43aktualizováno  9:43
Když se sedmdesátiletému muži z Konicka na Prostějovsku čtyři dny po propuštění z nemocnice po operaci srdce přitížilo, zavolali jeho příbuzní záchranku. Na místo však přijela posádka bez lékaře. Rodinu seniora, který později v nemocnici zemřel, to zaskočilo. Podle šéfa záchranky je ale v současnosti rozdíl mezi posádkou s lékařem a bez něj minimální.
K pacientovi na Konicku, kterému se čtyři dny po operaci přitížilo, přijela sanitka bez lékaře. Příbuzné seniora, který později v nemocnici zemřel, to dost zaskočilo. (Ilustrační snímek)

K pacientovi na Konicku, kterému se čtyři dny po operaci přitížilo, přijela sanitka bez lékaře. Příbuzné seniora, který později v nemocnici zemřel, to dost zaskočilo. (Ilustrační snímek) | foto: HZS Olomouckého kraje

"V neděli v ranních hodinách se dědovi udělalo špatně, zavolali jsme proto 'rychlou'. Dispečerce jsme nahlásili, že je pár dnů po operaci dvojitého bypasu, lapá po dechu a natékají mu nohy," popsala vnučka muže, která si přeje zůstat v anonymitě, ale redakce její jméno zná.

Rodina pak byla nepříjemně zaskočena příjezdem posádky bez doktora. "Přijel jen šofér a zdravotní bratr," podotýká dívka.

Podle šéfa krajské záchranky Ivo Mareše v regionu opravdu existují místa, kde součástí posádky není lékař, ale dvoučlenný tým je prý natolik proškolený, že musí zvládnout každou situaci.

"Máme tři typy posádek: leteckou, pozemní s lékařem a pozemní bez lékaře. Dnes už je rozdíl mezi lékařskou a nelékařskou posádkou minimální. Lékař je tam spíš v roli supervizora," míní Mareš.

Sanitka zůstala na místě ještě 20 minut, udivilo příbuzné

Dívka byla nicméně překvapena i z postupu zdravotníků. "Naložili dědečka do sanitky a zhruba tak 20 minut potom ještě s vozem stáli u domu. Nakonec odjeli do prostějovské nemocnice. Když jsme tam volali, řekli nám, že dědu už marně oživovali a že zemřel," říká dívka s otázkou, zda by se situace vyvíjela stejně i za přítomnosti doktora.

Mareš oponuje, že většina sester nebo zdravotnických záchranářů už má v současné době vysokoškolské vzdělání. Velmi moderní je i vybavení sanitek, kde mají k dispozici všechnu potřebnou techniku, včetně té pro zahájení resuscitace.

"Lidé se někdy diví, že sanita ještě nějaký čas stojí na místě i po převzetí pacienta. Ale neví, co se ve vozidle děje. Osádka má možnost přímo v sanitce natočit EKG, které se odtamtud odesílá rovnou na olomouckou první interní kliniku, kde jej vyhodnotí," uvádí Mareš s tím, že přímo v sanitce lze provést i řadu dalších úkonů nutných pro stabilizaci pacienta.

Celý systém je dle Marešových slov nastavený a "jištěný" i tak, aby posádka záchranky v případě potřeby mohla svůj postup okamžitě konzultovat s lékařem. "Když se zdravotní stav pacienta dál rychle zhoršuje, je lékař schopný takovou posádku jiným vozidlem dojet," popisuje Mareš.

O způsobu zásahu rozhoduje především dispečerka

Ústřední postavou při vyhodnocování situace je dispečerka. Ta se řídí manuálem i svými zkušenostmi. Lékař vyslaný v podobných situacích "naproti" přisedne do sanitky k nemocnému nebo jej převezme do své.

Kdo přijíždí či přilétá na pomoc

a) rychlá zdravotnická pomoc, v níž je nejméně dvoučlenná posádka složená z řidiče a zdravotnického záchranáře nebo sestry se specializovanou způsobilostí

b) skupina rychlé lékařské pomoci s nejméně tříčlennou posádkou, jejímž členem je i lékař

c) skupina letecké zdravotnické záchranné služby, v níž zdravotnická část posádky je nejméně dvoučlenná, ve složení lékař a zdravotnický záchranář nebo sestra

"Pokud vím, tak jsme za poslední rok neměli úmrtí v sanitce, byť k tomu samozřejmě může dojít, a to i když je v posádce lékař," dodává Mareš.

A co může člověk dělat, když se mu postup zdravotních záchranářů nezdá? Pacient, v případě jeho smrti i příbuzný, si může vyžádat oficiální stanovisko k události.

Záchranka má k dispozici záznam komunikace oznamovatele s dispečinkem i výjezdový záznam zachycující celý postup při zásahu zdravotníků včetně dojezdového času.

"Všechny hovory se monitorují. Chrání to i nás, protože někdy je rodina z nastalé situace v šoku a vidí ji jinak, než se odvíjela ve skutečnosti," míní Mareš. Pokud člověk není s konečným řešením situace přes záchranku spokojený, může se obrátit na záchrance nadřízený úřad.

"Děda byl úžasný člověk a nějaká stížnost na záchranku nám ho nevrátí. Jde mi spíš o to, aby lidé věděli, že jsou v kraji místa, kde jezdí i rychlá sanitka bez doktora," uzavírá dívka s tím, že kdyby věděla, že taková situace může nastat, nechala by si dědečka po operaci u sebe v Olomouci.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Řidič náklaďáku zavinil hromadnou nehodu na D35 a ujel, hledá jej policie

Policie pátrá po nákladním voze a jeho řidiči, který zřejmě zavinil hromadnou...

Srážku hned čtyř aut s celkovou škodou předběžně vyčíslenou na milion korun vyšetřují nyní policisté z Olomoucka....

Další z rubriky

Motorkář se na Jesenicku střetl s protijedoucím autem a na místě zemřel

Nehoda motorky a automobilu se stala v sobotu večer v Ostružné na Jesenicku...

Tragicky skončila v sobotu večer srážka motocyklu a osobního automobilu na Jesenicku. Motorkář z neznámých příčin vjel...

Ženě došla trpělivost s dlužníkem, s přáteli mu vykradla dům

Ilustrační snímek

Rázné řešení zvolila mladá žena z Olomoucka, které její známý delší dobu dlužil peníze. Protože se neměl k placení,...

Olomoucká nemocnice testuje „sponku“ na léčbu nedomykavost srdeční chlopně

Snímek zachycující operaci, při které lékaři olomoucké fakultní nemocnice...

Olomoucká fakultní nemocnice se zařadila mezi vybraná zdravotnická zařízení, která nově zkouší speciální pomůcku pro...

Najdete na iDNES.cz