Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově vznikající olomoucké čtvrtě Šantovka. Na výšku má měřit 75 metrů. | foto: ateliér Benoy

Ministerstvo chce utnout plány na olomoucký mrakodrap, žádá limit 23 metrů

  • 4
Maximálně do výšky 23 metrů by dle ministerstva kultury měly sahat budovy na parcelách u centra Olomouce. Podnikatelé tu přitom chtějí postavit 75 metrů vysoký věžák Šantovka Tower. Radnice navzdory zpřísnění hranic v rámci změny územního plánu ponechala limit na čtyřiceti metrech.

Olomoučtí politici se svého původního návrhu drží. Prozatím požádali ministerstvo o lepší odůvodnění jeho stanoviska. Jestli se omezení výšky budov na 23 metrů do územního plánu dostane, není zatím jisté. Ovšem už při vzniku tohoto dokumentu radnice ministerstvo kultury poslechla.

Pokud podle něj město plán sladí i tentokrát, bude to pro vizi mrakodrapu Šantovka Tower i pro jakékoli jiné výškové stavby znamenat jistý „rozsudek smrti“. Přitom právě nyní mají investoři možnost získat pro věžák územní rozhodnutí - důležitý předstupeň stavebního povolení. Nad jejich pozemky přestaly v lednu v návaznosti na verdikt soudu platit výškové limity stávajícího územního plánu.

Developeři toho ale zatím nevyužili. Žádost o územní rozhodnutí podali 13. května 2014. Proces směřující k jeho vydání je však nyní přerušený. Proč ho neobnovili, si podnikatelé nechávají pro sebe.

„Investor se v tuto chvíli rozhodl své záměry a plánované kroky nezveřejňovat a ani nijak nekomentovat,“ uvádí mluvčí Šantovky Juraj Aláč.

Město chce na dominantu 40 metrů a 27 metrů pro zástavbu

Na lov razítek mají investoři mrakodrapu čas minimálně do poloviny března. Tehdy je nejdříve možné, že radnice před změnou plánu na pozemcích vyhlásí stavební uzávěru.

Vizualizace Šantovka Tower

„Návrh tohoto opatření je zveřejněn na úřední desce. Do 19. února je možné podávat námitky a připomínky,“ doplňuje Michal Folta z magistrátního oddělení mediální komunikace.

Pro stavební uzávěru se olomoučtí radní rozhodli loni koncem listopadu. Blokovat parcely bude do doby, než nad nimi zastupitelé skrze přepsání územního plánu znovu nastaví výškové limity.

A tady se do hry dostává ministerstvo kultury. K úpravám se vyjadřuje v návaznosti na zákon o památkové péči. Jako podklad pro přepis plánu má město od architektonické kanceláře návrh, jenž povoluje v areálu bývalého Mila čtyřicetimetrovou dominantu a dvacet sedm metrů jako maximální výšku pro ostatní stavby.

Ministerstvo: Nové vysoké stavby by narušily panorama města

Kdyby zastupitelé takovou změnu schválili, je to už tak pro Šantovka Tower málo. Investoři chtějí, aby se vyšplhala do pětasedmdesáti metrů. Ovšem i městem projednávaných čtyřicet a sedmadvacet metrů je pro ministerstvo příliš.

„Hlavní podmínkou je nesouhlas s dominantou o výšce čtyřicet metrů a zachování výšky, která respektuje stávající hladinu zástavby,“ přibližuje mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Na pozemcích by v budoucnu nemělo nic přesáhnout třiadvacet metrů.

Svůj postoj ministerští úředníci opírají o to, že parcely pro Šantovka Tower leží v ochranném pásmu městské památkové rezervace.

„Neúměrnou novou výstavbou by došlo k porušení panoramatu města,“ vysvětluje Cigánková.

Když město neustoupí, rozhodne ministerstvo pro místní rozvoj

Čtyřicetimetrové dominanty se ale město ještě nevzdalo. „Ministerstvu jsme napsali, že s ním nesouhlasíme. Jejich stanovisko považujeme za nedostatečně zdůvodněné,“ přibližuje náměstek primátora Aleš Jakubec z TOP 09. Radnice teď čeká na doplněné ministerské odůvodnění. Poté rozhodne, co dál.

Má přitom dvě možnosti. Když postoj ministerstva přijme a při změně plánu schválí, budou na pozemcích po Milu stát maximálně třiadvacet metrů vysoké domy.

Anebo bude dál nesouhlasit a půjde s ministerstvem do takzvaného rozporu. Rozhodovalo by o něm ministerstvo pro místní rozvoj. Přepsání plánu by se tím oddálilo. Přitom právě jeho definitivní podoba bude i verdiktem nad plány Šantovka Tower.