Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sdružení obcí Jesenicka chce od státu zvýhodnění pro chudé regiony

  13:18aktualizováno  13:18
Málo práce, nízké mzdy a prohlubující se rozdíl mezi vnitrozemím a "periferiemi", kde je spousta nezaměstnaných. Právě s tímto problémem chce bojovat Sdružení měst a obcí Jesenicka. Plánuje proto spojit všechny podobné oblasti v republice a pak přesvědčit stát, aby je zvýhodnil.
Sdružení měst a obcí Jesenicka se chce spojit s dalšími chudými regiony bojujícími s vysokou nezaměstnaností a získat pro ně u státu různá zvýhodnění. (Ilustrační snímek)

Sdružení měst a obcí Jesenicka se chce spojit s dalšími chudými regiony bojujícími s vysokou nezaměstnaností a získat pro ně u státu různá zvýhodnění. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Ukazuje se to dlouhodobě, že oblasti postižené vysokou nezaměstnaností si nemohou samy pomoci a potřebují, aby jim pomohl stát. To není fňukání, ale realita," nastínil šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka  (SMOJ) Lubomír Žmolík.

Sdružení chce spojit všechny oblasti v republice, kde míra nezaměstnanosti přesahuje dvanáct procent.

"Tyto oblasti jsou znevýhodněny polohou, špatnou dopravní dostupností a dalšími negativy, která mají především pohraniční oblasti. Proto by bylo dobré vytvořit společnou platformu, která bude za tyto oblasti vystupovat a bojovat," dodal.

První jednání už proběhlo na půdě úřadu Olomouckého kraje, který takovou iniciativu podporuje.

"Kraj je připraven těmto aktivitám pomoci, protože vychází přímo z místa, které se dlouhodobě potýká s velkými sociálními problémy, a společná aktivita takových míst může být při řešení problematiky nezaměstnanosti prospěšná," sdělil Ondřej Večeř z krajského úřadu.

Možné výhody: vyšší dotace na veřejné práce či nižší daně

Společná aktivita může pomoci přimět stát ke změně přístupu k takovým oblastem, jsou přesvědčeni také na Bruntálsku.

"Určitě je to přínosná myšlenka. Tyto regiony potřebují pomoc, o tom není sporu. Neutěšenou situaci je třeba řešit a takováto aktivita může v celé věci velmi prospět," uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Podle Žmolíka by bylo dobré zvýšit počet pracovníků na veřejně prospěšné práce. SMOJ navíc navrhuje zvýšení státní dotace na jedno takové místo na osm tisíc měsíčně.

"Důležité by také bylo umožnit vstup do veřejně prospěšných prací opakovaně bez jakýchkoli podmínek, protože šance nalézt práci je pro řadu lidí téměř nulová a není tomu tak jen na Jesenicku, ale obdobně i v dalších místech s vysokou nezaměstnaností," vysvětlil Žmolík. Podle něj by mohly pomoci také další kroky, které SMOJ ve spolupráci s dalšími postiženými oblastmi navrhuje.

"Určitě by bylo prospěšné snížení daňového základu u osob a firem se sídlem podnikání v těchto oblastech. Myslíme si, že přijatelným kompromisem pro státní orgány by bylo pět procent, aby to bylo pro firmy motivující a pro stát akceptovatelné," popsal Žmolík.

Problémem by bylo zabránit účelovému stěhování firem

SMOJ rovněž navrhuje v postižených oblastech snížit sociální a zdravotní pojištění o tři procenta u zaměstnanců. "Za úvahu by stály také daňové prázdniny na pět až deset let pro firmy, které v těchto oblastech vzniknou," doplnil Žmolík.

O co se sdružení obcí snaží

Lokality, které chce SMOJ propojit (jde o okresy zahrnující oblasti s vysokou nezaměstnaností): Most, Bruntál, Jeseník, Karviná, Děčín, Hodonín, Teplice, Ústí nad Labem, Znojmo, Chomutov, Sokolov, Šumperk.

Mezi návrhy na podporu těchto oblastí patří snížení daňového základu pro místní firmy o pět procent, snížení sociálního a zdravotního pojištění pro zaměstnance o tři procenta či daňové prázdniny pro firmy, které v těchto oblastech vzniknou (5 až 10 let).

Šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář je k podobným návrhům skeptický. "Upřímně řečeno, neumím si představit, že by stát takto sociálně slabé oblasti zvýhodnil, a pokud ano, kdo by hlídal, jestli tam firma nestěhuje sídlo jen účelově," řekl Minář.

Podle něj podobná snaha zvýhodnit sociálně slabé oblasti v sousedním Polsku skončila neúspěšně.

Jednotlivé návrhy na podporu všech oblastí trpících vysokou nezaměstnaností v České republice teď nechce ministerstvo práce a sociálních věcí komentovat.

"MPSV se zástupci iniciativy Sdružení měst a obcí Jesenicka jedná a vítá ji. O obecných opatřeních pro obdobně postižené regiony vedeme diskusi. Konkrétní výsledky chceme promítnout do metodiky pro Úřad práce České republiky během prvního čtvrtletí roku 2013," sdělila mluvčí ministerstva Táňa Kozelková.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz