Původní návrh podoby Středoevropského fóra Olomouc (architektonická studie).

Původní návrh podoby Středoevropského fóra Olomouc (architektonická studie). | foto: MUO

Moderní přístavbu muzea v Olomouci podpořil Herman, pomůže sehnat peníze

  • 48
Mocné spojence získala stamilionová vize Středoevropského fóra (SEFO). Před lety jeho navrhovaná podoba vzbudila v Olomouci rozruch, teď za ním stojí hejtman i ministr kultury. Od jara bude pomáhat shánět peníze na zaplnění proluky v centru. Právě kvůli financím odvážný plán před lety zkrachoval.

První důležitý termín je konec letošního roku, kdy musí Muzeum umění ministerstvu odevzdat takzvaný investiční záměr. „Na jeho základě chce ministerstvo finanční stránku projektu dořešit v prvním čtvrtletí příštího roku,“ přiblížil Petr Bielesz, mluvčí Muzea umění.

Ambiciózní plán moderní přístavby představilo muzeum již v roce 2009. Stavba za stamiliony by v Denisově ulici zaplnila známou proluku po pěti zbořených domech. Vše ale v roce 2011 zhatil nesouhlas ministerstva kultury, SEFO nedostalo půlmiliardovou dotaci. Dnes se na ojedinělý projekt dívá jinak.

„Nejprve je třeba financovat přípravnou fázi, což je ze zdrojů ministerstva kultury možné. Nejsou to horentní částky. Pak budu celou záležitost předkládat na vládu,“ uvedl ministr kultury. Předpokládá, že společně s dalšími subjekty dosáhne toho, aby celá vláda chápala SEFO jako prioritu.

„Je třeba sdružit financování státu, regionu, města - a budeme se snažit i o evropské finance,“ doplnil Herman. Již dříve vedení muzea uvedlo, že na rozšíření bude potřeba 350 milionů.

Nová architektonická soutěž

Jasné rozhodnutí však od něj stále ještě nezaznělo ohledně konkrétní podoby odvážného plánu. Vizualizace výrazné moderní stavby zveřejněné před sedmi lety rozvířily společenskou debatu. Ředitel Muzea umění Michal Soukup před nedávnem zmínil možnost, že by fórum nechal architekty navrhnout znovu.

Původní návrh podoby fóra

„Kdyby to bylo jen na mně, vyhlásil bych novou architektonickou soutěž,“ sdělil Soukup začátkem roku. Původní plány ale současně jednoznačně nezavrhl. Také poslední informace ukazují, že jsou stále ještě ve hře. SEFO je na nich složené z pětice „homolí“ s částí pláště z hrubého betonu. Symbolizovat měly pět domů, jež v proluce v minulosti stály.

Kromě Hermana získalo muzeum na svoji stranu ohledně SEFO také nového hejtmana Oto Koštu. Došlo k tomu začátkem listopadu na společné schůzce přímo v Olomouci. Fórum jim a také rektorovi Jaroslavu Millerovi představil pražský architekt Jan Šépka, spoluautor původních plánů. Podle Košty však tady o nové architektonické soutěži nepadlo ani slovo.

„Byl tam prezentován původní návrh. Ten, který byl už v médiích. O žádné nové architektonické soutěži nebylo nic řečeno. Nemluvil o tom ani ředitel muzea, ani nikdo z jeho pracovníků,“ potvrdil Košta.

Šépka nechtěl případné využití svého návrhu komentovat. „Teď bych to nerad vířil,“ podotkl architekt.

Hejtman: Nejde o vzhled SEFO, ale o obsah

Podle ředitele muzea se původní plány na schůzce objevily proto, že šlo o představení historie projektu. „Pan ministr i hejtman mu vyjádřili především obecnou podporu. Vše ostatní záleží na dalším jednání,“ dodal Soukup.

Košta zdůraznil, že u SEFO nejde jen o vzhled, ale i o obsah. Muzeum ho označuje za jeden z nejambicióznějších poválečných projektů českého muzejnictví.

„K hlavním cílům patří zejména podchycování různorodých projevů výtvarné kultury středoevropského regionu po druhé světové válce, a to na obou stranách železné opony,“ upřesnil Bielesz.

MF DNES k podobě fóra poslala ve čtvrtek dotazy na ministerstvo kultury. Náměstek, který ho má na starosti, byl ale v cizině a odpovědi dosud nedorazily.