Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve funkcionalistickém domě ošetřovatelek budou bydlet senioři

  11:45aktualizováno  11:45
Dům řádových sester a ošetřovatelek v areálu bývalé prostějovské nemocnice, jehož autorem je významný funkcionalistický architekt Eduard Žáček, už nebude dál chátrat. Za víc než sedm milionů korun nyní kulturní památku koupilo od Olomouckého kraje brněnské družstvo Home Fit Plus, které zde hodlá vybudovat sociální bydlení pro seniory.

Historicky cenný dům ošetřovatelek a řádových sester v areálu staré prostějovské nemocnice, který byl prohlášen památkou. | foto: archiv Jiřího Zakopala

„Budovu jsme si vybrali z toho důvodu, že má velký potenciál a že byla na prodej. Chceme zde vybudovat byty pro seniory. Jde o takzvané komunitní bydlení, na které existuje dotační program. Podmínkou je maximálně pětadvacet bytů pro dvě osoby, s čímž počítáme,“ řekl předseda družstva a brněnský architekt Josef Holý.

Investici odhaduje na 30 až 40 milionů korun a zahájení výstavby předpokládá už během příštího roku.

Podle Holého je místo v rozlehlém parku pro sociální bydlení ideální a výhodou je také návaznost na další sociální služby, které už v areálu staré nemocnice v Prostějově fungují.

Loni v říjnu skupina architektů a zájemců o historii z Prostějova navrhla, aby se dům ošetřovatelek stal kulturní památkou. Ministerstvo kultury s tím letos souhlasilo. Podle Holého jde o komplikaci, která může přestavbu prodražit, zásadní problém však nevidí.

„Jakmile dokončíme formální převod objektu, hned začneme jednat s památkáři. Myslím, že přestavba na byty nebude takový problém, protože objekt dřív sloužil k bydlení. Například archiv, což byla také jedna z variant využití, si tam představit nedovedu,“ podotkl.

„Pro památkově chráněný objekt je to nejlepší řešení“

Olomoucký kraj také uvažoval o tom, že by objekt využil pro sociální služby, ale nakonec z toho sešlo.

„Dům ošetřovatelek byl dlouhodobě neužívaný. Přestože se v minulosti uvažovalo o tom, že by objekt mohl být po opravě využíván pro sociální služby, kraj se nakonec rozhodl investovat do již stávajících sociálních zařízení v Prostějově,“ vysvětlila mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Krajská zastupitelka a starostka Držovic u Prostějova Blanka Kolečkářová je přesvědčena, že se pro dům ošetřovatelek podařilo najít nejlepší možné řešení, které památkové chráněný objekt zachová.

„Podmínkou prodeje bylo, že zde budou sociální služby. Jinak bych pro prodej nehlasovala. Konkrétně jde o bydlení pro starší lidi, kterého je v Prostějově a okolí nedostatek,“ řekla Kolečkářová.

Autor podoby domu, výrazně ovlivnil vizáž Prostějova

Dům ošetřovatelek a řádových sester, který původně sloužil k ubytování personálu nemocnice, je sice zanedbaný, ale v původním stavu.

„Má autentickou podobu, zachována jsou původní okna, zámečnické prvky jako zábradlí a kování, i tesařské výrobky v podobě vestavěného nábytku,“ uvedl jeden z autorů návrhu na prohlášení objektu za kulturní památku architekt Jiří Zakopal z Prostějova.

Dům podle něj navrhl lokálně etablovaný architekt, který dvěma desítkami dalších staveb velmi výrazně ovlivnil podobu Prostějova a jeho moderní architektury.

Za trojpodlažní funkcionalistickou budovou s kaplí z roku 1933 stojí jeden z prvních absolventů české školy architektury v Brně Eduard Žáček. V intencích funkcionalismu Žáček v Prostějově vytvořil mimo jiné i budovu Odborné školy živnostenské, která je kulturní památkou od roku 2013.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Najdete na iDNES.cz