Nejdřív odsun Němců a pak „péče“ komunistů. Kostel zmizel, hřbitov zarostl

  • 53
V místě nedaleko silnice u Arnoltic na Olomoucku lze dnes jen stěží poznat posvěcenou půdu. Dějiny 20. století ji bezohledně pošlapaly. Stával tu kostel svaté Anny, do kterého věřící chodili od roku 1845 a měli u něj i hřbitov. Vše změnil poválečný odsun Němců a zbytek dokonali komunisté.

Člověk se musí prodrat přes vysokou trávu a hustou hradbu stromů a keřů. Přímo na místě se navzdory letnímu vedru nemůže ubránit mrazení v zádech. V zeleni a stínu se ukrývá zhruba desítka povalených náhrobků, letité zdobné německé nápisy mnohdy kryje mech. Dovolím si ho setřít.

„Zde odpočívá naše milá maminka Theresia Lux. Zemřela 8. září 1923 ve věku 66 let,“ stojí na lesklém kameni.

Další náhrobek z časů, kdy se Arnolticím říkalo Arnsdorf, nese jméno Wilhelmine Thiel. Dožila se 55 let, zemřela v červnu 1929. O kus dál leží na zemi mohutný podstavec po větší soše či kříži, je tu i prázdný otevřený hrob. Na jedné straně jsou u země rozeznatelné zbytky hřbitovní zdi.

K pozůstatkům arnoltických hrobů jsem zavítal poprvé v roce 2011, kdy jsem se setkal i s pamětnicí kostela Ivou Poláčkovou.

„Komunisté jej nechali odstřelit mezi lety 1983 a 1984. Ještě předtím jej ovšem státní statek využíval jako sklad brambor, hnojiv a také jako garáž. Poté už jim ale skutečně začal padat na hlavu, zřítilo se tam schodiště ke zvonici,“ vzpomínala Poláčková.

Hřbitov podle ní stál nalevo od svatostánku. „Byly tu hroby po odsunutých německých rodinách. Zmizely ale zároveň s kostelem, některé náhrobky si jejich potomci potom odvezli,“ doplnila pamětnice.

Odsunutí Němci se v 90. letech složili na opravu kříže

Po stranách vchodu do kostela stály dva velké kaštany. Jsou tu i dnes, byť zpola utopené mezi dalšími stromy a keři. Jak místo zpustlo, dokládá srovnání se snímkem od známého fotografa Jindřicha Štreita z roku 1980. Zachytil kostel svaté Anny i s uvnitř zaparkovaným traktorem.

Že jde o svatou půdu, připomíná jen kamenný kříž, který lze ze silnice spatřit. Stával vedle kostela.

„Němci, kteří tu před odsunem žili, se v roce 1995 složili na opravu kamenného kříže z druhé poloviny devatenáctého století. Ten jediný po zbourání kostela zůstal v pořádku,“ popsal před šesti lety Lubomír Štefaňák, starosta Huzové, pod niž Arnoltice spadají.

Jeho slova i dnes na podstavci kříže dokládá tabulka s českým a německým nápisem: Postůj zde v modlitbě na tomto místě zamyšlení, setkání a smíření.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz