Budoucnost fotbalové Sigmy je stále více nejistá. Na hřišti bojují hráči o návrat do první ligy, v zákulisí ale funkcionáři řeší vážné ekonomické problémy.

Budoucnost fotbalové Sigmy je stále více nejistá. Na hřišti bojují hráči o návrat do první ligy, v zákulisí ale funkcionáři řeší vážné ekonomické problémy. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Na hřišti bojuje fotbalová Sigma o postup, mimo něj kvůli dluhům o život

  • 2
Zatímco na hřišti fotbalisté Sigmy sbírají body a v druholigové tabulce jim patří místo na špici, které se od nich očekává, jejich zaměstnavatel bojuje o záchranu. Podle expertů, které si najala radnice kvůli převzetí stadionu, totiž zadluženému klubu s ekonomickými problémy reálně hrozí likvidace.

O hrozícím krachu klubu se zmínil, byť v trochu jiné situaci, už v květnu primátor a šéf dozorčí rady Sigmy Antonín Staněk.

„Jestliže Sigma zůstane v první lize, zadlužení hrozí dál, hrozí i insolvence společnosti a že se začne rozprodávat majetek,“ řekl tehdy primátor.

Jeho slova ovšem platí i po pádu Sigmy do druhé ligy, což nyní potvrdila poradenská firma, která pro město zpracovává analýzu možného převzetí Androva stadionu. Likvidaci klubu experti označili za pravděpodobnou variantu, která nastane v případě „zachování statutu quo“, tedy pokud nedojde k převodu sportoviště na město.

O této transakci se v souvislosti se záchranou Sigmy mluví proto, že by klubu mohla vynést několik desítek milionů korun. A to i za předpokladu, že město použije na pořízení stadionu balík svých akcií Sigmy, které radnice v minulosti nakoupila za 90 milionů korun. Jejich aktuální hodnotu totiž experti odhadují jen přibližně na 50 milionů (více čtěte zde), zatímco cenu sportoviště na 150 až 200 milionů.

Klub musí najít mecenáše ochotného klubu dotovat

Jestli doplatek bude pro radnici akceptovatelný, není v tuto chvíli jasné, přestože vedení města Andrův stadion považuje za olomoucké rodinné stříbro.

„V současné době není možné predikovat, které nebo která z možných naznačených řešení město k diskusi s akcionáři zvolí, zvolí-li vůbec některé z navržených,“ konstatoval primátor.

Samotný převod sportoviště, tedy pokud by na něj město kývlo, by však k záchraně Sigmy nemusel stačit.

„Nabytí Androva stadionu městem je jen jedním ze dvou nutných kroků. Zároveň musíme najít mecenáše, který bude alespoň v první fázi dotovat provoz klubu. Respektive mecenáše budeme muset najít k panu Lébrovi či za něj, pokud se tento akcionář skutečně rozhodne Sigmu dále nepodporovat,“ podotkl místopředseda představenstva Sigmy Petr Konečný.

Lébr v létě ohlásil konec podpory, nyní je ochotný hledat řešení

Olomouckému podnikateli Lébrovi, který klubu donedávna šéfoval, v polovině roku se ovšem svých funkcí vzdal ze zdravotních důvodů, patří zhruba třetina akcií klubu. Přibližně stejný podíl drží město a spolek Sigma MŽ.

Lébr ovšem dlouhodobě upozorňuje na to, že peníze do provozu Sigmy nalévá jen on, konkrétně jde o půjčky v řádu několika desítek milionů. Jeho nespokojenost s dosavadní praxí před časem vyústila v prohlášení, že svou pomoc garantuje jen do prosince (psali jsme zde).

Aktuální Lébrova reakce na dotaz MF DNES, zda klubu hrozí bez jeho peněz existenční potíže, však naznačuje, že podnikatel je ochotný své stanovisko v krajním případě přehodnotit.

„Myslím si, že existenční potíže nehrozí, a v případě, že by to hrozilo, určitě bych jako sigmák hledal řešení. Bylo by to však nesystémové řešení,“ napsal v SMS Lébr.

Blíže se ovšem k celé záležitosti zatím nevyjádřil, takže zatím není zřejmé, na jaké řešení by byl ochotný přistoupit. Z fotbalového prostředí přitom v uplynulých měsících několikrát prosákly informace, že Lébr jednal s potenciálními zájemci o svém podílu v klubu. Nicméně žádná dohoda na světě není a podle všeho se ani žádná jednání nedostala do pokročilejší fáze.

Sigma dluží přes 70 milionů, v „červených číslech“ je několik let

Do současného stavu dostaly akciovou společnost SK Sigma Olomouc dlouhodobé problémy s placením faktur za běžný provoz klubu. Respektive skutečnost, že si Sigma v posledních letech nedokázala vydělat na svůj chod vlastními silami, a její hospodaření proto končilo ztrátou.

Například v obchodním roce 2012/13 činila téměř 40 milionů, o rok později 6,7 milionu, v sezoně 2014/15 dosáhla více než 26 milionů a vše nasvědčuje tomu, že v minusu klub skončil i v období 2015/16.

„Hospodářský výsledek ke konci května představoval ztrátu 25,7 milionu korun. Pokračuje trend minulých let, kdy chybějící finanční prostředky dříve získávané z přestupů a z účastí v mezinárodních soutěžích jsou nahrazovány prodejem majetku a půjčkami,“ stojí v zápise z červnového jednání dozorčí rady Sigmy, který se před nedávnem objevil ve sbírce listin na stránkách www.justice.cz. Co se týče půjček Sigmy, ty podle dokumentu přesahují 70 milionů korun.

„Pokud se ptáte, jaký majetek klub prodal, tak se jednalo třeba o pozemek pod dětským dopravním hřištěm, o který mělo zájem město. Moc zbytného majetku už ale nemáme,“ zdůraznil Konečný s tím, že majetek přímo související s Androvým stadionem Sigma do rozhodnutí města prodávat nechce.

„Sáhli bychom na něj, jen pokud by nastala krizová situace. A ještě předtím bychom požádali město o souhlas,“ řekl.