Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc má za stadion fotbalové Sigmy zaplatit 186 milionů a balík akcií

  4:55aktualizováno  4:55
Fotbalový areál olomoucké Sigmy by mohl už na konci roku patřit městu. Vedení radnice si ho plánuje pořídit na splátky – kupní cenu 186 milionů by město mělo uhradit za 12 let a má k nim přihodit ještě balík klubových akcií, které v minulých letech nakoupilo za více než 90 milionů.

Letecký pohled na Andrův stadion v Olomouci, který je domovem fotbalové Sigmy. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

„Cena souboru movitých a nemovitých věcí Androva stadionu vyplynula z posudků, které vypracovali znalci podle patřičné metodiky. Je na ní shoda obou stran,“ komentoval stanovenou částku primátor Antonín Staněk.

Jeho vyjádření za Sigmu potvrdil místopředseda klubu Petr Konečný. „Osobně jsem představu o ceně neměl žádnou. Těžko ji můžeme s něčím srovnávat, protože fotbalová infrastruktura se tu neprodává každý den. Vyšla z nezávislého posudku a my ji akceptujeme,“ uvedl.

Hodnotu hřiště, východní tribuny, jižního a severního hlediště, fan shopu a pozemků obklopujících stadion – to vše v majetku klubu, tedy akciové společnosti SK Sigma Olomouc – znalci stanovili na zhruba 186 milionů korun.

Splátkový kalendář zatím ještě nemá definitivní podobu. „O návrhu rozvržení jednotlivých splátek se ještě budeme bavit. Důležité je, že klub souhlasí s tím, že by zmíněný majetek přešel na město hned po podpisu kupní smlouvy, nikoliv až po zaplacení celé částky,“ podotkl Staněk.

Hlavní, tedy západní tribunu v hodnotě zhruba 79 milionů, jejíž součástí je komplexní zázemí pro mezinárodní fotbal, by město mělo získat od spolku SK Olomouc Sigma MŽ. A to za zhruba třetinový podíl klubových akcií, za který radnice v minulých letech zaplatila více než 90 milionů.

„Na radě ještě vedeme debatu o tom, zda by si město mělo ponechat jednu symbolickou akcii Sigmy, nebo se vzdát celého balíku,“ nastínil Staněk. V případě, že se vedení města přikloní ke druhé variantě – prodá všechny cenné papíry, jediným akcionářem, a tedy i vlastníkem fotbalového klubu se stane zmiňovaný spolek vedený Jaromírem Gajdou.

Kolik bude stát městskou kasu provoz areálu zatím není jasné

Po plánovaném převodu Androva stadionu by si klub pronajímal zázemí potřebné pro fotbal od města. Za jakou částku, se zatím zainteresované strany nedohodly.

„Z naší strany padl požadavek, že je potřeba vypracovat transparentní ceník. Říkám to otevřeně, nechceme se dostat k modelu jiného sportoviště (zimního stadionu – pozn. red.), který není úplně funkční. Nebude to tak, že cena pronájmu Androva stadionu bude tisíc korun ročně,“ zdůraznil primátor.

Vzhledem k tomu, že dosud není stanoveno nájemné, nelze podle něj říci, jakou částku by město muselo doplácet na chod stadionu ze svého. Konečný v této souvislosti řekl, že provozní náklady, které nyní hradí Sigma, se pohybují v řádu milionů ročně.

„I kdybych řekl přesnou částku, kterou z hlavy nevím, nebude relevantní, protože jde o náklady na údržbu veškerého majetku, tedy i tělocvičny a tréninkových hřišť, kterých se převod netýká. S vedením města jsme se dohodli, že potřebné údaje v nejbližší době zpracujeme,“ doplnil.

A priori nejde o pomoc Sigmě, říká o koupi stadionu primátor

První informace o tom, že radnice zvažuje převzetí Androva stadionu, je už více než rok stará. Představitelé Sigmy v mezidobí v médiích několikrát uvedli, že transakci vnímají jako pomoc města fotbalu. A to v tom slova smyslu, že radnice klubu uleví tím, že bude platit provoz sportoviště.

„Za tohoto předpokladu bychom byli schopní hrát první ligu i bez mecenáše,“ řekl už dříve Konečný.

Primátor to ovšem vidí jinak. „Naším primárním záměrem je, aby nedošlo k rozprodeji fotbalového majetku. Apriorně tedy nejde o pomoc Sigmě,“ zdůraznil.

V případě, že vedení města bude chtít získat ke koupi stadionu širokou shodu zastupitelů, bude muset přesvědčit část opozičních zastupitelů, kteří mají na věc odlišný názor.

„Už loni jsme řekli, že nákup stadionu není pro zachování fotbalu nezbytně nutný. Koalice nám slíbila, že nás bude o dalším vývoji informovat, což se ovšem nestalo. Na celou záležitost se tedy budeme ptát sami, zatím ale nevidím důvod, proč bychom měli pro pořízení stadionu zvednout ruku. V první řadě je potřeba investovat do základních potřeb města,“ řekl například Pavel Grasse z hnutí ProOlomouc.Nejčtenější

Vondráčková na festivalu po Neckářovi nevystoupí, spor s obcí řeší policie

Plakát propagující festival Hudba bez hranic, v rámci kterého měli v Dolních...

Nečekané komplikace řeší obec Dolní Studénky na Šumpersku, kde měly na tradičním festivalu Hudba bez hranic vystoupit...

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...Silně konzervativní Chalánkovou vedení TOP 09 odmítlo. Navzdory Kalouskovi

Lídryně krajské kandidátky TOP 09 Jitka Chalánková.

Vedení TOP 09 odmítlo opakovaně podpořit kandidaturu bývalé místopředsedkyně Jitky Chalánkové do Senátu, ač se za ni...

TOP 09 se odklonila od svých hodnot, končím, oznámila Chalánková

Poslankyně Jitka Chalánková

Bývalá poslankyně Jitka Chalánková se po rozporech s vedením TOP 09 rozhodla ve straně skončit. Důvodem je odklon...

Kvitová na policii identifikovala muže, který ji přepadl a pořezal

Petra Kvitová

Jeden z klíčových momentů pro budoucí soudní jednání se v těchto dnech odehrál v kauze předloňského útoku na tenistku...

Další z rubriky

Opilý muž bez řidičáku vyjel s náklaďákem, vystřídal ho stejně opilý řidič

Ilustrační snímek

Hned dva silně opilé řidiče v jednom nákladním autě přistihla policie na Olomoucku. V řízení se totiž vystřídali....

Mláďata na komíně osiřela, cizí čáp je pak chtěl vyhodit

Na čapím hnízdě v Dlouhé Loučce na Olomoucku osiřela mláďata a poté na ně...

Drsnější stránku života zvířat mohli sledovat v uplynulých dnech lidé, kteří se zajímají o čapí rodinu na hnízdě v...

Olomouc už bourá zchátralou lávku přes trať, kvůli níž čelila protestům

Dělníci začali v Olomouci v pátek 15. června 2018 s demolicí zchátralé lávky...

V Olomouci začalo bouráním zchátralé lávky nad železniční tratí na pomezí čtvrtí Hejčín a Nová Ulice. Desítky let stará...

PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou
PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou

Bez čokolády, bez kávy, bez ovoce. Dominičiny zdravotní obtíže ustoupily až poté, co nasadila protikvasinkovou dietu. Jak se jí teď žije bez sladkostí?

Najdete na iDNES.cz