Olomouc má za stadion fotbalové Sigmy zaplatit 186 milionů a balík akcií

  4:55aktualizováno  4:55
Fotbalový areál olomoucké Sigmy by mohl už na konci roku patřit městu. Vedení radnice si ho plánuje pořídit na splátky – kupní cenu 186 milionů by město mělo uhradit za 12 let a má k nim přihodit ještě balík klubových akcií, které v minulých letech nakoupilo za více než 90 milionů.

Letecký pohled na Andrův stadion v Olomouci, který je domovem fotbalové Sigmy. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

„Cena souboru movitých a nemovitých věcí Androva stadionu vyplynula z posudků, které vypracovali znalci podle patřičné metodiky. Je na ní shoda obou stran,“ komentoval stanovenou částku primátor Antonín Staněk.

Jeho vyjádření za Sigmu potvrdil místopředseda klubu Petr Konečný. „Osobně jsem představu o ceně neměl žádnou. Těžko ji můžeme s něčím srovnávat, protože fotbalová infrastruktura se tu neprodává každý den. Vyšla z nezávislého posudku a my ji akceptujeme,“ uvedl.

Hodnotu hřiště, východní tribuny, jižního a severního hlediště, fan shopu a pozemků obklopujících stadion – to vše v majetku klubu, tedy akciové společnosti SK Sigma Olomouc – znalci stanovili na zhruba 186 milionů korun.

Splátkový kalendář zatím ještě nemá definitivní podobu. „O návrhu rozvržení jednotlivých splátek se ještě budeme bavit. Důležité je, že klub souhlasí s tím, že by zmíněný majetek přešel na město hned po podpisu kupní smlouvy, nikoliv až po zaplacení celé částky,“ podotkl Staněk.

Hlavní, tedy západní tribunu v hodnotě zhruba 79 milionů, jejíž součástí je komplexní zázemí pro mezinárodní fotbal, by město mělo získat od spolku SK Olomouc Sigma MŽ. A to za zhruba třetinový podíl klubových akcií, za který radnice v minulých letech zaplatila více než 90 milionů.

„Na radě ještě vedeme debatu o tom, zda by si město mělo ponechat jednu symbolickou akcii Sigmy, nebo se vzdát celého balíku,“ nastínil Staněk. V případě, že se vedení města přikloní ke druhé variantě – prodá všechny cenné papíry, jediným akcionářem, a tedy i vlastníkem fotbalového klubu se stane zmiňovaný spolek vedený Jaromírem Gajdou.

Kolik bude stát městskou kasu provoz areálu zatím není jasné

Po plánovaném převodu Androva stadionu by si klub pronajímal zázemí potřebné pro fotbal od města. Za jakou částku, se zatím zainteresované strany nedohodly.

„Z naší strany padl požadavek, že je potřeba vypracovat transparentní ceník. Říkám to otevřeně, nechceme se dostat k modelu jiného sportoviště (zimního stadionu – pozn. red.), který není úplně funkční. Nebude to tak, že cena pronájmu Androva stadionu bude tisíc korun ročně,“ zdůraznil primátor.

Vzhledem k tomu, že dosud není stanoveno nájemné, nelze podle něj říci, jakou částku by město muselo doplácet na chod stadionu ze svého. Konečný v této souvislosti řekl, že provozní náklady, které nyní hradí Sigma, se pohybují v řádu milionů ročně.

„I kdybych řekl přesnou částku, kterou z hlavy nevím, nebude relevantní, protože jde o náklady na údržbu veškerého majetku, tedy i tělocvičny a tréninkových hřišť, kterých se převod netýká. S vedením města jsme se dohodli, že potřebné údaje v nejbližší době zpracujeme,“ doplnil.

A priori nejde o pomoc Sigmě, říká o koupi stadionu primátor

První informace o tom, že radnice zvažuje převzetí Androva stadionu, je už více než rok stará. Představitelé Sigmy v mezidobí v médiích několikrát uvedli, že transakci vnímají jako pomoc města fotbalu. A to v tom slova smyslu, že radnice klubu uleví tím, že bude platit provoz sportoviště.

„Za tohoto předpokladu bychom byli schopní hrát první ligu i bez mecenáše,“ řekl už dříve Konečný.

Primátor to ovšem vidí jinak. „Naším primárním záměrem je, aby nedošlo k rozprodeji fotbalového majetku. Apriorně tedy nejde o pomoc Sigmě,“ zdůraznil.

V případě, že vedení města bude chtít získat ke koupi stadionu širokou shodu zastupitelů, bude muset přesvědčit část opozičních zastupitelů, kteří mají na věc odlišný názor.

„Už loni jsme řekli, že nákup stadionu není pro zachování fotbalu nezbytně nutný. Koalice nám slíbila, že nás bude o dalším vývoji informovat, což se ovšem nestalo. Na celou záležitost se tedy budeme ptát sami, zatím ale nevidím důvod, proč bychom měli pro pořízení stadionu zvednout ruku. V první řadě je potřeba investovat do základních potřeb města,“ řekl například Pavel Grasse z hnutí ProOlomouc.

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Děla jsou na suchu, inspektoři kontrolují odběr vody na zasněžování

Zasněžování v areálu Herlíkovice v Krkonoších

Inspektoři vyrazili na kontroly do lyžařských areálů v Jeseníkách. Hlídají, zda jejich provozovatelé neporušují zákaz...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Olomouc zvýší nájmy ve svých bytech, víc zaplatí i senioři a postižení

Ilustrační snímek

Nemilé překvapení připravila na závěr roku olomoucká koalice seniorům a zdravotně postiženým v městských bytech....

Skanzen v Příkazích bude mezi národními skvosty, může to pomoci k rozvoji

Hanácké skanzen v Příkazích na Olomoucku nabízí návštěvníkům možnost...

Zvýšení počtu stálých zaměstnanců, lepší spolupráci s odborníky na lidové tradice, ale třeba také více možností ukázat...

Bourání nádraží teď nehrozí, uklidňuje rozezlené Prostějovany primátor

Budova prostějovského místního nádraží postavená v roce 1889 je dominantou...

Radnice Prostějova zareagovala na zveřejnění informací, že správa železnic chystá demolici 129 let staré budovy...

Najdete na iDNES.cz