Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silničáři zbaví Přerov postrachu řidičů, podjezdu v Předmostí

  9:35aktualizováno  9:35
Podjezdu pod železnicí v Přerově-Předmostí říkají tamní politici "špunt dopravy" a řidiči jsou tu denně zoufalí z dlouhých kolon. Místo na příjezdu od Olomouce by se ale v blízké budoucnosti konečně mohlo změnit. Ředitelství silnic a dálnic totiž oznámilo, že zahajuje přípravu stavby mimoúrovňového křížení.
Železniční podjezd v Předmostí je nyní noční můrou řidičů, protože se zde denně tvoří kolony. Silničáři ale začali chystat jeho proměnu. (Ilustrační snímek)

Železniční podjezd v Předmostí je nyní noční můrou řidičů, protože se zde denně tvoří kolony. Silničáři ale začali chystat jeho proměnu. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Složitá stavba vyvede auta vysoko nad železnici a pak je nasměruje na nedaleký čtyřproudový most Legií. Navíc v budoucnu poslouží jako přístup z Přerova na plánovanou dálnici D1. Ve městě sice stavbu vítají, jedním dechem však dodávají, že to problém s komplikovanou dopravou v Přerově nevyřeší a opatření bude třeba víc.

"Předpokládáme, že se začne s výkupy pozemků ještě letos. Na majetkoprávní přípravu jsme totiž získali zhruba 20 milionů korun. Samotná stavba by pak mohla začít už příští rok, pokud se nám podaří všechny pozemky vykoupit. Přijít by měla na víc než půl miliardy," nastínil ředitel krajské správy Ředitelství silnic a dálnic Martin Smolka.

I přesto, že nové mimoúrovňové křížení vyvede auta z Olomouce nad železniční trať a napojí je přímo na Polní ulici a most Legií, řidiči budou moci dál používat i starou trasu.

Klíčové slovo bude mít kvůli křižovatce Olomoucký kraj

Ovšem i ta se mírně změní. Křižovatku u železničního podjezdu před Předmostím totiž dělníci přestaví na kruhovou. Další kruhová křižovatka pak vznikne i tam, kde budou auta sjíždět z nadjezdu nad železnicí, tedy v místě křížení ulic Tržní, Polní a Dluhonská. Tu už ale bude stavět Olomoucký kraj.

Mapa budoucí podoby nynější dopravní noční můry Přerova, železničního podjezdu

Mapa budoucí podoby nynější dopravní noční můry Přerova, železničního podjezdu v Předmostí. Pro zvětšení klikněte.

"Chceme se proto co nejdříve sejít s představiteli kraje, abychom zjistili, zda tuto investici zajistí. Okružní křižovatka je důležitá, protože bude auta otáčet i směrem na Lipník. Bez jejich příslibu nemůžeme výstavbu zahájit. Pokud budeme mít tento závazek, začneme s výkupy pozemků," dodal Smolka.

Vedení přerovské radnice stejně jako zdejší obyvatelé stavbu vítají. "Příjezd přes den z Olomouce do Přerova je něco strašného. Podjezd pod železnicí dokáže vytvořit kolonu až k nedaleké benzince. Cokoliv tuto situaci zlepší, bude dobré," míní například Přerovan Martin Vidlař.

Průpich městem je slíben, rozpočet s ním ale nepočítá

Na současnou zoufalou dopravní situaci u Předmostí upozorňuje i mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. "Samozřejmě, že jsme rádi, že ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic rozhodlo o stavbě mimoúrovňového křížení, které dopravní situaci trochu pomůže," uvedl.

"Stále však opakujeme, že je pro nás důležitější dostavba dálnice D1, jejíž součástí je i obchvat Přerova, ale i stavba takzvaného průpichu. Bez nich se neúnosná dopravní situace nezlepší," dodal.

Podle posledních zpráv z prosince by se měl "přerovský" úsek dálnice D1 z Říkovic, který se stane součástí obchvatu Přerova, napojit na dálnici do Lipníka už v roce 2016. Ta už v té době bude dva roky stát. Na půdě Senátu to koncem roku slíbil náměstek ministerstva dopravy Ivo Toman.

Náměstek zároveň senátorům řekl, že stát příští rok zahájí přípravy také druhé klíčové dopravní stavby Přerova - vnitřního obchvatu, takzvaného průpichu městem. Na druhou stranu však přiznal, že v rozpočtu se s ním zatím nepočítá.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města v tu...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Najdete na iDNES.cz