Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice v Olomouckém kraji mají zelenou, nádraží v Přerově smůlu

  10:39aktualizováno  10:39
Konec napínání. Čtyři důležité stavby silnic v Olomouckém kraji dostaly od ministerstva dopravy zelenou a mohou pokračovat. Stopka naopak svítí u proměny přerovského nádraží a dispečerského centra.

Čtyři důležité stavby silnic v Olomouckém kraji dostaly se stavět budou. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Seznam stopnutých velkých dopravních staveb, který sliboval kvůli šetření ministr dopravy Vít Bárta, je v Olomouckém kraji milosrdný jen k silničářům. Zatímco žádný ze čtyř důležitých rozestavěných nebo připravovaných projektů nemusí Ředitelství silnic a dálnic stopnout, na železnici je situace horší. Správa železniční dopravní cesty musí zastavit přestavbu přerovského nádraží a dispečerského centra pro celou Moravu.

CO SE ZASTAVÍ A CO NE?

Ministerstvo zvolilo strategii úspor Ministerstvo dopravy rozhodlo, že sebere peníze Správě železnic, která nedokázala dost ušetřit. Její peníze půjdou ke stavbařům dálnic, kteří slíbili ministrovi mnohem větší úspory. Jak se tyto kroky mají dotknout Olomouckého kraje? Správa železnic musí zastavit přestavbu přerovského nádraží a dispečerského centra pro celou Moravu. Ředitelství silnic a dálnic může dál pokračovat ve stavbě obchvatu Javorníku a rekonstrukci silnice z Mohelnice i v přípravách obchvatu Vlachov - Rájec na Zábřežsku a mimoúrovňové křižovatky Vranovice - Kelčice -Brodek u Prostějova na Přerovsku. "Pokud bychom museli zakonzervovat rozpracované stavby, zbytečně by rostly jejich náklady."

"Pro kraj je dobrá zpráva, že všechny důležité silniční projekty pokračují. Pozastavení přestavby přerovského nádraží je ale velmi nepříjemné. Hejtman se určitě pokusí spolu s poslanci z regionu toto rozhodnutí minimálně zmírnit," sdělil mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Podobně se ke stopce pro přerovské nádraží staví také místní magistrát. "Snahou města je, aby nádraží bylo dokončeno co nejrychleji. Na tom se ani rozhodnutím ministra nic nemění. Těžko si lze představit, že tady bude několik let nedokončený polotovar," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Železničáři zdůrazňují, že pozastavení rekonstrukce přerovského nádraží a dispečerského centra bude problematické.

"Dispečeři neměli roky odpovídající podmínky pro svou práci a význam Přerova jako centrálního řídicího pracoviště se ještě posiluje, proto je nezbytné, aby dispečeři měli moderní pracoviště," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Upozornil, že bude obtížné zakonzervovat stavbu centra i přestavbu nádraží. "Jednotlivé etapy nejenže na sebe úzce navazují, ale jsou úzce provázané. Bude složité říct, co se musí bezpodmínečně dokončit a co se už dělat nebude, aby to mělo co nejmenší dopad na cestující a na plynulost železniční dopravy."

Na železniční správě také neví, jak zareaguje Evropská unie, která stavby významně dotuje. "Platí nějaké mezinárodní úmluvy. V konečném důsledku může být dotace ohrožena," připustil Halla.

Obchvat Javorníku bude

Ředitelství silnic a dálnic má v Olomouckém kraji naopak po starostech. Může pokračovat jak ve stavbě obchvatu Javorníku a rekonstrukci silnice z Mohelnice na hranice regionu s Pardubickým krajem, tak v přípravách obchvatu Vlachov - Rájec na Zábřežsku a mimoúrovňové křižovatky Vranovice - Kelčice - Brodek u Prostějova na Přerovsku.

"Každé zpoždění by bylo velmi nepříjemné, a pokud bychom museli zakonzervovat rozpracované stavby, zbytečně by rostly jejich náklady. Je dobře, že můžeme pokračovat," sdělil šéf ŘSD Olomouc Petr Foltýnek.

Starosta Javorníku Jiří Jura si nechtěl ani představit, že ministr by stopl zrovna obchvat Javorníku. "Jsem rád, že stavba bude pokračovat. Potřebujeme zkrátka co nejrychleji dostat kamiony projíždějící přes náměstí, které je navíc památkovou zónou, mimo město. Už na to čekáme desítky let," uvedl.

Lidé ve Zvoli na Zábřežsku si zase oddychli, že stát nestopne peníze na stavbu obchvatu Vlachov - Rájec. Zvole je totiž nejkomplikovanějším místem spojnice Mohelnice - Šumperk. "Situace ve Zvoli je neúnosná. Vesnice je ve špičce doslova zahlcená, takže pro nás by bylo zastavení příprav hodně nepříjemné," řekl starosta Zvole Josef Najman. Vesnice a ředitelství silnic tak budou čekat na definitivní rozhodnutí soudu, který má vyvlastnit pozemky jednoho zvolského občana, který je odmítl prodat.

"Doufám, že to bude co nejrychleji a nejpozději příští rok se začne s výstavbou," dodal Najman.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Řidič náklaďáku zavinil hromadnou nehodu na D35 a ujel, hledá jej policie

Policie pátrá po nákladním voze a jeho řidiči, který zřejmě zavinil hromadnou...

Srážku hned čtyř aut s celkovou škodou předběžně vyčíslenou na milion korun vyšetřují nyní policisté z Olomoucka....

Další z rubriky

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Architektonická soutěž na podobu SEFO je uzavřená věc, říká ředitel muzea

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup

Už deset let života věnoval Michal Soukup z Muzea umění Olomouc Středoevropskému fóru (SEFO), z toho pět let jako...

Muž chtěl mladé lupiče uchlácholit cigaretou, popálili ho a zbili

Ilustrační snímek

Dva mladé lupiče-recidivisty se podařilo v uplynulých dnech dopadnout policistům z Přerova. Dva mladíci, z nichž jeden...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz