Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice v Olomouckém kraji mají zelenou, nádraží v Přerově smůlu

  10:39aktualizováno  10:39
Konec napínání. Čtyři důležité stavby silnic v Olomouckém kraji dostaly od ministerstva dopravy zelenou a mohou pokračovat. Stopka naopak svítí u proměny přerovského nádraží a dispečerského centra.

Čtyři důležité stavby silnic v Olomouckém kraji dostaly se stavět budou. Ilustrační foto | foto: Martin Adamec, MAFRA

Seznam stopnutých velkých dopravních staveb, který sliboval kvůli šetření ministr dopravy Vít Bárta, je v Olomouckém kraji milosrdný jen k silničářům. Zatímco žádný ze čtyř důležitých rozestavěných nebo připravovaných projektů nemusí Ředitelství silnic a dálnic stopnout, na železnici je situace horší. Správa železniční dopravní cesty musí zastavit přestavbu přerovského nádraží a dispečerského centra pro celou Moravu.

CO SE ZASTAVÍ A CO NE?

Ministerstvo zvolilo strategii úspor Ministerstvo dopravy rozhodlo, že sebere peníze Správě železnic, která nedokázala dost ušetřit. Její peníze půjdou ke stavbařům dálnic, kteří slíbili ministrovi mnohem větší úspory. Jak se tyto kroky mají dotknout Olomouckého kraje? Správa železnic musí zastavit přestavbu přerovského nádraží a dispečerského centra pro celou Moravu. Ředitelství silnic a dálnic může dál pokračovat ve stavbě obchvatu Javorníku a rekonstrukci silnice z Mohelnice i v přípravách obchvatu Vlachov - Rájec na Zábřežsku a mimoúrovňové křižovatky Vranovice - Kelčice -Brodek u Prostějova na Přerovsku. "Pokud bychom museli zakonzervovat rozpracované stavby, zbytečně by rostly jejich náklady."

"Pro kraj je dobrá zpráva, že všechny důležité silniční projekty pokračují. Pozastavení přestavby přerovského nádraží je ale velmi nepříjemné. Hejtman se určitě pokusí spolu s poslanci z regionu toto rozhodnutí minimálně zmírnit," sdělil mluvčí Olomouckého kraje Ivo Heger.

Podobně se ke stopce pro přerovské nádraží staví také místní magistrát. "Snahou města je, aby nádraží bylo dokončeno co nejrychleji. Na tom se ani rozhodnutím ministra nic nemění. Těžko si lze představit, že tady bude několik let nedokončený polotovar," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Železničáři zdůrazňují, že pozastavení rekonstrukce přerovského nádraží a dispečerského centra bude problematické.

"Dispečeři neměli roky odpovídající podmínky pro svou práci a význam Přerova jako centrálního řídicího pracoviště se ještě posiluje, proto je nezbytné, aby dispečeři měli moderní pracoviště," řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Upozornil, že bude obtížné zakonzervovat stavbu centra i přestavbu nádraží. "Jednotlivé etapy nejenže na sebe úzce navazují, ale jsou úzce provázané. Bude složité říct, co se musí bezpodmínečně dokončit a co se už dělat nebude, aby to mělo co nejmenší dopad na cestující a na plynulost železniční dopravy."

Na železniční správě také neví, jak zareaguje Evropská unie, která stavby významně dotuje. "Platí nějaké mezinárodní úmluvy. V konečném důsledku může být dotace ohrožena," připustil Halla.

Obchvat Javorníku bude

Ředitelství silnic a dálnic má v Olomouckém kraji naopak po starostech. Může pokračovat jak ve stavbě obchvatu Javorníku a rekonstrukci silnice z Mohelnice na hranice regionu s Pardubickým krajem, tak v přípravách obchvatu Vlachov - Rájec na Zábřežsku a mimoúrovňové křižovatky Vranovice - Kelčice - Brodek u Prostějova na Přerovsku.

"Každé zpoždění by bylo velmi nepříjemné, a pokud bychom museli zakonzervovat rozpracované stavby, zbytečně by rostly jejich náklady. Je dobře, že můžeme pokračovat," sdělil šéf ŘSD Olomouc Petr Foltýnek.

Starosta Javorníku Jiří Jura si nechtěl ani představit, že ministr by stopl zrovna obchvat Javorníku. "Jsem rád, že stavba bude pokračovat. Potřebujeme zkrátka co nejrychleji dostat kamiony projíždějící přes náměstí, které je navíc památkovou zónou, mimo město. Už na to čekáme desítky let," uvedl.

Lidé ve Zvoli na Zábřežsku si zase oddychli, že stát nestopne peníze na stavbu obchvatu Vlachov - Rájec. Zvole je totiž nejkomplikovanějším místem spojnice Mohelnice - Šumperk. "Situace ve Zvoli je neúnosná. Vesnice je ve špičce doslova zahlcená, takže pro nás by bylo zastavení příprav hodně nepříjemné," řekl starosta Zvole Josef Najman. Vesnice a ředitelství silnic tak budou čekat na definitivní rozhodnutí soudu, který má vyvlastnit pozemky jednoho zvolského občana, který je odmítl prodat.

"Doufám, že to bude co nejrychleji a nejpozději příští rok se začne s výstavbou," dodal Najman.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Najdete na iDNES.cz