Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silný led ucpal mlýnský náhon, hasičům pomohly cisterny s horkou vodou

  16:17aktualizováno  16:17
Silné mrazy málem v Přerově v noci způsobily lokální záplavu. Mlýnský náhon potoku Strhanec zde totiž přehradil silný led a hladina vody proto začala nebezpečně rychle stoupat. Hasičům se led zprvu nedařilo rozbít, nakonec si na pomoc povolali cisterny s horkou vodou z místní teplárny.

"U jednoho z česel mlýnského náhonu potoka Strhance se v ulici Za mlýnem během středy postupně vytvořily ledové kry a průtok začal zamrzat," nastínil mluvčí krajského hasičského sboru Zdeněk Hošák.

"Ve čtvrtek brzy ráno se pak již situace stala nebezpečnou, neboť se hladina vody začala rychle zvedat a hrozilo tak celkové ucpání, vylití potoka a zaplavení okolní zástavby. Na místo proto vyjeli profesionální hasiči z tamní stanice," dodal.

Ledovou vrstvu se nejprve pokusili rozbít pomocí trhacích háků a další techniky, kvůli tloušťce ledové vrstvy a špatné dosažitelnosti místa se jim to ale nepodařilo.

Fotogalerie z akce hasičů

Zvolili proto řešení, které už se osvědčilo v podobných situacích v minulosti, a domluvili s místní teplárnou dodávku několika cisteren horké vody, která by jim práci zjednodušila.

Než ale první z nich dorazila na místo, dosáhla hladina v náhonu tak vysoko, že hrozilo vylití vody do okolí. Hasiči si proto připravili pytle s pískem, aby mohli v případě potřeby rychle vytvořit hráz.

"Na místě byl také zástupce Povodí Moravy, který zajistil snížení hladiny pomocí uzávěr na stavidlech v Oseku nad Bečvou. I tam se přitom pracovníci potýkali při manipulaci se stavidlem s problémy kvůli ledu. K viditelnému poklesu vodní hladiny by ovšem dle jejich informací došlo až zhruba po dvou hodinách," nastínil mluvčí.

Situace se už ale naštěstí nezhoršila, a jakmile začali hasiči k česlu pouštět horkou vodu z první cisterny, průtok se rychle vracel na bezpečnou a později i normální úroveň. Hasiči práci navíc urychlovali pomocí trhacích háků, kterými rozpouštějící se ledovou bariéru uvolňovali.

"Poté situaci několik hodin na místě monitorovali, když se u česla střídali na hlídce. Během toho odstraňovali další kry, které se vytvořily po poklesu hladiny a kvůli nimž hrozilo opětovné ucpání náhonu. Po pročištění všech tří kanálových výpustí se pak jednotka vrátila zpět na základnu. V průběhu dne ale hasiči ještě místo kontrolovali, aby zamezili opakování situace," shrnul Hošák.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz