Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Síť lékáren může chtít po Olomouckém kraji odškodné za proplácení poplatků

  9:31aktualizováno  9:31
Řetězec lékáren Dr. Max plánuje žádat po krajích - včetně Olomouckého - odškodnění za to, že se kvůli proplácení třicetikorunových poplatků za recepty dostal do nevýhodné pozice. Kraje totiž poplatky proplácely jen v některých, povětšinou krajských zařízeních.
Síť lékáren Dr. Max proplácela pacientům poplatky stejně jako lékárny patřícím krajům, ovšem ze svého. Teď za to plánuje chtít po krajích odškodné. (Ilustrační snímek)

Síť lékáren Dr. Max proplácela pacientům poplatky stejně jako lékárny patřícím krajům, ovšem ze svého. Teď za to plánuje chtít po krajích odškodné. (Ilustrační snímek) | foto: Jan StrouhalMF DNES

Provozovatel sítě lékáren má v ruce čerstvý rozsudek pražského vrchního soudu o tom, že takovým přístupem došlo k nekalé soutěži. Zvažuje proto podání série žalob na náhradu škody na kraje, které peněžité "dary" vybraným lékárnám dávaly.

Mezi žalovanými by v budoucnu mohl být i Olomoucký kraj. Ten v roce 2009 začal kompenzovat zdravotnické poplatky v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, zdravotnické záchranné službě a několika dalším vlastním zařízením.

Nyní již běží soud například v Českých Budějovicích, u kterého se Dr. Max domáhá náhrady od Jihočeského kraje. "V jižních Čechách se teď 'testuje', nakolik je, či není tato věc průchozí," potvrdil právní zástupce lékárenského řetězce Vlastislav Kusák.

"Máme pravomocné rozhodnutí, že se jednalo o nekalou soutěž. Teď už v podstatě řešíme konkrétní otázky škod." Pokud ve sporu proti Jihočeskému kraji uspějí, rozběhnou se asi podobné procesy i jinde," dodal.

Kraj dal na proplácení poplatků za dva roky 51 milionů

Olomoucké hejtmanství se zatím na případný soud nechystá. "Aktuálně jsme si vypracování právní analýzy v této věci nezadali," uvedl mluvčí kraje Ivo Heger. Upřesnil, že celkem v roce 2009 poskytli v souvislosti s regulačními poplatky dary za 36,32 milionu korun. O rok později to bylo 15,45 milionu.

Fakt, že "z daní všech" přispěli na poplatky jen některým pacientům, považoval za diskriminační i ředitel soukromé nemocnice v Jeseníku Jan Jedlička.

"Někteří lidé si neuvědomují, jak to bylo nespravedlivé hlavně k nim samotným. Jak babička z Vidnavy přišla k tomu, že v naší nemocnici musela poplatky zaplatit ze svého, ale obdobná babička hospitalizovaná v některé krajské nemocnici nemusela? Za ni poplatek z našich společných peněz zaplatil kraj."

"Že platili jen některým, bylo nespravedlivé a odnesli to pacienti, kteří neměli stejnou možnost jako ti v krajských nemocnicích," přikývl také ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich. Sám ale o podobném postupu, jako nyní zvažuje Dr. Max, nikdy neuvažoval. S někdejším postupem krajů přitom tehdy nesouhlasila ani Evropská komise. Proplácení poté poměrně rychle v krajích skončilo.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Najdete na iDNES.cz