Síť lékáren Dr. Max proplácela pacientům poplatky stejně jako lékárny patřícím krajům, ovšem ze svého. Teď za to plánuje chtít po krajích odškodné. (Ilustrační snímek)

Síť lékáren Dr. Max proplácela pacientům poplatky stejně jako lékárny patřícím krajům, ovšem ze svého. Teď za to plánuje chtít po krajích odškodné. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Síť lékáren může chtít po Olomouckém kraji odškodné za proplácení poplatků

  • 1
Řetězec lékáren Dr. Max plánuje žádat po krajích - včetně Olomouckého - odškodnění za to, že se kvůli proplácení třicetikorunových poplatků za recepty dostal do nevýhodné pozice. Kraje totiž poplatky proplácely jen v některých, povětšinou krajských zařízeních.

Provozovatel sítě lékáren má v ruce čerstvý rozsudek pražského vrchního soudu o tom, že takovým přístupem došlo k nekalé soutěži. Zvažuje proto podání série žalob na náhradu škody na kraje, které peněžité "dary" vybraným lékárnám dávaly.

Mezi žalovanými by v budoucnu mohl být i Olomoucký kraj. Ten v roce 2009 začal kompenzovat zdravotnické poplatky v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, zdravotnické záchranné službě a několika dalším vlastním zařízením.

Nyní již běží soud například v Českých Budějovicích, u kterého se Dr. Max domáhá náhrady od Jihočeského kraje. "V jižních Čechách se teď 'testuje', nakolik je, či není tato věc průchozí," potvrdil právní zástupce lékárenského řetězce Vlastislav Kusák.

"Máme pravomocné rozhodnutí, že se jednalo o nekalou soutěž. Teď už v podstatě řešíme konkrétní otázky škod." Pokud ve sporu proti Jihočeskému kraji uspějí, rozběhnou se asi podobné procesy i jinde," dodal.

Kraj dal na proplácení poplatků za dva roky 51 milionů

Olomoucké hejtmanství se zatím na případný soud nechystá. "Aktuálně jsme si vypracování právní analýzy v této věci nezadali," uvedl mluvčí kraje Ivo Heger. Upřesnil, že celkem v roce 2009 poskytli v souvislosti s regulačními poplatky dary za 36,32 milionu korun. O rok později to bylo 15,45 milionu.

Fakt, že "z daní všech" přispěli na poplatky jen některým pacientům, považoval za diskriminační i ředitel soukromé nemocnice v Jeseníku Jan Jedlička.

"Někteří lidé si neuvědomují, jak to bylo nespravedlivé hlavně k nim samotným. Jak babička z Vidnavy přišla k tomu, že v naší nemocnici musela poplatky zaplatit ze svého, ale obdobná babička hospitalizovaná v některé krajské nemocnici nemusela? Za ni poplatek z našich společných peněz zaplatil kraj."

"Že platili jen některým, bylo nespravedlivé a odnesli to pacienti, kteří neměli stejnou možnost jako ti v krajských nemocnicích," přikývl také ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich. Sám ale o podobném postupu, jako nyní zvažuje Dr. Max, nikdy neuvažoval. S někdejším postupem krajů přitom tehdy nesouhlasila ani Evropská komise. Proplácení poté poměrně rychle v krajích skončilo.