Jedna ze syntetických drog, kterou nabízí síť obchodů, do nějž patří i prodejna v Olomouci.

Jedna ze syntetických drog, kterou nabízí síť obchodů, do nějž patří i prodejna v Olomouci. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Síť obchodů s „legálními“ drogami dorazila také do Olomouce

  • 2
V Olomouci otevřel obchod, z něhož má obavy policie, radnice i protidrogová centra. Patří do sítě prodejen, u nichž odborníci zjistili, že jejich výrobky obsahují syntetické náhražky drog. Ty jsou vyrobené z legálních látek a v obchodech se prodávají pod nálepkou nepoživatelných suvenýrů.

Obchodníci, kteří se po zákazu těchto výrobků přesouvají z Polska do České republiky, mají u nás už 15 poboček, hlavně na Ostravsku a Českotěšínsku, a nikde jim zatím nikdo nedokázal v prodeji zabránit.

Prodejny s označením Amsterdam shop či třeba Smile shop oficiálně prodávají sběratelské předměty. V regálech jsou balíčky pojmenované jako Konkret, Good shit nebo například Cherry kokolino.

Odborníci, kteří zkoumali zboží z obdobných obchodů ze Stodolní ulice v Ostravě, v nich ale našli mefedron, jenž je v jiných evropských zemích na seznamu zakázaných látek, nebo i syntetické kanabinoidy, které mají psychotropní účinky podobné konopným drogám.

"Můžu potvrdit jen to, že jsme otevřeli pobočku v Olomouci," řekla asistentka vedoucího sítě obchodů se sídlem ve Stodolní ulici. Víc se odmítala o věci bavit.

Na internetových stránkách firma láká další prodejce například i ujišťováním, že pro výrobky v Česku neexistují žádné zákazy, omezení nebo dodatečná povolení pro jejich prodej.

"Prosíme, abyste o nich přemýšleli jako o přívěscích, suvenýrech, pohlednicích," nabádá zájemce, které upozorňuje, že navádění k požití "suvenýrů" je trestným činem. "Pro rozlišení výrobků používáme formulace jako profesional, amateur, light," nabízí vzápětí recept, jak to obejít.

Policie o prodejně ví, ale zasáhnout nemůže

Olomoucká policie sice o novém obchodě ví, ale nijak proti němu nemůže zasáhnout, protože se kolem něj neděje nic nelegálního. "Pokud však zjistíme nesrovnalosti, postavíme se k tomu čelem a budeme to řešit," informoval šéf olomoucké kriminálky Jiří Musil.

Způsob, jak obchodu zkomplikovat byznys, hledá i olomoucká radnice. "Nelíbí se nám to, hledáme cesty, ale zázrak jsme zatím nevymysleli. Čekáme na výsledky právní analýzy, kterou jsme si objednali, a o kterou se snad už příští týden budeme moci opřít," sdělil primátor Olomouce Martin Novotný.

Řešení hledá už i Nečasova vláda

Zástupci P-centra, které v Olomouci pomáhá lidem závislým na drogách, si myslí, že zasáhnout by měl hlavně stát. "Je nepochopitelné, proč stát tyto aktivity nepostihuje. Už proto, že bude muset vynaložit nemalé peníze na to, co takové drogy natropí," upozornila ředitelka centra Dagmar Krutilová.

Českotěšínští radní se už kvůli rozmachu podezřelých obchodů obrátili na premiéra Petra Nečase s žádostí, aby proti legálně prodávaným drogám v ulicích města zakročila vláda - podobně jako zákonodárci v Polsku, kteří díky nově přijaté novele zákona umožnili zatočit během jednoho dne na začátku loňského října s více než 1 300 obchody s drogami. V Česku se obchody se "sběratelskými předměty" začaly objevovat v listopadu. Od té doby jich je pořád víc.

"Pan premiér si nechá zpracovat důkladnou analýzu situace a rozbor způsobu řešení, které se osvědčilo na polské straně. Po těchto krocích je připraven jednat s ministrem vnitra o případných opatřeních," tlumočil reakci premiéra mluvčí vlády Jan Osúch.

,