Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skandály kontroverzního Kavříka ODS nevadí, bude krajským manažerem

  6:59aktualizováno  6:59
Dlouhá řada politických průšvihů. I to může být kvalifikace pro nového krajského manažera ODS. Do funkce totiž nastupuje kontroverzní Ladislav Kavřík, kterého v době jeho politického působení ve funkci starosty Mohelnice provázelo hned několik kontroverzních případů a skandálů.

Bývalý starosta Mohelnice Ladislav Kavřík. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Nejvážnější skandál spojený s Kavříkovým jménem byl podpis smlouvy na ručení městskými nemovitostmi na novou a později problémovou kotelnu bez vědomí zastupitelstva, který ho stál jak místo starosty Mohelnice, tak náměstka hejtmana.

Přestože odvolací soud zrušil původní podmíněný trest za zneužití pravomoci veřejného činitele, do vysokých funkcí se už Kavřík nevrátil. Ne že by se o to v posledních komunálních volbách nepokusil, ale jeho pokus o politický comeback, propadl. Přestože ho pak krajská ODS už do žádné vysoké funkce nechtěla, teď mu dává jiný lukrativní post.

O Kavříkově nástupu do funkce krajského manažera strany informoval zdroj z olomoucké organizace. "Nelíbí se mi, když tak významný manažerský post obsadí člověk, který má za sebou řadu skandálů. ODS nemá zapotřebí dávat takové trafiky," sdělil politik, který si nepřál uvést jméno.

Zároveň také uvedl, že vedení strany tlačilo na Kavříkova předchůdce Jiřího Radila, aby z funkce odešel. Radil říká, že to není pravda. "Strávil jsem na tomto postu už dvacet let. Chci zkusit něco jiného," sdělil Radil. Zvláštní ale je, že odchází do nejistoty. "V současné době nemám nic jistého," přiznal.

Rada Kavříka doporučila. Pro zkušenosti a práci ve straně

Kavřík se ještě v roce 2010 pokusil dostat se znovu do mohelnického zastupitelstva, ale neúspěšně. "Politické ambice už nemám. Manažer v ODS není politická funkce," vysvětlil expolitik, který byl před lety také předsedou ODS v šumperském okrese, místopředsedou olomoucké krajské organizace a šéfoval buňce v Mohelnici. Dál své působení v nové funkci komentovat nechce.

Kavřík bude straně zajišťovat například její provozní věci či se podílet na organizování kampaní. Současný krajský šéf ODS Robert Knobloch odmítl, že by Kavřík dostal nějakou trafiku.

"Potřebovali jsme náhradu místo Jiřího Radila. Regionální rada doporučila pana Kavříka hlavní kanceláři ODS s ohledem na jeho zkušenosti a práci, kterou v ODS odvedl. Není nic, co by ho pro tuto práci předem jakkoli diskvalifikovalo," uvedl Knobloch s tím, že další uchazeči o post neměli takové zkušenosti. "Navíc mají politické ambice, což na tomto postu není dobré," dodal Knobloch.

Vedle téměř likvidačního podpisu pro Mohelnici na ručení městským majetkem za pochybný projekt má Kavřík na svědomí další závažné skandály v politice. Jako šéf ODS šumperského okresu třeba inicioval zrušení silné zábřežské organizace za to, že do rady nechala zvolit komunistu. Sám ale ve funkci starosty Mohelnice s komunisty v zastupitelstvu dlouhá léta otevřeně spolupracoval.

Výčet Kavříkových skandálů je dlouhý a pestrý

Kvůli jeho liknavosti také hrozí Mohelnici, že bude muset platit desítky milionů za odvoz nelegálně navezených odpadů na skládku v Líšnici, kterou se město zavázalo zrekultivovat stavebním materiálem.

Jenže privátní firma zajišťující v Mohelnici likvidaci odpadů tam dál vozila odpadky. Upozornění od starosty Líšnice ani mohelnické opozice nebral v potaz a tvrdil, že firma zajišťuje rekultivaci k plné spokojenosti města.

Tím navíc výčet nekončí, Kavřík třeba také nepotrestal šéfredaktora městského zpravodaje a svého stranického kolegu v zastupitelstvu Ctirada Štipla za urážlivý text očerňující opoziční zastupitelku Janu Hamplovou. Město se později muselo omluvit a zaplatit statisíce korun za hrubé urážky. Štipl za to nebyl nikdy potrestán.

Asi nejslavnější Kavříkův výrok je z roku 2002, kdy si pořídil ve městě vývěsku, aby mohl reagovat na texty mohelnické opozice a údajnou nepřízeň médií. V televizi tehdy řekl: "Pravda má mnoho podob, ale žádná z těch otištěných se neblíží mojí pravdě. Chtěl bych občany informovat i o svojí pravdě, i když nemusí být absolutní."
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Najdete na iDNES.cz