Nad opravou olomouckého výstaviště a legendárního pavilonu A visí otazník.

Nad opravou olomouckého výstaviště a legendárního pavilonu A visí otazník. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Opravy Flory mají brzy začít. Zbrzdit je může stížnost Skansky

  • 0
Rozsáhlá přestavba olomouckého výstaviště Flora za desítky milionů korun se možná nestihne v termínu. Rekonstrukci může zdržet námitka Skansky u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Magistrát ji totiž vyloučil z výběrového řízení. Zakázku nakonec vyhrála místní společnosti Gemo.

Skanska o práci, jejíž součástí je na Floře i přestavba legendárního pavilonu A, měla také zájem. Magistrát ji však z výběrového řízení vyloučil. Podle Skansky neoprávněně. Náměstek olomouckého primátora Martin Major za vším vidí otázku výkladu zákona. Kdy ÚOHS v tomto sporu, o němž jako první informoval Deník, rozhodne, však prozatím není známo. Smlouvu s Gemem však město již podepsalo, jeho dělníci se na Floře mají objevit na začátku ledna.

Legendární "Áčko"

Ve výběrovém řízení na přestavbu olomouckého výstaviště Flora a pavilonu A, kterého se zúčastnilo 16 firem, zvítězila firma Gemo, jež náklady vyčíslila na cca 170 milionů korun. Město s ní už podepsalo smlouvu. Práce by měly začít hned na začátku ledna, vše by mělo být hotové do poloviny roku 2015.

Jejich úkolem bude především kompletní přestavba a modernizace středobodu všech olomouckých výstav - nyní zavřeného pavilonu A. Vedle toho získá Flora novou správní budovu, jež bude stát u stěny domu, jenž s výstavištěm sousedí ve Wolkerově ulici, parkoviště pro stovku aut či nový vjezd, který propojí Wolkerovu a Zamenhofovu ulici. Hotovo by vše mělo být nejpozději do poloviny roku 2015.

Kuriózní je, že klíčových je ve sporu o zakázku za desítky milionů v tomto ohledu pouhých deset tisíc korun. Jde o cenu šesti položek rozpočtu, který Skanska předložila magistrátu ve své nabídce ve výběrovém řízení. U každé z nich ovšem uvedla nulové náklady. Jinak řečeno, neocenila je.

Vyloučení Skansky navrhla externí firma

"Jednalo se například o sodíkovou výbojku, záložní akumulátor nebo příplatek za přesun hmot. Náklady na tyto položky byly přiřazeny k jiným položkám. Výbojka tak byla oceněna společně s lampou, akumulátorem se světelnou tabulí, jíž je součástí, a podobně. Zvolený postup plně korespondoval se zněním smlouvy a je dle našeho názoru logický," vypočítává ředitelka odboru komunikace společnosti Skanska Lucie Nováková.

Lidé, kteří měli výběrové řízení na přestavbu Flory na starosti, si to ovšem nemysleli. Skanska tak musela položky označené nulou vysvětlit. Podle Novákové se tak už stalo. "Přesto jsme byli ze zadávacího řízení vyloučeni. S odůvodněním, že naše nabídka je z důvodu nevyplnění šesti položek neporovnatelná s ostatními a že toto nevyplnění představuje porušení zadávacích podmínek," líčí Nováková.

Ilustrační snímek

Vítězem soutěže o zakázku, kde se na začátku počítalo s náklady ve výši kolem tří set šedesáti milionů korun, se tak stala společnost Gemo. Její nabídka přesahuje sto sedmdesát milionů korun. "Je to obrovská úspora," vyzdvihl několikrát náměstek Major.

Vyloučení Skansky z výběrového řízení má město podle něj podložené několika právními posudky. "Navíc jsme toto výběrové řízení zadali externí firmě. A tento postup nám navrhla přímo ona," dodává Major.

Skanska navrhovala předběžné opatření, úřad ho nevydal

Právě cena byla v soutěži o Floru, jíž se zúčastnilo celkem 16 firem, rozhodujícím kritériem. S absolutně nejnižší částkou ovšem do výběrového řízení šla následně vyloučená Skanska. Gemo v tomto směru podle své mluvčí předčila o sedm milionů korun.

"Proti vyloučení jsme podali námitku k zadavateli, a protože nám nebylo vyhověno, odvolali jsme se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle nás nemá šest položek v souhrnné ceně deseti tisíc korun určovat osud nabídky za více než 160 milionů," dodává Nováková.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj potvrzuje, že se jeho úřad těmito výhradami Skansky skutečně zabývá. "Vzhledem k tomu, že správní řízení zatím nebylo ukončeno, nelze sdělit více informací. Termín vydání rozhodnutí nelze předjímat," říká Rafaj. Zda a jak verdikt jeho úřadu do modernizace Flory zasáhne, tak prozatím zůstává otázkou.

Náměstek Major však zdůrazňuje, že ÚOHS v tomto sporu nevydal žádné předběžné opatření, byť mu to Skanska navrhovala. Smlouvu o rozsáhlé modernizaci Flory tak již Olomouc s Gemem uzavřela. Práce by měly začít v závislosti na počasí právě nyní - první týden v lednu. "Z mého pohledu jde o otázku či problematiku výkladu práva a zákona o zadávání veřejných zakázek," přemítá nad výhradami Skansky Major.