Lyžařské středisko letošní teplá zima přivedla na pokraj krachu. Občanské sdružení, které ho provozuje, proto hledá investora.

Lyžařské středisko letošní teplá zima přivedla na pokraj krachu. Občanské sdružení, které ho provozuje, proto hledá investora. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Teplá zima zdecimovala skiareál na Červenohorském sedle, je na prodej

  • 7
Letošní nezvykle teplá zima zruinovala nejznámější lyžařský areál Jesenicka na Červenohorském sedle. I kvůli absenci umělého zasněžování za celou sezonu nic nevydělal. Občanské sdružení Ski klub Šumperk, které středisko vlastní, proto vyjednává o vstupu strategického partnera.

"Zima pro nás byla skutečně katastrofální. Bez finanční injekce se už bohužel neobejdeme. Jednání s případným investorem mohu potvrdit," sdělil jednatel Ski klubu Šumperk Tomáš Klíma.

Areál byl jediným z velkých jesenických středisek, které vlastnilo občanské sdružení. Starostové z obcí ležících v podhůří Červenohorského sedla se přitom shodují, že to byla jedna z brzd rozvoje.

"Je dobře, že do vedení areálu vstoupí klasická obchodní společnost. Vstupem majoritního vlastníka by se areál mohl pozvednout," míní například starosta Loučné Pavel Martínek.

"Ten areál se nerozvíjel, přitom je to oblast s nejlepšími terény pro sjezdové lyžování v Jeseníkách. Věřím, že nový majoritní vlastník to může změnit," přidal se i starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík.

Investorem by mohla být firma z dalšího skiareálu

Podle informací MF DNES je tímto investorem firma stojící za lyžařským střediskem Ski park ve Filipovicích. Spolumajitel střediska Miroslav Páral informaci nepotvrdil ani nevyvrátil.

"Nebudu to komentovat," řekl Páral. A podobně neurčitě se vyjádřil také jednatel Ski klubu Tomáš Klíma.

"Jednáme s případným strategickým partnerem. Víc k tomu v současné době není možné říct," zdůraznil. Odmítl ale, že by po vstupu strategického partnera přestalo fungovat úspěšné středisko výchovy mladých lyžařů, ze kterého vzešel například úspěšný olympionik Ondřej Bank.

"Sportovní oddíl bude dál plnohodnotně pokračovat s kompletní podporou. Obavy z jeho zrušení jsou zbytečné," uvedl Klíma.

Na Červenohorském sedle se lyžovalo už za první republiky

Pokud se transakce uskuteční a přijde nový většinový majitel střediska, bude už především na něm zásadní investice, kterou šumperský Ski klub dlouho připravoval, ale nezdařila se. Jde o systém umělého zasněžování.

Právě absence technického sněhu při nedostatku přírodního totiž letos způsobila, že se téměř celou sezonu na sjezdovkách Červenohorského sedla nelyžovalo. Areál navíc leží z velké části na církevních pozemcích, takže majitele čekají rovněž složitá jednání s katolickou církví.

Lyžování má na Červenohorském sedle bohatou historii, jehož počátky sahají už do období první republiky. Samotné středisko pak začali budovat lyžařští nadšenci pod hlavičkou Ski klubu Šumperk v padesátých letech a v roce 1958 byl postaven první lyžařský vlek.

Postupně se stal areál jedním z nejznámějších středisek v Česku. Má šest kilometrů sjezdovek nejrůznější obtížnosti a přepravní kapacitu 7 200 lyžařů za hodinu.