Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děla ve skiareálech chrlí sníh nonstop, provozovatelé věří v prázdniny

  9:45aktualizováno  9:45
Jarní prázdniny, druhý vrchol zimy pro provozovatele skiareálů, se blíží, a vlekaři proto nechtějí nic ponechat náhodě. Snaží se využít naplno poklesu teplot a zasněžují na maximum, aby byly všechny sjezdovky připravené a bylo na co lyžaře lákat.
Skiareály v Olomouckém kraji v posledních dnech naplno zasněžují, aby byly naplno připraveny na jarní prázdniny. (Ilustrační snímek)

Skiareály v Olomouckém kraji v posledních dnech naplno zasněžují, aby byly naplno připraveny na jarní prázdniny. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Mrazivé počasí posledních deseti dnů umožnilo vyrábět alespoň technický sníh, toho přírodního totiž mnoho nenapadlo. Pro všechny tak bylo prioritou nachystat co nejlepší podmínky na jarní prázdninové turnusy, které nyní začínají.

"Děla byla v provozu nonstop prakticky sedm dní. A protože první prázdninový týden má právě Olomouc, bylo pro nás zásadní areál připravit," uvedl například spolumajitel skiareálu v Hlubočkách na Olomoucku David Jarmar.

Jarní prázdniny v Olomouckém kraji

Jesenicko, Šumpersko, Olomoucko
3. února - 9. února 2014

Prostějovsko
17. února - 23. února

Přerovsko
24. února - 2. března 2014

Počítá, že jenom na elektřinu spotřebovanou děly pro zasněžování, bude areál vydělávat několik dní. "Předpokladem ale je velmi slušná návštěvnost," řekl Jarmar.

Podobně, prakticky na začátku zimy, jsou i některé další areály v Jeseníkách. Rodiny s dětmi, které sem dorazí trávit volno, to ale nepoznají. Dobře vysněžené sjezdovky jsou už i na Miroslavi v Lipové-lázních.

"Jsem rád, že se nám podařilo zachytit jarní prázdniny. Další propad po nepovedených svátcích na přelomu roku si už nemůžeme dovolit," sdělil majitel střediska Miroslav Miloš Hladký.

Zatímco v Koutech už vysněžili i novou sjezdovku...

Z velkých areálů, které zvládly i nepřízeň počasí minulých týdnů, jsou jedny z nejlepších podmínek v Koutech nad Desnou, kde leží kolem padesáti centimetrů většinou technického sněhu.

"Mrazivé dny nám umožnily podstatně vylepšit podmínky pro lyžování a konečně se nám podařilo taky vysněžit novou sjezdovku," popsal ředitel kouteckého areálu Petr Marek. Jde o tři kilometry dlouhou pohodovou trať, která je nejdelší v Jeseníkách. Teď ji otestují první prázdninoví návštěvníci.

"Jde o ideální svah pro rodiny s dětmi, jaký nám dosud chyběl," doplnil ředitel Marek.

...Červenohorské sedlo má bez zasněžování i nadále smůlu

Zatímco ostatní velká lyžařská střediska jsou už na prázdninový nápor připravena, areál Červenohorské sedlo patřící Ski klubu Šumperk zůstane i v dalších dnech mimo provoz. Od silnice ze Šumperka na Jeseník, která středisko půlí, to přitom vypadá na zimní idylu.

"My jsme bohužel kvůli ochraně přírody a zčásti taky kvůli církevním restitucím odkázáni na přírodní sníh, a toho je letos minimum. Těch pět až deset centimetrů, které na sjezdovkách máme, ani zdaleka nestačí," sdělil ředitel Ski klubu Šumperk Jiří Hanák.

Pořád ale věří, že sníh napadne. "Musí to být ale vydatné sněžení, ne jako dnes, kdy proletuje jakási bílá krupice. To je jenom na pocukrování. Červenohorské sedlo teď vypadá na pohled jako v nejlepší zimě, protože všude je bílo, ale opak je pravdou," povzdychl si ve čtvrtek odpoledne Hanák.

Je si vědom toho, že pokud se Ski klubu Šumperk nepodaří podchytit alespoň část prázdnin, dostane se do ekonomických problémů.

Běžkaři si v Jeseníkách zatím až na jednu trasu nezajezdí

Zatímco na sjezdovkách si majitelé většiny areálů vypomohli technickým sněhem, na běžkařských trasách je situace mnohem horší. Rodiny přijíždějící na prázdniny si tak běžky s sebou vzít mohou, moc si na nich ale nezajezdí. Většina tras je nesjízdných.

"Se sněhem je to jedna velká bída. Mezi Červenohorským sedlem a Švýcárnou je ho tak málo, že není možné stopu strojově upravit. Lidé tam jezdí spíš ze zoufalství," uvedl rolbař Miroslav Vobořil.

Podobně je na tom jesenické sedlo Skřítek. Tamní běžkařské trasy přitom jindy patří k nejvyhledávanějším v Jeseníkách.

"Je tady tak málo sněhu, že o nějaké sjízdnosti nemůže být řeč. Naposledy jsem upravoval stopy před Vánoci. Potom sníh sjel a těch pár centimetrů, co občas napadne, nic neřeší," uvedl rolbař ze Skřítku Hubert Uhmann.

Prázdninoví běžkaři tak musí čekat alespoň do prvního vydatnějšího sněžení. Dobře sjízdná je v současnosti pouze trasa Švýcárna - Ovčárna v nejvyšších partiích Jeseníků.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

Trh s byty nejvíc ožil na Jesenicku, OIomoucko a Přerovsko dál stagnuje

Ilustrační snímek

Trh s byty se v Olomouckém kraji po delší době hýbe směrem nahoru, byť ne v celém regionu. Nejvíc se oživil v Jeseníku,...

Zlaté Hory chtějí prolomit vládní veto a znovu v Jeseníkách těžit zlato

Milan Blažeňák a Miroslav Klapich u posledního vytěženého vozíku s rudou který

Město Zlaté Hory na Jesenicku zahájilo tažení za obnovení těžby zlata, kterého tu v zemi ještě stále leží tuny. Chtějí...

Najdete na iDNES.cz