Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Olomouci se bude ve druhém kole zápisu do školek bojovat o 72 míst

  8:37aktualizováno  8:37
Na konci dubna se rodiče v Olomouci znovu utkají o místa v mateřských školách. Radnice totiž díky novým třídám vypíše druhé kolo zápisu, ve kterém se bude bojovat o sedm desítek míst. Další dvacítka dětí pak může uspět ještě při odvolání po prvním kole.
Zájem o místa ve školkách nyní v Olomouci vysoce převyšuje nabídku. Radnice teď díky novým oddělením nabídne další místa, na všechny děti se ale stejně nedostane. (Ilustrační snímek)

Zájem o místa ve školkách nyní v Olomouci vysoce převyšuje nabídku. Radnice teď díky novým oddělením nabídne další místa, na všechny děti se ale stejně nedostane. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Přetlak při zápisech do olomouckých mateřských škol má zmírnit 128 míst v pěti nových třídách. Na více než sedm desítek z nich vypíše město na konci dubna druhé kolo zápisů. Z toho prvního nicméně odešlo s nepořízenou 451 dětí. Bezmála třetina všech, které jejich rodiče letos přihlásili.

"Odsouhlasili jsme navýšení kapacity městských školek. Od prvního září tak otevřeme dvě nové třídy na Mateřské škole Jílová a pak i tři při Mateřské škole Holečkova. Celkem jde o místa pro 128 dětí," potvrdil rozhodnutí olomouckých radních náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Náklady na nová místa ve školkách vyčíslil na zhruba osm a půl milionu korun. Magistrát však očekává, že se díky nabídkám firem při výběrovém řízení dostane ve výsledku na nižší částku.

Při letošních zápisech se nenašlo místo pro 451 dětí

"Na Jílové tak znovu otevřeme oddělení, které zde bylo dříve zrušeno kvůli nízkému počtu přihlášek. Na Holečkově pak využijeme prostory družiny při tamní základní škole. Je to jedno z křídel její budovy, které má samostatný vchod. Musíme tady vedle drobných oprav zrekonstruovat i sociální zařízení," přiblížil Šnevajs.

Počítá přitom s tím, že všechna nová místa budou v těchto mateřinkách sloužit již do začátku příštího školního roku. Přihlášky při letošních zápisech podalo celkem 1 388 rodičů. Někteří ale obešli více mateřinek, takže se žádostí ve výsledku sešlo přes dva tisíce. Místo se nakonec nenašlo pro 451 dětí.

Ty tak mají díky novým třídám druhou šanci, Mateřská škola Holečkova v městské části Povel jich přijme ještě 72. "Tady uspořádáme druhé kolo zápisu. Předpokládáme, že to bude v posledním dubnovém týdnu," upřesnil Šnevajs.

Radnice chce boj o místa ve školkách ukončit do dvou let

Nové kapacity na Jílové ve čtvrti Neředín pak ti, co místo zatím nenašli, obsadí ještě v rámci prvního kola zápisu a odvolacího řízení. "Do těch nových tříd jsme již přijali pětatřicet dětí. U zbývajících jednadvaceti míst mají z těch doposud neúspěšných největší šanci především předškoláci, pro které je poslední rok ve školce povinný," uvedla již dříve tamní ředitelka Jana Laštovicová.

Olomoucká radnice pak předpokládá, že by v poslední době každoroční boje rodičů o školky mohly skončit zhruba do dvou let. Na rok 2013 pak město plánuje otevřít zhruba dalších padesát míst po přestavbě budovy někdejší chirurgie ve čtvrti Řepčín.

"Nová oddělení připravujeme s Univerzitou Palackého i na ulici Šlechtitelů. Příští rok navíc přijde k zápisům o osmdesát dětí méně než teď. Poté by to mělo být již zhruba stejné. Nikdo bohužel neví, kolik se jich narodí letos či v následujících letech, ale k tak velkým výkyvům jako v devadesátých letech by již dojít nemělo," uvedl Šnevajs.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce vyrůst do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

Najdete na iDNES.cz