Děti, které nejí tradiční jídla, mají v olomouckých školních jídelnách při výběru většinou smůlu. Vaří jen jedno jídlo.

Děti, které nejí tradiční jídla, mají v olomouckých školních jídelnách při výběru většinou smůlu. Vaří jen jedno jídlo. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dvě jídla na menu ve školní jídelně? To je v Olomouci stále přepych

  • 7
Jen velmi pomalu se zlepšuje nabídka jídel ve školních jídelnách nejen v Olomouci. Ne všechny například nabízejí dětem možnost výběru dietního jídla bez lepku či bezmasého pokrmu. Zájem o takové stravování přitom je.

"Jídelny u nás v kraji trochu zaspaly dobu, dnes už je jinde běžné, že se nabízí více jídel a vaří se i ta ne úplně tradiční, u nás ale ne," řekla Helena Vaculíková, vedoucí školní jídelny při Fakultní základní škole dr. Milady Horákové a Mateřské škole Olomouc v Rožňavské ulici. Její jídelna jako jediná v Olomouci každý den nabízí výběr ze dvou jídel.

Navíc tu kuchařky pořádají pro děti i rodiče speciální týdny, ve kterých mohou ochutnat zvláštnosti světové kuchyně či třeba jídla uvařené ze zdravých surovin.

 "Vaříme pak třeba tempeh, tofu či hlívu ústřičnou. Myslím si, že už je dávno ta tam doba, kdy by bylo třeba každý den vařit maso. A děti už to ani nevyžadují, tak proč nezkusit něco nového," vysvětlila vedoucí jídelny.

Ve svém úsilí je však v Olomouci zatím sama, ostatní jídelny nabízí jen jedno jídlo, případně jej připraví i v bezlepkové variantě.

Nelze vyjít vstříc všem

"Na některých školách jsou kuchařky, které mají kurz dietního stravování. Nejčastěji pak vaří bezlepkovou dietu, vše ale musí být s rodiči smluvně domluvené. Nelze jídelny nutit, aby vařily něco dalšího," říká Hana Kabátová z Krajské hygienické stanice Olomouc.

Podle ní jídelny rozhodně nemusí vařit například veganská jídla. "Je to životní styl stejně jako vegetariánství, na dietu mají nárok pouze děti se zdravotními problémy," prohlásila Kabátová.

Bezlepkovou dietu pak začala nabízet před nedávnem i jídelna při Základní škole Stupková, která zaváží jídlo i na školu v Mozartově ulici, jejíž ředitel Zbyněk Kundrum je sám vegetariánem.

"Mrzí mě, že nejsou v nabídce i bezmasá jídla, protože ráno přijdu do práce a celý den jsem o chlebu. Ale chápu to, je to moje svobodné rozhodnutí, zatímco třeba děti s bezlepkovou dietou si prostě vybrat nemohou," říká Kundrum.

Drobný posun v podobě bezlepkové diety však vítá. "Zatím je to teprve v zárodku, dietu u nás využívají asi dvě děti. Ale v listopadu máme třídní schůzky, na kterých všechny rodiče upozorníme, že si mohou od lékaře papír potvrdit."

Ani rodiče vegani či vegetariáni však na jeho škole nenarazí. "Každému, kdo má nějaké zvláštní stravovací požadavky, umožňujeme donést si vlastní jídlo, které se potom ohřeje v mikrovlnce," popisuje, jak jeho škola vychází rodičům i dětem vstříc.

Vyřešit různé nároky na jídlo chtěla i olomoucká radnice, zatím však bez úspěchu. "Hledali jsme možnosti. Uvažovali jsme například nad tím, že by se tato jídla vařila v jedné jídelně. Je to však kvůli rozvozu technicky nemožné a my nemůžeme nutit rodiče, aby své dítě dávali do konkrétní školy, kde takto vaří," vysvětlila Hana Fantová, vedoucí Odboru školství olomoucké radnice.

Měli by však rodiče o jiná jídla vůbec zájem?

Podle Heleny Vaculíkové ano. Nejprve si prý k druhému jídelníčku, na kterém se velmi často ocitnou úplně bezmasá jídla, nacházely děti cestu hůře. Teď se to ale změnilo.

"Ze začátku jsme dělali zhruba třicet až čtyřicet porcí, nyní je to už sto padesát. To je při počtu 400 žáků naší školy už docela významné číslo," zhodnotila Vaculíková, podle které se rodiče po nových jídlech ptají a chválí si je.

"Volají nám, jsou unešení. Je škoda, že touto cestou nejde více škol."

Standardně pak jídelna nabízí také možnost bezlepkové diety. "Aby u nás dítě mohlo dostávat bezlepkovou dietu, musí donést papír podepsaný od rodiče. S rodiči pak každý týden vybereme z obou jídelníčků jídla, která jim uvaříme. Sami rodiče nám k tomu píšou poznámky tak, aby byla skutečně bezlepková," dodává s přáním, aby se jídelny do vymýšlení nových jídel pustily s větší vervou.

"Je to samozřejmě práce nad rámec povinností, ale bylo by pěkné, kdyby měly děti na výběr i jinde."