Čas potvrdil kritiku Namira. Nájem městu nevyhovuje, parkoviště neláká

  • 5
Soukromý developerský projekt, který drží nad vodou jen desítky milionů z olomoucké kasy. Tím se stala kontroverzní budova Namiro, v níž je od roku 2013 v podnájmu podstatná část magistrátu. Čas dal za pravdu jejím kritikům. Jiné zájemce neláká, nájemné je pro město nevýhodné a podzemní parkoviště málo využívané.

Město za sestěhování úředníků z vlastních do pronajatých prostor v Palackého ulici již dříve čelilo kritice, od antimonopolního úřadu dostalo i statisícovou pokutu. Teď se ale ukazují další slabiny „plánu Namiro“. Podstatná část argumentů, kterými jej politici před lety obhajovali, totiž neplatí. A výhrady k Namiru už má dokonce i nynější vedení města.

Prázdné přízemí Namira

První bolest Namira je patrná na první pohled. Kromě města se do něj totiž žádní jiní podnájemníci nehrnou. A tak místo slibovaného zaplněného přízemí míjí návštěvníci úřadu už dva roky především prázdné a zaprášené výlohy.

Původní vize o buticích a kavárně tak zůstala pouze ve staré tiskové zprávě magistrátu o začátku stavby z ledna 2011. Z celkem devíti nebytových prostor je jich dnes pět prázdných, obsazené jsou navíc jen ty nejmenší. Nereprezentativní cesta na magistrát už začíná vadit i současným představitelům Olomouce.

Obchodníci v Namiru

V poloprázdném přízemí Namira dnes funguje květinářství, pobočka firmy nabízející interiérové dveře a podlahy, prodejna dámského prádla spojená s odborným poradenstvím a výdejní pobočka velkoobchodu s kadeřnickými potřebami.

Je možné říci, že jde snad až na květinářství o úzce specializované prodejny, do nichž zákazníci při shánění konkrétního zboží vyrazí bez ohledu na umístění obchodu. Rozhodně tak neplatí, že by se z přízemí Namira stal živoucí kout města, do něhož by člověk každý den zamířil do obchodu či kavárny.

„Vedení města má určité výhrady ke stavu pronajímané budovy, mimo jiné také k neobsazeným nebytovým prostorám. Záměrem je proto vyvolat jednání s vlastníkem na toto téma,“ připustila po dotazech MF DNES mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

Jde tak o vůbec první náznak kritiky, který kdy ze strany města na adresu Namira oficiálně zazněl. Smlouva mezi ním a magistrátem je však podepsána minimálně na deset let. Takže pokud vlastník budovy - společnost Namiro - nebude chtít, k žádné dohodě nedojde.

Přízemí Namira je příliš drahé, říká majitel realitky

Pronajmout či prodat z podstatné části prázdné přízemí Namira se snaží Hanácká realitní kancelář. O důvodech, proč se to nedaří, má její majitel Petr Korytar jasno.

„Je to úplně jednoduché, je to drahé. Vlastníci si spočítali investici, kterou do toho vložili, a tu by chtěli zpátky. Ten dům tím, že se podsklepil na dvě patra, vyšel na hodně peněz. Ale to ne každý uzná,“ vysvětluje Korytar.

Majitele Namira kancelář podle jeho slov několikrát na jejich příliš vysoké požadavky upozornila, prozatím bez výsledku. Důvodem je velmi pravděpodobně fakt, že drtivá část Namira přináší majitelům velké peníze díky úřednickému podnájmu.

„Zainvestovali tolik peněz, nechtějí na tom prodělat. Více méně je finance netlačí natolik, aby museli jít pod cenu,“ míní Korytar.

Podzemní parkoviště využívá v průměru 50 aut denně

Jednatel Namira Roman Navrátil to ale odmítá. „Při prodejích jsme zlevnili o 10 tisíc na metr. To je věc, která je asi dva měsíce stará. Nebytové prostory jsme rozdělili na menší, ty velké se moc prodávat nedaly. Není pravda argument, že bychom s tím nepotřebovali nic dělat,“ říká Navrátil.

Dodává, že jedno z míst v přední části Namira je čerstvě prodané. Zaplňování přízemí prý navíc půl roku komplikoval fakt, že nebylo ustanovené společenství vlastníků.

Druhý snad ještě palčivější problém Namira se skrývá v podzemním parkovišti. Politici jím budovu před lety nejčastěji a nejsilněji hájili. Byť na místě, kde stojí, parkoviště do té doby bylo. Kritiky měl umlčet fakt, že se v Namiru bude parkovat ve dvou patrech. Ta tu sice jsou, realita je ale jiná.

Desítky parkovacích míst nikdo nevyužívá

Běžní návštěvníci Namira totiž mohou využívat jen jedno patro, druhé, ležící pod ním, je zavřené. Vjedou sem jen ti, kteří si tu stání koupí za 350 tisíc. Z celkových zhruba 130 míst jich je podle Navrátila prodaných přes padesát. Stání pro sedmdesát vozů tak v Namiru u centra leží ladem.

„Buď se prodají, anebo když bude zaplněný vrch, můžeme využívat i spodní patro. Ale není to na pořadu dne, zatím dostačuje to horní,“ dodává Navrátil.

V prvním patře nehlídaného podzemního parkoviště mohou lidé stát zadarmo čtvrt hodiny, pak platí. MF DNES ho v minulých dnech v pracovní době magistrátu opakovaně navštívila, vždy tu stálo maximálně pár desítek vozů. Naděje, že by Namiro okolí či dokonce auty přeplněnému centru města výrazně ulevilo, se nenaplnily.

Navrátil se ale snaží parkoviště hájit. „Měsíčně je tam asi 1 500 vjezdů a výjezdů, takže využívané je hodně. Pro srovnání, když tu město mělo staré parkoviště, bylo to 400 vjezdů a výjezdů. My máme 1 500 a z toho 700 je těch čtvrthodinových,“ srovnává.

Zjištění MF DNES, že v Namiru parkovaly většinou desítky aut, ovšem neodmítl. „Záleží, ve kterou dobu tam jdete. Někdy tam bývá padesát, šedesát aut, jindy dvacet,“ přemítá Navrátil.

Slabému využití parkoviště Namira ale odpovídají i jeho čísla. Pokud do podzemí vjede na 1 500 aut měsíčně, jde při rozpočítání do třiceti dnů v měsíci o průměr 50 aut denně.

Výše milionového nájemného už městu nevyhovuje

Již podepsaná smlouva s Namirem pak Olomouci zkomplikuje i možné řešení dalšího problému, který na město kvůli ní padl. Je jím jednání o snížení nájemného. Kritika za jeho výši na město pršela už před lety, kdy se o stěhování začalo mluvit.

Dle předcházející dohody totiž mělo až dvacet let na účet Namira z kasy Olomouce ročně dorazit kolem dvaceti milionů. Majitelé měli jistotu, že by jim veřejné peníze dům za zhruba 400 milionů postupně celý zaplatily.

Nakonec lehce ustoupili, radnice pod vedením primátora Martina Novotného z ODS vyjednala slevu. Místo dvaceti platí ročně osmnáct milionů.

Ale už dnes se - zhruba dva roky od nastěhování úředníků - ukazuje, že to nestačí. A to kvůli současnému vývoji tržních nájmů za kancelářské prostory. Podle Štědré se obecně otáčí ve prospěch nájemců.

„Velmi pravděpodobně tak proběhne ze strany vedení města jednání, jehož cílem bude snížit provozní náklady pronajímaných prostor,“ podotýká mluvčí.

O odchodu z Namira navzdory tomu město v čele s primátorem Antonínem Staňkem z ČSSD usilovat nebude. „Dnes reálně neexistuje alternativní řešení,“ říká Štědrá.

Za Namiro padla statisícová pokuta

Namiro se Olomouci prodražilo kvůli pokutě, dostala ji od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v prosinci 2013. Musela zaplatit 300 tisíc. Úřad město potrestal za obcházení zákona o veřejných zakázkách, když radnice s Namirem podepsala smlouvu o budoucí nájemní smlouvě.

„Uzavření smlouvy a postup zadavatele před jejím uzavřením vykazují všechny znaky veřejné zakázky, konkrétně podlimitní veřejné zakázky na stavební práce,“ stojí v rozhodnutí úřadu.

Měl za to, že Olomouc měla vypsat výběrové řízení. Mohla tak dostat výhodnější nabídku.

Tehdejší vedení města pochybení odmítlo, ale proti pokutě se neodvolalo. Vysvětlilo to obavou, že by se pokuta ve výsledku mohla naopak ještě zvýšit.

Kritice Namiro čelilo i od Transparency International, která upozornila na riziko, že vedení města „mohlo jít na ruku soukromému investorovi“.