Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvy na zlobivé děti si školy chválí, rodiče mají z podpisu respekt

  9:50aktualizováno  9:50
Nová zbraň proti špatnému chování žáků na základních školách v Olomouckém kraji už funguje. Takzvané smlouvy s rodiči se tento školní rok v regionu testují na čtyřech základních školách. A ty si je zatím pochvalují. Podpis smlouvy totiž na rodiče působí jinak než pouhý rozhovor.
Čtyři školy v Olomouckém kraji testují smlouvy, které uzavírají s rodiči zlobivých dětí. A zatím si je pochvalují, rodiče mají z podpisu respekt. (Ilustrační snímek)

Čtyři školy v Olomouckém kraji testují smlouvy, které uzavírají s rodiči zlobivých dětí. A zatím si je pochvalují, rodiče mají z podpisu respekt. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Například ve škole v Újezdu na Olomoucku s matkou jednoho z žáků podepsali jakýsi "předstupeň" smlouvy s rodiči - záznamový arch. A vyplatilo se. Ukazuje se, že podpis budí respekt.

"To už nebylo jako na třídních schůzkách či při rozhovoru. Jasně jsem viděl, že podpis již něco znamená. Rodiče pevněji zavazuje k tomu, že se o svého potomka budou více zajímat," pochvaluje si tamní výchovný poradce a jeden z kantorů Radek Pohořelský.

Problémy s chováním se poté u daného žáka už neobjevily. "Přímo smlouvu s rodiči jsme tak u nás ještě nepodepisovali. Ale už tady se ukázalo, že podpis na rodiče funguje. To má arch i smlouva společné. Doufám, že se v jejím zavádění bude po prázdninách pokračovat," dodal Pohořelský.

Újezdská základní škola, kde učitel působí, je v regionu jednou ze čtyř, kde se od letošního září smlouvy s rodiči, neboli individuální výchovné plány, testují. V celé republice je takových škol třicet šest. V Olomouckém kraji je to vedle Újezdu také základní škola v Šumperku, v Údolí Desné a ve Šternberku. Funkčnost smluv ministerstvo školství vyhodnotí v létě.

Šternberská škola už uzavřela tři smlouvy

Ve Šternberku na Základní škole Dr. Hrubého již rodiče podepsali tři smlouvy. "Většinou to bylo kvůli neplnění školních povinností, vyrušování při vyučování anebo nevhodnému chování k vyučujícím," shrnula tamní výchovná poradkyně a zástupkyně ředitelky Lenka Hlaváčková.

Na smlouvách oceňuje, že se díky nim s rodiči setkala u důkladnějšího rozhovoru. "Vše společně probereme. To je plus. Už to není ten scénář 'ty jsi něco udělal a teď budeš potrestaný'. Je ale ještě potřeba upravit předpisy pro to, když dle smlouvy po jejím porušení přejde případ daného žáka dál," přemítá Hlaváčková.

Má tak na mysli orgány sociálně právní ochrany dětí, pedagogicko-psychologickou poradnu či policii. "Jasně jsem viděl, že podpis již něco znamená. Rodiče pevněji zavazuje k tomu, že se o svého potomka budou víc zajímat," míní.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Najdete na iDNES.cz