Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouvy na zlobivé děti si školy chválí, rodiče mají z podpisu respekt

  9:50aktualizováno  9:50
Nová zbraň proti špatnému chování žáků na základních školách v Olomouckém kraji už funguje. Takzvané smlouvy s rodiči se tento školní rok v regionu testují na čtyřech základních školách. A ty si je zatím pochvalují. Podpis smlouvy totiž na rodiče působí jinak než pouhý rozhovor.
Čtyři školy v Olomouckém kraji testují smlouvy, které uzavírají s rodiči zlobivých dětí. A zatím si je pochvalují, rodiče mají z podpisu respekt. (Ilustrační snímek)

Čtyři školy v Olomouckém kraji testují smlouvy, které uzavírají s rodiči zlobivých dětí. A zatím si je pochvalují, rodiče mají z podpisu respekt. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Například ve škole v Újezdu na Olomoucku s matkou jednoho z žáků podepsali jakýsi "předstupeň" smlouvy s rodiči - záznamový arch. A vyplatilo se. Ukazuje se, že podpis budí respekt.

"To už nebylo jako na třídních schůzkách či při rozhovoru. Jasně jsem viděl, že podpis již něco znamená. Rodiče pevněji zavazuje k tomu, že se o svého potomka budou více zajímat," pochvaluje si tamní výchovný poradce a jeden z kantorů Radek Pohořelský.

Problémy s chováním se poté u daného žáka už neobjevily. "Přímo smlouvu s rodiči jsme tak u nás ještě nepodepisovali. Ale už tady se ukázalo, že podpis na rodiče funguje. To má arch i smlouva společné. Doufám, že se v jejím zavádění bude po prázdninách pokračovat," dodal Pohořelský.

Újezdská základní škola, kde učitel působí, je v regionu jednou ze čtyř, kde se od letošního září smlouvy s rodiči, neboli individuální výchovné plány, testují. V celé republice je takových škol třicet šest. V Olomouckém kraji je to vedle Újezdu také základní škola v Šumperku, v Údolí Desné a ve Šternberku. Funkčnost smluv ministerstvo školství vyhodnotí v létě.

Šternberská škola už uzavřela tři smlouvy

Ve Šternberku na Základní škole Dr. Hrubého již rodiče podepsali tři smlouvy. "Většinou to bylo kvůli neplnění školních povinností, vyrušování při vyučování anebo nevhodnému chování k vyučujícím," shrnula tamní výchovná poradkyně a zástupkyně ředitelky Lenka Hlaváčková.

Na smlouvách oceňuje, že se díky nim s rodiči setkala u důkladnějšího rozhovoru. "Vše společně probereme. To je plus. Už to není ten scénář 'ty jsi něco udělal a teď budeš potrestaný'. Je ale ještě potřeba upravit předpisy pro to, když dle smlouvy po jejím porušení přejde případ daného žáka dál," přemítá Hlaváčková.

Má tak na mysli orgány sociálně právní ochrany dětí, pedagogicko-psychologickou poradnu či policii. "Jasně jsem viděl, že podpis již něco znamená. Rodiče pevněji zavazuje k tomu, že se o svého potomka budou víc zajímat," míní.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se...

Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz