Čtyři školy v Olomouckém kraji testují smlouvy, které uzavírají s rodiči zlobivých dětí. A zatím si je pochvalují, rodiče mají z podpisu respekt. (Ilustrační snímek)

Čtyři školy v Olomouckém kraji testují smlouvy, které uzavírají s rodiči zlobivých dětí. A zatím si je pochvalují, rodiče mají z podpisu respekt. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Smlouvy na zlobivé děti si školy chválí, rodiče mají z podpisu respekt

  • 0
Nová zbraň proti špatnému chování žáků na základních školách v Olomouckém kraji už funguje. Takzvané smlouvy s rodiči se tento školní rok v regionu testují na čtyřech základních školách. A ty si je zatím pochvalují. Podpis smlouvy totiž na rodiče působí jinak než pouhý rozhovor.

Například ve škole v Újezdu na Olomoucku s matkou jednoho z žáků podepsali jakýsi "předstupeň" smlouvy s rodiči - záznamový arch. A vyplatilo se. Ukazuje se, že podpis budí respekt.

"To už nebylo jako na třídních schůzkách či při rozhovoru. Jasně jsem viděl, že podpis již něco znamená. Rodiče pevněji zavazuje k tomu, že se o svého potomka budou více zajímat," pochvaluje si tamní výchovný poradce a jeden z kantorů Radek Pohořelský.

Problémy s chováním se poté u daného žáka už neobjevily. "Přímo smlouvu s rodiči jsme tak u nás ještě nepodepisovali. Ale už tady se ukázalo, že podpis na rodiče funguje. To má arch i smlouva společné. Doufám, že se v jejím zavádění bude po prázdninách pokračovat," dodal Pohořelský.

Újezdská základní škola, kde učitel působí, je v regionu jednou ze čtyř, kde se od letošního září smlouvy s rodiči, neboli individuální výchovné plány, testují. V celé republice je takových škol třicet šest. V Olomouckém kraji je to vedle Újezdu také základní škola v Šumperku, v Údolí Desné a ve Šternberku. Funkčnost smluv ministerstvo školství vyhodnotí v létě.

Šternberská škola už uzavřela tři smlouvy

Ve Šternberku na Základní škole Dr. Hrubého již rodiče podepsali tři smlouvy. "Většinou to bylo kvůli neplnění školních povinností, vyrušování při vyučování anebo nevhodnému chování k vyučujícím," shrnula tamní výchovná poradkyně a zástupkyně ředitelky Lenka Hlaváčková.

Na smlouvách oceňuje, že se díky nim s rodiči setkala u důkladnějšího rozhovoru. "Vše společně probereme. To je plus. Už to není ten scénář 'ty jsi něco udělal a teď budeš potrestaný'. Je ale ještě potřeba upravit předpisy pro to, když dle smlouvy po jejím porušení přejde případ daného žáka dál," přemítá Hlaváčková.

Má tak na mysli orgány sociálně právní ochrany dětí, pedagogicko-psychologickou poradnu či policii. "Jasně jsem viděl, že podpis již něco znamená. Rodiče pevněji zavazuje k tomu, že se o svého potomka budou víc zajímat," míní.