Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Králický Sněžník se vrátí rozhledna, postaví ji Poláci

  8:28aktualizováno  8:28
Po více než čtyřiceti letech dostane vrchol Králického Sněžníku rozhlednu. Původní dominantu a turistický tahák, který z vrcholu kvůli své zchátralosti musel zmizet, horskému masivu navrátí Poláci, bude stát 55 milionů.

Na Králický Sněžník se po jedenačtyřicetileti letech vrátí rozhledna. Díky Polákům. Ilustrační snímek | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Přání mnoha turistů nejen z české, ale i polské strany, aby na vrcholu Králického Sněžníku znovu stála rozhledna, se pravděpodobně už brzy splní. Dominanta horského masivu vyroste na polské straně na stejném místě, kde ještě před 41 lety stála její předchůdkyně, než byla zbourána.

Fotogalerie

Historická rozhledna totiž byla tak zchátralá, že hrozilo její zřícení. Nová věž bude mít 34 metrů, bude tedy zhruba o metr vyšší než původní rozhledna. Nepůjde ani o dobovou kopii. Vybuduje ji sdružení tří polských obcí: Stronie Slaskie, Bystrzyca Klodska a Miedzylesie.

„Bude z oceli a skla, jenom podstavec bude kamenný. K jeho stavbě využijeme kameny, které tu jsou od doby, kdy byla zbourána stará rozhledna. Chtěli bychom začít stavět zhruba za rok a výstavba potrvá dva roky,“ přiblížil starosta Stronie Slaskie Zbigniew Lopusiewicz.

Výstavba se protáhne kvůli hnízdění ohrožených ptáků. Aby ptáci mohli nerušeně vyvést mladé, budou od poloviny dubna do poloviny července zastaveny jakékoli stavební práce.

Podle Lopusiewicze bylo právě kvůli lokalitě velmi obtížné získat veškerá povolení - od souhlasu ochranářů po stavební povolení.

„Králický Sněžník leží na chráněném území, a i když tam rozhledna kdysi stála, museli jsme se vyrovnat s přísnými požadavky ochranářů. Jsem rád, že náročnou administrativu už máme za sebou,“ dodal starosta.

Rozhledna bude také velmi nákladná. Projektové náklady dosahují částky dvou milionů eur, v přepočtu 55 milionů korun.

„Náklady výrazně zvyšuje nutnost přepravovat s výjimkou kamene veškerý stavební materiál na vrchol helikoptérou,“ vysvětlil Lopusiewicz.

O věž se usilovalo již dříve

Turisté snahu obnovit na Králickém Sněžníku rozhlednu vítají.

„Králický Sněžník je magické místo a patří k hojně navštěvovaným místům jak našich, tak polských turistů. V České republice je málo míst, odkud je tak nádherný výhled. Nová rozhledna ještě zvýší atraktivitu vyhledávané hory,“ řekla předsedkyně Klubu českých turistů Šumperk Zdeňka Daňková.

Ještě před Poláky usilovali o stavbu rozhledny na české straně hory nadšenci z občanského sdružení Patriot. Ačkoliv už měli studii, na plány nakonec nedošlo.

„Vadilo nám, že se takovou dobu od zbourání původní vyhlídkové věže nic nedělo. Přitom jde o turisticky nesmírně atraktivní místo a budeme rádi, když na hoře vyroste nová věž,“ řekl šéf sdružení Jan Králík.

Původní rozhledna na Králickém Sněžníku byla dokončena v roce 1899. Po zdolání 145 schodů se turistům naskytl výhled nejen na Jeseníky, Rychlebské a Orlické hory, ale také na Krkonoše a Beskydy. Kvůli špatnému technickému stavu ji v roce 1973 polští ženisté strhli.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Řidič chtěl ukázat akční výjezd z parkoviště, srazil muže a pak ujel

Řidič nezvládl na parkovišti u mohelnického Penny marketu akční výjezd a srazil...

Už několik dní pátrají policisté ze Šumperska po řidiči, který na parkovišti jednoho z tamních supermarketů nezvládl...

Najdete na iDNES.cz