Sochorova kasárna stojící vedle nově vznikající Šantovky.

Sochorova kasárna stojící vedle nově vznikající Šantovky. | foto: Galerie Šantovka

Zájemce o olomoucká kasárna se nenašel, cena klesne pod 100 milionů

  • 2
Cena, za kterou chce armáda prodat Sochorova kasárna, opět klesne. Žádný zájemce o koupi areálu, který leží jen kousek od historického centra Olomouce, se totiž neobjevil. Cena je přitom už na polovině částky, kterou stát původně požadoval. Naopak areál Žižkových kasáren si armáda nechá.

"O koupi Sochorových kasáren v Olomouci nikdo neprojevil zájem ani při zatím posledním kole prodeje. Proto zhruba v polovině února dáme další nabídku na tento areál," potvrdil mluvčí resortu Jan Pejšek. Cena v tomto kole bude zase o deset až patnáct procent nižší než ta předchozí. Odhadem tedy bude možné kasárna koupit za 99 až 94 milionů korun.

Podle olomouckého primátora Martina Novotného byla prvotní suma 220 milionů, za kterou se resort chtěl přebytečného areálu zbavit, až příliš vysoká. Reálně by se podle jeho odhadu mohl někdo o areál začít zajímat ve chvíli, kdy bude požadovaná cena kolem 80 milionů.

Samo město s ohledem na výdaje, které jej čekají, by prý hypoteticky o koupi začalo uvažovat až někde u padesátimilionové hranice. "I když jde o strategicky zajímavé území v sousedství Šantovky, kdy naproti má vzniknout ještě kancelářský objekt Nová Envelopa a jde tak o území procházející velkou změnou," podotkl Novotný.

Žižkova kasárna si armáda nechá

Armáda poprvé nabídla areál s pozemky o rozloze 1,7 hektaru rozkládající se mezi ulicemi 17. listopadu, Šantova a Wittgensteinova předloni v prosinci. Tehdy posudek stanovil cenu na 220 milionů. Částka už však několikrát klesla. Například loni v březnu se areál prodával za 195 milionů, v červnu za 170 milionů, v září za 145 milionů korun a v prosinci už za 110 milionů. Zatím bez úspěchu.

Areál zhruba do poloviny roku 2010 využívala hlavně šestá polní nemocnice pro administrativu, skladování či ubytování.

O prodej druhého zajímavého vojenského areálu nedaleko historického centra -Žižkových kasáren - se naopak vojsko nyní snažit nehodlá. "V současné chvíli se o prodeji či pronájmu těchto kasáren neuvažuje. Počítáme s jejich dalším využitím i po ukončení činnosti Velitelství společných sil," podotkla Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu Armády České republiky.

Důvodů je víc. Nejen že i po odchodu pracovníků velitelství v areálu dál zůstane působit šest dalších stávajících útvarů, ale přesunout do uvolněných budov by se měly některé útvary odjinud. Jaké, Růžičková zatím říct nechtěla. V současnosti mají sice vojáci už vybranou jednu variantu a dolaďují harmonogram stěhování, ale současně čekají na schválení zvoleného postupu novým ministrem obrany.

Olomouc chce jednat o zachování Velitelství společných sil

Jeho jmenování do funkce vyhlížejí i na olomoucké radnici. "Chceme se bavit s ministerstvem o tom, jestli se nedá ještě přehodit výhybka z hlediska rušení Velitelství společných sil. Musíme se o to pokusit," podotkl Novotný. Podle něj totiž zrušení velitelství může ve městě zvýšit nezaměstnanost a ovlivnit ekonomiku celého kraje.

Jednání už mohla probíhat, kdyby nedošlo k rošádě na ministerstvu v době krátkého ministrování Karolíny Peake. První náměstek ministra obrany Vlastimil Picek v prosinci oznámil, že v lednu přijede do Olomouce. Zanedlouho jej nová ministryně odvolala.

Poté, co ale musela sama ministerské křeslo opustit, vrátil se Picek na původní pozici. "S jeho návštěvou tak pořád počítám. I když v tuto chvíli se nejspíš čeká na jmenování nového ministra," odhadl Novotný.

Rušení velitelství Společných sil, které zaměstnává 250 lidí, už loni oficiálně oznámil resort obrany. Nastat má 1. října. Místo něj vzniknou dvě nová, pražská velitelství - Pozemních sil a Vzdušných sil.