Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Hané je velmoc solárních panelů, zabírají zde desítky hektarů půdy

  12:32aktualizováno  12:32
Úrodná Haná, která je jednou z nejvýznamnějších zemědělských oblastí Česka, se za pár uplynulých let proměnila v kraj solárních panelů. Ty teď zabírají desítky hektarů nejkvalitnější půdy. Podle studie EurObserv’ER teď kvůli tomu patří Olomoucký kraj k největším tuzemským producentům solární elektřiny.

Solární elektrárna na poli u Výšovic na Prostějovsku. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Pokud bychom všechny solární panely v kraji položili vedle sebe, jejich plocha by zabrala přibližně sto fotbalových hřišť. A pokud bychom je postavili na sebe, vytvořily by 22 kilometrů vysoký sloupec," nastiňuje studie údaje za region. Elektřina, kterou vyprodukují solární elektrárny v kraji za pouhých třináct minut, by pak stačila průměrné české domácnosti na celý rok.

Doslova rájem pro firmy jdoucí za solárním byznysem se stalo Prostějovsko, které má jedny z nejlepších slunečních podmínek v republice. Proto tam také vyrostlo nejvíc slunečních elektráren v Olomouckém kraji. Pomohla k tomu i vstřícnost obcí, pro které jsou fotovoltaické články vítaným zdrojem příjmů do tenčících se obecních rozpočtů.

Paradoxem je, že právě Prostějov je dnes velkým odpůrcem solárních panelů. Jenže pozemky v průmyslové zóně pro stavbu slunečních elektráren minulé zastupitelstvo prodalo již před lety.

"Bohužel to nejde vzít zpět. Z mého pohledu je krajně neproduktivní zastavět pozemek v průmyslové zóně solárními panely, protože nepřinesly žádná pracovní místa," komentuje to náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil.

Starosta: Máme z toho desetinu rozpočtu. Ale je to zvěrstvo

Jedna z prvních solárních elektráren v tuzemsku se objevila přesně před třemi lety u výpadovky z Prostějova na Brno, další pak v polích v okolí Čehovic, na katastru Určic a následovaly další.

Starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel vidí zásadní přínos solární elektrárny v penězích, které z nich plynou do obecní kasy. Obec pronajala část svých pozemků na stavbu solární elektrárny, další panely vznikly na pozemcích, které si firma koupila nebo pronajala od lidí.

"Máme z toho 1,5 milionu korun ročně, což je desetina našeho rozpočtu. To ale nic nemění na tom, že na úrodné Hané jsou sluneční elektrárny zvěrstvo," řekl Konšel. Proč tedy Určice solární byznys povolily?

"Kdybychom to nepovolili my, tak se elektrárna posune o katastr dál a dopad na přírodu by byl stejný. Jen peníze by místo nás bral někdo jiný," vysvětlil praktické důvody Konšel. Podle něj je vina na státu, který tento druh podnikání za velmi výhodných podmínek umožnil.

Panely nejsou dobré, ale pořád lepší než dálnice, míní odborník

Půl milionu ročně vydělávají na solárním byznysu i nedaleké Výšovice. "Firma tehdy nabídla velmi slušné nájemné, které je zhruba třikrát vyšší, než je běžné při pronájmu na zemědělské účely. Pro nás jsou to vítané peníze. Kompenzovaly nám propad rozpočtu kvůli výpadku peněz od státu," řekl starosta Ladislav Okleštěk.

Odborníci na životní prostředí v kraji mají jasno. Čistá elektrická energie vyráběná ze solárních panelů nemůže vyvážit nepříznivé dopady.

"Negativní je určitě velký zábor kvalitní zemědělské půdy a také zásah do krajiny," míní vedoucí odboru životního prostředí prostějovského magistrátu Josef Veselský. Jinak je ale podle něj solární byznys pro půdu menší zlo než třeba stavba dálnice.

"Panely jsou dočasná zařízení, která jsou poměrně rychle odstranitelná, a půda je poté zase využitelná pro zemědělství či lesnictví. Přece jen nejde o nevratné změny, které způsobí třeba stavba dálnice nebo průmyslového objektu," nastínil.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Čas pro šokující olomouckou odplatu

Olomoucký kouč Zdeněk Venera udílí pokyny svým svěřencům na tréninku.

Zkušený trenér olomouckých hokejistů Zdeněk Venera se zamyslí: „Asi si na nás moc lidí nevsadí.“ Brankář Branislav...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Najdete na iDNES.cz