Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souboj o turistickou jedničku v Olomouckém kraji ovládla papírna

  9:50aktualizováno  9:50
Agentura CzechTourism zveřejnila žebříček deseti turisticky nejlákavějších míst v Olomouckém kraji. Pořadí nominovaných cílů určili lidé ve veřejném hlasování. Jako regionální jedničku zvolili ruční papírnu ve Velkých Losinách. Bodovaly také jeskyně, bikerské stezky nebo plavby na raftech.

Ruční papírna ve Velkých Losinách. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Krajský žebříček prestižní soutěže Ceny Kudy z nudy s přehledem ovládla papírna ve Velkých Losinách, která je nejdéle nepřetržitě fungující papírnou ve střední Evropě.

"Pro nás je to obrovské ocenění, protože jde o kombinaci hodnocení odborníků i laické veřejnosti - běžných turistů. Je to potvrzení a doklad toho, že v žebříčku atrakcí a zajímavostí patříme do širší republikové špičky," sdělil ředitel Ruční papírny Velké Losiny Jan Jurčík.

Právě velkolosinská manufaktura skončila těsně za první desítkou nejlepších turistických cílů v celorepublikovém žebříčku, který vede "pohádkový" zámek Hluboká nad Vltavou. Ten jako absolutní vítěz získá 100 tisíc korun na propagaci.

Zkrátka ale nepřijde ani papírna, která jako jeden z regionálních vítězů může využít možnost exkluzivní publicity včetně prezentace na akcích pořádaných agenturou CzechTourism. Všechny úspěšné atrakce se podle vedoucí týmu Kudy z nudy Štěpánky Orsákové objeví i v dalším díle knihy Kudy z nudy, která vyjde na jaře 2011.

Hlasovat pro své oblíbené turistické cíle mohli zájemci až ve veřejném kole soutěže, do kterého poslali odborníci celkem 170 turistických atrakcí ze 17 regionů. Ty nejlepší atrakce a zajímavosti z regionu pak zájemci na portálu Kudyznudy.cz vybrali během prázdnin. Do první desítky mohli hlasující nominovat také svou oblíbenou zajímavost.

V Olomouckém kraji se tak v žebříčku umístil například technický unikát - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách, která v roce 2005 získala titul div České republiky.

Dlouhé Stráně

Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně.

"Myslím, že to je skvělé vysvědčení a další potvrzení výjimečnosti Dlouhých strání v českém cestovním ruchu," komentoval úspěch mluvčí ČEZ pro severní Moravu Jaroslav Jurča.

Za losinskou ruční papírnou na druhém místě skončila Vodoléčba u Priessnitze. "Je to skvělá zpráva. Rozhodli jsme se vrátit do lázní Priessnitzova ducha a podle všeho jsme na správné cestě," míní šéflékař lázní a předseda Společnosti Vincenze Priessnitze Jaroslav Novotný.

Kdyby se hlasovalo o několik měsíců později, byla by hlavní jesenická zajímavost zřejmě ještě výš. Na podzim totiž lázně otevřely evropskou raritu - unikátní balneopark, ve kterém si lidé Priessnitzovy procedury mohou vychutnat v přírodě a zdarma. Balneopark se okamžitě stal turistickým hitem.

Balneopark zásobuje umělý potůček přebytečnou vodou z místní vodárny.Nový balneopark v Priessnitzových lázních v Jeseníku.

Evropský unikát - balneopark v Priessnitzových lázních v Jeseníku.

Bodoval také labyrint puklinových chodeb s nádhernou krápníkovou výzdobou v Mladečských a Javoříčských jeskyních.

Adrenalin táhne, 3. místo berou bikerské stezky

Že lidé vyhledávají stále víc také pohyb v kombinaci s adrenalinem, o tom svědčí třetí místo bikerských stezek v Rychlebských horách. Vytvořila je parta nadšenců nedaleko Černé Vody na Jesenicku. Trasy kopírující dávno opuštěné lovecké chodníky letos vlákaly "do sedla" kola tisíce bikerů.

"Jezdíme rádi na kolech a chtěli jsme udělat něco atraktivního a zajímavého, aby lidem z vnitrozemí stálo za to přejet hřebeny Jeseníků a dorazit až k nám. Podle ohlasů se nám to podařilo," řekl jeden z tvůrců unikátních okruhů Pavel Horník.

Do desítky se prosadila také další adrenalinová atrakce, tentokrát vyznávaná především omladinou. Bike park v Hlubočkách je dnes rájem pro bikery z celé Moravy a východních Čech. "Je to nekončící práce - pořád přicházet s něčím novým, aby se tu mladí nenudili. Příští rok rozšíříme downhillovou trať, ta je u jezdců nejoblíbenější," prozradil chystané novinky spolumajitel areálu David Jarmara.

Turisty nadchla také možnost vidět historickou Olomouc a její parky doslova z vodní hladiny. Výletní plavby na raftech po Moravě vynesli na 6. místo krajského žebříčku.

Raftování na řece Moravě.

Raftování na řece Moravě.

Cestovní kancelář Peřej tours začala s prvními jízdami před 12 lety a dnes je k dispozici hned několik atraktivních tras. Příští rok přibude další. "Z vody vypadá Olomouc nesmírně atraktivně a nabízí pohledy, které pěší turista nemá možnost vidět," řekl Zdeněk Wolf z Peřej tours.

Krajská "desítka" odpovídá podle odborníků v cestovním ruchu moderním trendům. Zajímavé je, že se mezi oceněnými atrakcemi nenachází žádný hrad ani zámek.

"Hrady a zámky si sice drží návštěvnost, ale zájem veřejnosti se v cestovním ruchu přesouvá jinam. Lidé chtějí adrenalin, pohyb, možnost vyzkoušet si různé věci, zkrátka nechtějí být jen pasivními konzumenty," zhodnotil šéf olomoucké agentury m-ARK Ivan Marek.

Podle Marka je tento trend markantní například u muzeí. Ne náhodou se tak u turistické veřejnosti dostala na vrchol Ruční papírna Velké Losiny, která je vlastně živým muzeem - lidé si tam mohou vyzkoušet výrobu ručního papíru a další papírenské techniky.

Exponáty Leteckého muzea v Olomouci.

Exponáty Leteckého muzea v Olomouci.

Podobně lidé oceňují také Letecké muzeum v Olomouci, kde jsou všechny exponáty doslova "na dotek". Do hlasování se v prestižní soutěži zapojilo celkem 11 tisíc lidí, kteří odevzdali více než 62 tisíc hlasů.

Top 10 turistických zajímavostí v kraji

Ruční papírna Velké Losiny
Zajímá vás, jak se vyráběl papír ve středověku? Vydejte se do Ruční papírny ve Velkých Losinách. Ruční výroba se v tamní manufaktuře od konce 16. století, kdy byla papírna založená, nezměnila. Dnes je jednou z nejstarších dosud vyrábějících papírenských manufaktur v Evropě. V objektu je také papírenské muzeum. Od roku 2002 je papírna národní kulturní památkou. http://www.muzeumpapiru.cz

Vodoléčba u Priessnitze
Fenomén světově proslulého vodního léčitele Vincenze Priessnitze v jeho rodném Jeseníku dál žije. Vodoléčbu můžete vyzkoušet v tamních lázních i v novém venkovním balneoparku, který byl otevřen na podzim letošního roku. Priessnitzovy procedury si tu zájemci mohou bezplatně užít přímo v přírodě. Jesenický balneopark je raritou a nemá v Evropě obdoby. www.priessnitz.cz

Bikerské stezky v Rychlebských horách
Jak atraktivní a plné adrenalinu mohou být staré lovecké chodníky a stezky pro milovníky jízdy na horském kole, když se vhodně upraví, ukazují bikerské stezky v Rychlebských horách. Okruhy, které vedou nádhernou přírodou, připravili nadšenci z Černé Vody na Jesenicku. Příští rok přibude dalších 14 km stezek pro méně zdatné bikery a rodiny s dětmi, celkem tak bude k dispozici přes 40 km tratí všech náročností. www.rychlebskestezky.cz

Mladečské a Javoříčské jeskyně
Mladečské a Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle zůstávají osvědčeným turistickým cílem po řadu generací. Voda dokázala ve zdejších devonských vápencích vytvořit nádherná krasová díla a labyrint puklinových chodeb. Krápníková výzdoba "hanáckých" jeskyní patří k tomu nejkrásnějšímu, co je v Česku pod zemí k vidění. www.caves.cz

Muzeum tvarůžků v Lošticích
Až do 16. století sahá výroba oblíbeného nízkotučného sýra -tvarůžků - kterou mapuje Muzeum tvarůžků v Lošticích. Muzeum vzniklo v roce 1994 ve firmě založené Aloisem Wesselsem, který začal tvarůžky vyrábět ve velkém v Lošticích v 19. století. V muzeu jsou k vidění jedinečné exponáty sloužící k výrobě tvarůžků, nechybí ani příběhy a osudy výrobců a unikátní doklady o výrobě. www.tvaruzky.cz

Výletní plavby na raftech po Moravě
Oblíbené výletní plavby Olomoucí umožňují spatřit historické památky města a také jeho parky z míst, odkud to ještě před 12 lety nebylo možné - z hladiny řeky Moravy. Letos například mohou turisté na raftech sjet Moravu od nového mostu u Kojeneckého ústavu až k jezu u elektrárny v Tážalech. www.perej.cz

Přečerpávací vodní elektrárna Dl. Stráně
Jedinečné technické dílo patří k nejnavštěvovanějším atrakcím v regionu. V roce 2005 se elektrárna stala "Divem České republiky". Pyšní se obrovskými podzemními prostory a špičkovou technikou, horní nádrž leží v nejvyšších partiích Jeseníků. www.dlouhe-strane.cz

Aquapark Olomouc
Největší vodní centrum v regionu plné adrenalinových atrakcí a možností relaxace. Návštěvníci se mohou vypravit do odpočinkové zóny, na masáže, do solária nebo sauny, ze zábavných atrakcí jsou tu chrliče, vodní dělo, masážní trysky, protiproudy, tobogány, skluzavky či trampolína. www.aqua-olomouc.cz

Letecké muzeum Olomouc
Letecké muzeum založil olomoucký 1. letecký školní pluk. V muzeu lidé najdou sbírky exponátů souvisejících s leteckou historií, a to převážně československého a českého letectví. Všechna vystavená letadla a exponáty v muzeu si mohou lidé vyzkoušet, uvidí například, jak se na letadle umísťují rakety do raketometů. Členové pluku pořádají také atraktivní přednášky o letectví. www.letecke-muzeum.cz

Bike park v Hlubočkách
Bike park v Hlubočkách patří mezi nejlepší v republice a sjíždějí se do něj bikeři z celé Moravy a východních Čech. Areál má tři různé tratě, které ještě zpestřují adrenalinové překážky. Na své si tu přijdou jak příznivci bikerských disciplín downhillu, tak freeridu či slopestylu. www.funparkhlubocky.cz

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Řidič kamionu na dálnici zatroubil na řidiče auta, ten ho začal vybržďova
Vybržďování kamionu na D35 byl dle policie přestupek, trestat má magistrát

Jako přestupek vyhodnotila policie chování řidiče, který nedávno na dálnici D35 u Olomouce ve zúžení vybržďoval plně naložený kamion. Zřejmě proto, že jeho...  celý článek

Požár ve Staré Libavé zničil vnitřní prostory rodinného domu i jeho střechu, s...
VIDEO: Dům ve Staré Libavé zachvátil oheň, škoda se blíží milionu korun

Rodinný dům ve Staré Libavé na Olomoucku zachvátily v neděli večer plameny. S požárem, který zasáhl vnitřní část budovy i střechu, bojovalo osm jednotek...  celý článek

Nábřežní betonovou zídku už dělníci v Přerově budují u podniku Kazeto.
Dvacet let po katastrofální povodni krotí Bečvu v Přerově první zdi

První obyvatelé Přerova se až dvacet let od katastrofálních povodní v roce 1997 mohou cítit alespoň částečně chránění před velkou vodou. Povodí Moravy...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ÚDRŽBÁŘ - MECHANIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.