Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Klíče občas zůstaly na stole, řekla pokladní viněná ze zpronevěry milionů

  • 7
Šumperský okresní soud otevřel případ ztracených peněz, které deset let mizely z pokladny městské společnosti Podniky města Šumperka. Obžalována je za to bývalá pokladní Martina Vařáková, kterou státní zástupce viní z toho, že si přišla na miliony korun.

Vařákovou státní zástupce viní ze zpronevěry se značnou škodou, hloubkový audit totiž vyčíslil zmizelou částku na téměř čtyři miliony korun.

„Trestní sazba se v tomto případě pohybuje od dvou do osmi let,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Wiesner.

Vařáková jakékoliv provinění odmítá. „Necítím se být vina v žádném bodě obžaloby,“ odpověděla žena na dotaz soudkyně. V městské firmě pracovala od roku 1996 jako administrativní pracovnice, která měla na starosti i vystavování příjmových a výdajových dokladů, zadávala platby a starala se rovněž o pokladnu a výplaty či příjmy hotovosti.

Podle spisu se peníze ztrácely například tak, že pokladní vypsala výdajový pokladní doklad na údržbu městské zeleně ve výši přes 430 tisíc korun. Jenže stejná částka už byla jednou vyplacena firmě, která zeleň ošetřovala. Podruhé už částka na účet dodavatelské firmy samozřejmě nedoputovala, ale zmizela.

„Nevím o tom, že by se dělal doklad podruhé. Některé doklady dělala i naše externí účetní,“ reagovala na to Vařáková. Podobných dokladů, s pomocí kterých mizely peníze městské firmy ve statisících, přitom vyjmenovala soudkyně celou řadu.

Kromě dvojitých plateb se také ztrácely kauce

Vařáková přiznala, že duplicitní doklad vystavila u jedné bezhotovostní platby na 165 tisíc korun, kterou Podniky města Šumperka jejím prostřednictvím uhradily v roce 2007, ale bezhotovostně. V účetnictví se však objevil později ještě pokladní doklad na stejnou částku.

„Ten doklad jsem vystavila já, protože v tom původním byla chyba,“ řekla Vařáková. Na to reagovala soudkyně otázkou, kde tedy peníze jsou.

„Já nevím,“ odpověděla Vařáková.

Podobně záhadně se přitom ztrácely i kauce. Ty platily firmy, které dělaly ve městě zakázky a využívaly například městská prostranství. Peníze měly sloužit na úhradu případných škod, které by firma udělala, a po bezproblémovém dokončení zakázky jí byly vráceny. Například v roce 2007 zaplatila firma kauci 200 tisíc korun, ale peníze se do pokladny nedostaly.

„Nenechala jsem si je pro sebe. Nevím, jak a kam se peníze ztratily,“ odmítla jejich zpronevěru obžalovaná.

Pokladní: Klíče občas zůstaly na stole a kancelář byla průchozí

Naznačila zároveň, že ač měla přistup do pokladny jako jediná, k penězům se mohl dostat někdo jiný, protože její kancelář je průchozí a ona leckdy odešla a nechala klíče na stole. Ve svazku se přitom nacházely jak klíče od šuplíku, ve kterém byla pokladna, tak i přímo klíč od ní.

„Pokud jsem vystavila příjmový doklad na hotovostní platbu, peníze jsem vždy uložila do pokladny. Peníze se z pokladny mohly ztratit, do kanceláře se mohl dostat kdokoli,“ řekla Vařáková.

Nesrovnalosti v ekonomice Podniků města Šumperka se začaly řešit až poté, kdy v roce 2015 probíhal audit po odvolání tehdejšího ředitele této městské firmy Luďka Šperlicha. Ten totiž nevymáhal mnohamilionové dluhy od nájemce městského hotelu Sport a za to byl nedávno odsouzen k podmíněnému trestu.

Machinace v pokladně byly objeveny až když začal v roce 2015 vše rozplétat nový ředitel městské firmy Patrik Tomáš Pavlíček.

„Audit zjistil, že jsou evidovány dvojité platby, takže jsme museli prověřit, zda nedošlo k proplacení faktur dvakrát. Což se nestalo, jak jsme zjistili při kontrolách u dodavatelů,“ uvedl Pavlíček s tím, že podobně se následně přišlo také na zmizelé kauce.

„Upomínali jsme firmy, které nám je dlužily. Jenže vyšlo najevo, že už dříve zaplatily, jen jejich platby zmizely,“ řekl.

Před 13 lety soud potrestal úřednici, která si nechala milion

Podle Pavlíčka v srpnu 2015 Vařáková odvedla do pokladny ve dvou platbách celkem jeden milion korun. Ta ale tyto platby u soudu nevysvětlila. Šéf městské firmy zdůraznil, že v pořádku už nebyly ani předchozí audity.

„Už v roce 2011 auditorka upozorňovala dopisem mého předchůdce na dvojité platby, jenže on s tím nic nedělal, ani s tím neseznámil představenstvo.“ dodal Pavlíček.

Soud byl následně odročen, pokračovat bude 14. března výslechy dalších svědků.

Šumperk nezažívá podobnou aféru poprvé. V roce 2004 odešla od soudu s podmíněným trestem zaměstnankyně radnice Helena Blehová, která vybírala poplatky od lidí, ale do městské kasy odvedla jen část peněz. Způsobila tehdy městu škodu více než jeden milion korun.